Wimbledon: Ons Jabeur, finalde ilk Afrika Grand Slam şampiyonu olmak isteyen Elena Rybakina ile karşı karşıya | Tenis Haberleri


Elena Rybakina, Cumartesi öğleden sonra Wimbledon'da Ons Jabeur ile karşılaşacak.

Elena Rybakina, Cumartesi öğleden sonra Wimbledon’da Ons Jabeur ile karşılaşacak.

Ons Jabeur, Cumartesi günkü Wimbledon tek bayanlar finalinde Elena Rybakina ile karşılaşacak, bu da bu yıl All England Club’da yeni bir şampiyonun taçlandırılacağı anlamına geliyor.

Cumartesi günkü gösteri, Jabeur’daki gösterişli bir atış uzmanı ile bu yıl WTA Tour’da en fazla asa hizmet eden Rybakina arasında büyüleyici bir tarz çatışmasını kanıtlayacak.

Her iki oyuncu da bu yılki turnuvada ülkeleri için tarih yazdı ve kadın tenisinde en büyük ödülü kazanarak daha fazlasını yapmak istiyorlar.

Büyük uluslararası öneme sahip bir final

Dünyanın 2 numarası olan Tunuslu Jabeur, bir Grand Slam turnuvasını kazanan ilk Afrikalı ve Arap oyuncu olabilir ve dünyanın kendi bölgesinden daha fazla insana bir raket alıp inanması için ilham verme arzusunu gizlemiyor. tenis oynayabilirler.

Ülkesinde ‘Mutluluk Bakanı’ lakabıyla anılan Jabeur, ilk Grand Slam finalini kazandıktan sonra basına yaptığı açıklamalarda yüzünü güldürdü.

Jabeur, “Daha büyük olmak, daha birçok nesile ilham vermek istiyorum” dedi. “Tunus Arap dünyasına bağlı, Afrika kıtasına bağlı. Bölgede daha çok oyuncu görmek istiyoruz.

“Avrupa ya da başka bir ülke gibi değil. Ülkemden, Orta Doğu’dan, Afrika’dan daha fazla oyuncu görmek istiyorum. Bazı noktalarda bunu yapabileceğimize yeterince inanmadığımızı düşünüyorum. Bunu göstermeye çalışıyorum. Umarım insanlar ilham alıyordur.”

Bu arada Rybakina, 2018’de gençliğinde Rusya’dan vatandaşlığını değiştirdikten sonra, 2019 şampiyonu Simona Halep’i yenerek Cumartesi günkü finale kalifiye olduktan sonra Grand Slam finaline hak kazanan ilk Kazak oyuncu oldu.

Rybakina, “Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum çünkü tenis Kazakistan’da daha da popüler hale geliyor” dedi. “Orada çok fazla turnuvamız var. Bence şimdi televizyonda, haberlerde final oynadığımı görmeniz inanılmaz ve bu ilk kez.

“En büyük desteğim federasyon başkanı ve onun aracılığıyla arayanlar, bu sonuçtan dolayı beni tebrik ediyorum. Finalde herkesin beni izleyeceğini ve destekleyeceğini düşünüyorum.”

Cumartesi günü ne olursa olsun, Merkez Kort’ta tarihin yazılacağı garanti.

Formda Jabeur en büyük zaferi umuyor

Jabeur genel olarak toprakta harika bir sezon geçirdi, Madrid’de şimdiye kadarki en büyük kariyer unvanını kazandı ve Roma ve Charleston’da ikinci olarak bitirdi ancak bu, Magda tarafından ilk turda Fransa Açık’tan atıldığında aniden sona erdi. Linet.

Yine de çimlere geri döndü, Berlin’de kazandı ve şimdi All England Club’daki ilk büyük finaline giden sıçramada 11 maç kazandı.

Bu yılki turnuva, Jabeur’un slam mücadelelerini şık bir şekilde aştığını gördü. Bu son iki haftadan önce, 27 yaşındaki oyuncunun bir slam’deki en iyi bitişi, geçen yıl burada tek başına çeyrek finale çıkmasıydı.

Ons Jabeur – Finale giden yol

İlk tur Mirjam Björklund – 6-1 6-3
İkinci tur Katarzyna Kawa – 6-4 6-0
Üçüncü tur Diane Parry – 6-2 6-3
dördüncü tur Elise Mertens – 7-6 (11-9) 6-4
Çeyrek final Marie Bouzkova – 3-6 6-1 6-1
Yarı final Tatjana Maria – 6-2 3-6 6-1

Başarısının anahtarının inancını korumak olduğuna inanıyor.

Jabeur, “Asla pes etmeyin ve her zaman yapabileceğinize inanın” dedi. “Ve harika insanlarla çevrili ol. Arkamda harika bir ekibim var. Bazen – sana yalan söylemeyeceğim – belki asla başaramayacağımı ya da asla yapamayacağımı düşünsem de beni her zaman desteklediler. [win] Grand Slam unvanı veya [make] bir Grand Slam finali.

“Ekibimle çok çalıştık [for a breakthrough]. Elbette kimse bu hafta Wimbledon’da olmasını beklemiyordu. Ama bu üzerinde çok çalıştığımız bir şey. Takımımda herkes bana inandı.”

Rybakina ritme geri döndü ve en büyük galibiyeti arıyor

Rybakina’nın kariyeri zaman zaman bir dur-kalk hikayesi oldu, Coronavirus 2020’de vurmadan önce harika tenis oynuyordu ve bu yıla da iyi başladı, o zamanlar 1 Numaralı Ashleigh Barty’ye kaybetmeden önce Adelaide’de finale ulaştı.

Bir dizi yaralanma ve hastalık, çoğu zaman unutulması gereken bir sezon haline getirdi, Indian Wells’te çeyrek finalde görünmek, haykırılacak tek gerçek şey ve Wimbledon’da son iki hafta.

Ancak, genel mücadelelerine rağmen bu sezon servis atmayı başaran 23 yaşındaki oyuncu, çok yönlü oyununun tam da doğru zamanda bir araya geldiğini ve Simona Halep’e karşı galibiyetle sonuçlanan 17. sıra için etkileyici bir koşuyla gördü. .

Elena Rybakina – Yarı finale giden yol

İlk tur Coco Vandeweghe – 7-6 (7-2) 7-5
İkinci tur Bianca Andreescu – 6-4 7-6 (-7-5)
Üçüncü tur Qinwen Zheng – 7-6 (7-4) 7-5
dördüncü tur Petra Martic – 7-5 6-3
Çeyrek final Ajla Tomljanovic – 4-6 6-2 6-3
Yarı final Simona Halep – 6-3 6-3

Rybakina, bir Grand Slam finaline katılmaya hak kazanan Kazakistanlı erkek veya kadın ilk oyuncu olma yolunda (Ajla Tomljanovic’e karşı) sadece bir set kaybetti.

Rybakina, “İkinci hafta, özellikle finalde burada olacağımı beklemiyordum.” dedi. “Grand Slam’de çok ileri gideceğim bir maçım olduğuna inanıyorum. Elbette belki bir gün kazanabileceğime de inandım.

“Zordu çünkü sakatlıklar geçirdim, iyi bir hazırlık yapmadım. İyi hazırlanmadığımı bildiğim için biraz daha rahat geldim.

“Belki bu bir şeydir [which helped] Tüm bu maçları atlatmak için. Her gün oynamaktan keyif aldığımda ilk defa bunun gerçekten olduğunu söyleyebilirim.”

Arkadaşlar büyüleyici tarz çatışması için bir araya geldi

Jabeur ve Rybakina Cumartesi günü dördüncü kez buluşacaklar, her iki oyuncu da üçlü pasör kazandı ve diğerine varsayılan olarak karar verildi.

Bu, Rybakina’nın geçen yıl Chicago’da aralarındaki üçüncü çatışmada hastalığı nedeniyle emekli olmak zorunda kalmasından sonraydı.

Ons Jabeur ve Elena Rybakina'nın her ikisinin de ilk Grand Slam finaline ulaştığı Wimbledon'ın 11. gününe bir bakış

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Ons Jabeur ve Elena Rybakina’nın her ikisinin de ilk Grand Slam finaline ulaştığı Wimbledon’ın 11. gününe bir bakış

Ons Jabeur ve Elena Rybakina’nın her ikisinin de ilk Grand Slam finaline ulaştığı Wimbledon’ın 11. gününe bir bakış

Moskova doğumlu yıldız, Jabeur’un WTA Tour kariyerinin başlarında kendisine nazik davrandığını hatırlıyor ve birlikte bir ilk slam finalinin bu kariyer dönüm noktasına ulaşmasının güzel olduğunu kabul ediyor.

23 Numaralı dünya, “Ons ile ilk kez WTA belki 125K oynarken tanıştım” dedi. “İlk kez babamla geldim ve onunla tanıştım. Kulübü bulmama yardım etmesi çok hoştu çünkü Bir arabası vardı, Ons’la nasıl tanıştığımı hatırlıyorum.

“Zaten başardığı şey, gözlerimin önünde oluyor. Bu yolculuğa birlikte çıkıyoruz. Bence tarih yazdığını düşünmek harika.”

Oldukça zayıf bir çerçeveye sahip olmasına rağmen, Rybakina, Halep’teki kadınlar oyununda tartışmasız en iyi geri dönen oyuncuya karşı üstünlük sağlayabilecek kadar büyük miktarda güce sahip.

Wimbledon: Ons Jabeur, finalde ilk Afrika Grand Slam şampiyonu olmak isteyen Elena Rybakina ile karşı karşıya | Tenis Haberleri

Raducanu, Sharapova’dan tavsiye almaya çağırdı

Eski Wimbledon şampiyonu Marion Bartoli, İngiliz 1 Numaralı Emma Raducanu’nun şöhret ve beklentilerle nasıl başa çıkılacağı konusunda Maria Sharapova’dan tavsiye alması gerektiğini düşünüyor.

Düz ve hızlı zemin vuruşlarıyla tamamlanan göz korkutucu servisi, çimler için idealdir ve istatistikler bunu destekler. Rybakina altı maçta 49 as üretti ve ilk servislerinin yarısından fazlası (yüzde 51) oyuna geri dönmedi.

Jabeur, rakibi hakkında “Rybakina agresif bir oyuncu. Ona biraz zaman verirseniz, bunu elinden alacaktır.” dedi. “Çimlerde gerçekten iyi oynayabilir çünkü [she’s] agresif ve ritmi değiştirmek.

“Gerçekten iyi hizmet ediyor, bu yüzden asıl amacım eskisi gibi geri dönmek. [many] Topları elimden geldiğince, puan kazanmak için gerçekten çok çalışmasını sağlamak için. Çok sert vurabileceğini ve birçok kazananı vurabileceğini biliyorum.

“İlginç bir maç olacak ama puanlarını kazanmak için çok çalışmasını sağlayacağım.”

Jabeur’un bunu yapmaya çalışacağı yol, pas ve isabetsiz şutlar kullanmak ve Merkez Kort kalabalığından ‘ooh’ ve ‘ah’ çeken tenis türünü sergilemek olacaktır.

Dürüst olmak gerekirse, Rybakina’nın servisi, All England Club’ın ana gösteri sahasındaki ilk maçında Halep’e karşı bunu yaptı. Jabeur, yetenekli ve becerikli geri dönüş oyunuyla gücünü yenmeyi hedefleyecek. İlk serviste dönen puanların yüzde 46’sını (Ryabakina yüzde 32’de) ve geri dönüş oyunlarının yüzde 47’sini kazandı, Rybakina’nın yüzde 30’unun çok önünde.

“Evet, [they were] ona karşı her zaman zor maçlar,” dedi Rybakina. “[This is a] farklı yüzey, Ons gerçekten oynuyor [well]. Oynadı [well[ last year. This year she had great results. For sure, it’s going to be very tough match.

“I know how Ons plays. She knows how I play. We know each other well. But I’m going to try to do my best, focus on my game, and we’ll see what’s going to happen.”

Jabeur is not intimidated by the power and insists she’ll continue to play the game her way.

“I know that my game could really bother her,” Jabeur said. “I really try to focus more on myself, do a lot of slices, try to really make her work hard. I know that type of player usually wins the point in two or three shots. For me, I’m just going to continue and do what I do on the court.”

What’s certain is that the Centre Court fans are in for a treat on Saturday as both women bid to win their maiden Grand Slam title.

Join us for coverage from the All England Club with our daily live blog through skysports.com/tennis our Twitter account @skysportstennis & Sky Sports – on the go! Available to download now on – iPhone & iPad and Android
Kaynak : https://www.skysports.com/tennis/news/12040/12648213/wimbledon-ons-jabeur-faces-elena-rybakina-in-final-looking-to-become-first-african-grand-slam-winner

SMM Panel PDF Kitap indir