Verry Elleegant şokta Francis-Henri Graffard’a transfer oldu | Yarış HaberleriVerry Elleegant şokta Francis-Henri Graffard'a transfer oldu | Yarış Haberleri

Geçen yılın Melbourne Kupası galibi Verry Elleegant, Avustralyalı antrenör Chris Waller’dan Chantilly merkezli Francis-Henri Graffard’a transfer edildikten sonra bu yaz Avrupa’da kampanya yürütecek.

2020 Caulfield Kupası galibi 11 kez en üst düzeyde başarılı oldu ve kısrak bağlantıları bu sonbaharda Prix de l’Arc de Triomphe’de bir eğimin yanı sıra Qipco İngiliz Şampiyonları üzerinde Fillies & Mares Stakes için olası bir teklif planlıyor Ascot’ta bir gün.

Ancak, kariyerinin bu aşamasında altı yaşındaki çocuğu Kuzey Yarımküre’ye taşıma kararı bir tür şok etkisi yaratır.

Brae Sokolski ve Ozzie Kheir’in de aralarında bulunduğu Verry Elleegant’ın sahipleri, Avrupa’da düzgün bir şekilde kampanya yürütebilmek için atın yurtdışında eğitilmesi gerektiğini söyledi.

Perşembe sabahı yayınlanan bir bildiride şu ifadeler yer aldı: “Gerçek yeteneğini göstermek için 2400m+’a ihtiyacı olan birinci sınıf bir kaleci olduğunu biliyoruz, ancak Kupaların dışında kalmasını bekliyoruz ve bu nedenle onun için yurt içinde sınırlı seçenekler var.

“Uzun bir müzakereden sonra, onu Avrupa’da seferber etmek istiyorsak, bunu doğru bir şekilde yapmamız ve onu kuzey yarımkürede eğitilmesi ve hazırlanması için göndermemiz gerektiğinin farkına vardık.

“Bu nedenle, Verry Elleegant’ın önde gelen Fransız eğitmen Francis-Henri Graffard’ın bakımına devredileceğini ve Chantilly’deki birinci sınıf tesislerde eğitileceğini bildirmek istiyoruz.

“Ulaşım düzenlemeleri hala sonuçlanmış olsa da, önümüzdeki hafta büyüsünü bitirecek ve uçuş müsaitliğine bağlı olarak o noktadan sonra herhangi bir zamanda uçacak.

“Onu Avrupa’ya erken getirmek, bir dizi yeni olasılık sunuyor, bunlardan biri Arc’ta çalışıyor, ancak Francis ile yaptığı hazırlıkta daha derine inene kadar programında açık fikirli olacağız.”

Açıklamada ayrıca Waller ve ekibinin yanı sıra onu Avustralya’nın en ünlü yarışında dört boy farkla Kasım ayındaki son maçında zafere taşıyan düzenli binici James McDonald’a da saygı duruşunda bulunuldu.

“Bu fırsatı, Verry Elleegant ile yaptıkları olağanüstü iş için Chris Waller ve ekibine büyük minnettarlığımızı ifade etmek için kullanmak istiyoruz.

Açıklamada, “Chris dünyanın en büyük eğitmenlerinden biri ve potansiyelini gerçekleştirmesine ve onu zirveye çıkarmasına izin vermek için büyük miktarda kredi alması gerekiyor, hazırlıktan sonra hazırlık.”

“Ayrıca, strapper’ı Rocky Mangat’a ve pist sürücüsü Chris Harwood’a ve tabii ki, 2021 Melbourne Kupası’ndaki taçlandıran başarısı da dahil olmak üzere, şaşırtıcı bir şekilde dokuz Grup Birler kazanan James McDonald’a özellikle teşekkür etmek istiyoruz.

“Önümüzdeki yolculuktan ve onu dünya sahnesinde sergilemekten son derece heyecanlıyız. Kazanmayı, kaybetmeyi veya berabere kalarak bizi, Avustralya’yı ve elbette Yeni Zelanda’yı gururlandıracağını biliyoruz.”

Waller, kendisine ilk Melbourne Kupası’nı kazandıran 2020/2021 Avustralya’da Yılın Yarış Atı’nı takdir etmekte gecikmedi.

“Kariyerinin büyük bir bölümünde Verry Elleegant’ı eğitmek benim için bir onurdu. Birkaç yıl boyunca bize çok büyük heyecanlar yaşattı ve onunla gurur duyuyoruz.

“Avustralya’daki ekibim, başarısından ve uzun ömürlülüğünden sorumludur ve onlara teşekkür ediyorum ve sahiplerine Kuzey Yarımküre yarış kampanyasında en iyisini diliyorum.”
Kaynak : https://www.skysports.com/racing/news/12040/12611126/verry-elleegant-in-shock-move-to-francis-henri-graffard

Yorum yapın