UEFA, Avrupa Süper Ligi soruşturmalarını iptal etti

UEFA’dan yapılan açıklamada, “UEFA’nın yasal çerçevesinin muhtemel ihlali nedeniyle Barcelona, Juventus ve Real Madrid aleyhine, sözde Süper Lig projesiyle ilgili başlatılan disiplin soruşturması, davalar hiç açılmamış gibi geçersiz ve hükümsüz ilan edilmiştir” denildi.

UEFA, Avrupa Süper Ligi soruşturmalarını iptal etti

UEFA Temyiz Kurulu, Avrupa Süper Ligi projesine yardım veren Barcelona, Juventus ve Real Madrid kulüpleri hakkındaki disiplin soruşturmalarını iptal etti.

UEFA’dan yapılan açıklamada, “UEFA’nın hukuki çerçevesinin mümkün ihlali sebebiyle Barcelona, Juventus ve Real Madrid aleyhine, iddiaya göre Süper Lig projesiyle ilgili başlatılan disiplin soruşturması, davalar hiç açılmamış gibi geçersiz ve hükümsüz bildiri edilmiştir” denildi.

İngiltere’nin Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham, İtalya’nın Milan, Inter ve Juventus, İspanya’nın Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüpleri, nisan ayında müşterek açıklamayla Avrupa Süper Ligi’ni kurma kararı aldıklarını duyurmuştu. UEFA, FIFA, ülke federasyonları ve taraftarların yoğun tepkisinin ardındaki Barcelona, Juventus ve Real Madrid haricindeki kulüpler girişimden çekildiklerini açıklamıştı.

Girişime desteğini sürdüren kulüpler konuyu yargıya taşımıştı. 17. Madrid Ticaret Mahkemesi de temmuz ayında UEFA’nın Avrupa Süper Ligi kurucu kulüpleri hakkında açtığı disiplin soruşturmasının sona erdirilmesi, cezaların ve kısıtlamaların iptaline hükmetmişti.

Yorum yapın