Tottenham: Harry Kane, ayrılık zamanı değil…

author

ZİYA ADNAN

[email protected]

2021.09.04 04:00

Gidecek mi kalacak mı derken geçenlerde sosyal ağ üzerinden yayınladığı sekiz kelimelik mesajla 11 yaşından beri formasını giydiği Tottenham’da kalacağını açıklıyordu Harry Kane, takım sevdalıları mutlu olmuştur, en azından şimdilik. 2018’de imzaladığı sezon başına yaklaşık 10 milyon sterlinlik altı yıllık sözleşmesinin bitmesine üç yıl kala, kulüp başkanı Levy’nin müzakere konusundaki isteksizliğiyle, Kane’in City ile flörtleri, temsilcilerinin başkanın fikrini başkalaşmak için sıkı çabalarına karşın o transfer her zaman başarısızlığa mahkûm görünüyordu ve beklenen oldu, en azından şimdilik. Profesyonel kariyerinde 237 golü yer alan, günümüz futbolunun en iyi santraforlarından birinin kariyeri boyunca kupa kaldırma sevinci yaşamamış olması sanırım hikâyenin yürek parçalayıcı tarafı. Yaşadığı onca gol krallıklarına rağmen 27 yaşındaki golcünün sadece üç ikincilik madalyası hikâyesinin yetersiz yanı. Romelu Lukaku’nun geçenlerde Chelsea’ye dönüşü ardından hatırlattığı gibi: “Gol atmak hoş ama kupa sizi bambaşka kılar.” Velhasıl isteksizce de olsa Kane takımda kaldı, en azından şimdilik. Oysa tüm beraberlikler gönül rızasına dayalıdır, bir tarafın gönlü yahut ne avantaj. Velhasıl Kane’in yaz hikâyesi şairin dizeleri misali: “Ayrılık, vakit değil, yol değil; ayrılık, aramızda bir köprü, kıldan ince, kılıçtan keskin, ayrılık, aramızda bir köprü, seninle diz mısra otururken de.”

***

Bitmek bilmeyen bir virüsün gölgesinde, unutulması gereken ağustosun son pazar gününde Premier Lig’de sezonun birincil iki maçını kayıpsız atlatan Tottenham Hotspur evinde ligin yeni takımı Watford aleyhinde. 4-3-3 dizilişinde başlıyorlar maça, ileri uçta Son, Kane, Bergwijn üçlüsü. Misafir Watford 4-1-4-1 dizilişinde, gol umutları King’in ardındaki Sarr, Tottenham’dan takıma katılan Sissoko, Kucka, Dennis. Tottenham’ın yeni hocası Nuno bu maçtan üç puan çıkarması durumunda kulüp tarihinde 1949’da Arthur Rowe’dan sonra birincil üç maçını şampiyon ilk hocası olacak. Hemen Şimdi birincil dakikada gole yaklaşıyor konuk takım, Sissoko’nun pasında demarke durumda vuran Kucka, top Tottenham savunmasında Dier’dan kornere çıkıyor. İki kanatta Sarr ve Dennis ile etkili Watford, sağ kanatta Sarr Tottenham savunmasının solunda Reguilon’a kuvvet anlar yaşatıyor. 8’de bu sezon ilk 11’de ilk lig maçına meydana çıkan Kane isabetsiz vuruyor, iki takım da birincil bölümde ofansif. 15’te Sarr yokluyor rakip kaleyi, top kaleci Lloris’te kalıyor. İlk bölümden sonradan rakibi kendi alanında kabul ediyor Watford, Sissoko’nun takıma katılması dayanıklılık sağlamış orta sahaya. Dakikalar ilerledikçe Tottenham’da Hojberg oyuna ağırlığını koymaya başlıyor, Kane, Bergwijn, Son ve Alli 3. bölgede pas trafiği yaratmaya başlıyorlar. 33’te Kane canice sahasında Son’u görüyor ama kaleyi bulamıyor 7 numara. 3. bölgeye değin topu iyi taşıyor konut sahibi fakat pozisyon üretmekte zorlanıyorlar. Bekledikleri gol 42’de geliyor, Son’un cinayet sahasının sağından kullandığı duran top Watford kalesinde Bachmann’ın yanından uzak köşeye gidiyor. Golde zamanlama ve pozisyon hatası yapıyor 27 yaşındaki kaleci. Tottenham topa yüzde 62 oranında sahip olduğu, rakip kaleyi sekiz defa yokladığı devreyi o golle önde kapatıyor.

2. devreye bıraktığı yerden devam ediyor beyazlı takım, 47’de Alli’nin enfes ara pasına Kane’dan önce müdahale ediyor Watford savunması. Akabinde savunmanın sağında Cathcart sakatlık nedeniyle yerini Ngakia’ya bırakıyor. İyi mücadelesine karşın pozisyon üretemiyor Watford, nadir pozisyonların birinde 54’te Sissoko’nun çizgiye inip suç oluşturan sahasına kestiği topu değerlendiremiyor Sarr, King ikilisi. 61’de Alli’nin Sarr’a sert müdahalesi sarı kartla sonuçlanırken üç dakika sonra King yerini Hernandez’e bırakıyor. 66’da Son kendi alanında kaptığı topu rakip suç oluşturan sahasına dek taşıyıp Kane’i görüyor, onun al-beygir pasını yakın mesafeden dışarıya vuruyor Alli, maçın o ana dek olası en net pozisyonu. 70’te Sissoko alkışlar arasında oyundan çıkarken yerine Cleverley sahada. 84’te Moura’nın sağdan çizgiye inip kestiği topa uzaktan direkte Kane’den önce dokunuyor Watford savunmasında Ekong, Tottenham net fırsattan yararlanamıyor. 87’de Son oyundan çıkarken yerini Gil’e bırakıyor. Dört dakika uzatılan maçta başka gol olmayınca 57.672 taraftarın önünde Son’un golüyle üç puanı kapan Tottenham kayıpsız liderliğe yükseliyor. Onların lider olduğu haftada Arsenal’in sonuncu sırada olması manâlı. Watford’a gelince, mücadele olarak iyiler fakat 3. bölgede etkin bir golcüye ihtiyaçları olduğu apaçık. Aktarma döneminin kapanmasına iki gün kala o golcüyü bulmak maharet ve baht ister. Maçtan sonradan Tottenham’ın hocası Nuno üç puandan ve futboldan memnun olduğunu ancak yakaladıkları fırsatları daha iyi değerlendirmeleri gerektiğini dile getiriyor. Bu sezon kalesinde gol görmeyen tek ekip Tottenham, hocanın üzerinde durduğu gibi iyi takımlar geriden yapı ediliyor…

Yorum yapın