Thomas Gronnemark, Arsene Wenger’in kick-in önerisinin futbolu daha sıkıcı hale getirecek bir hata olduğunu söyledi | Futbol Haberleri


Liverpool’un ünlü oyuna sokma teknik direktörü Thomas Gronnemark’a göre, kick-in’leri başlatma önerisi, futbolun şimdiye kadar yaptığı en büyük kural değişikliği hatası olacak büyük bir geri adımı temsil ediyor.

Futbolun yasa yapıcı organı IFAB’ın Pazartesi günü Doha’da yaptığı son toplantısında kick-in’ler tartışıldı. FIFA başkanı Gianni Infantino henüz resmi bir yargılama planı olmadığını söylerken, örgütün küresel kalkınma başkanı Arsene Wenger bir hayran.

Geçen yıl konuşan eski Arsenal patronu, 1863’te kaldırılan kick-in seçeneğinin geri getirilmesini savundu. “Hedef, oyunu daha muhteşem ve daha hızlı hale getirmek. örneğin beş saniye sınırı.”

Arsen Wenger
Resim:
Arsene Wenger, zaman kaybını azaltmaya yardımcı olmak için kick-in’lerin kullanılabileceğini öne sürdü.

Gronnemark şiddetle karşı çıkıyor.

“En büyük hata olur” diyor Gökyüzü sporları.

“Güzel bir şeyi ellerinden almış olacaklardı. Ama onları tutacaklarından yüzde 100 eminim çünkü bunu denerlerse, belki de vurucu üzerinde herhangi bir baskı olmadan topun o kadar çok kaybolmayacağını ve kaybedeceğini yakında görecekler.” herkes için oyunun neşesini mahvetmek.”

Gronnemark, oyunun en ünlü kulüplerinden bazılarına taç atışlarından sonra çalışmalarını nasıl geliştirecekleri konusunda tavsiyelerde bulunarak bir kariyer yaptı. Bu, futbolun maç başına 40 ila 50 kez meydana gelen bir yönüdür, ancak genellikle gözden kaçar. Danimarkalı bunu değiştirmeye yardımcı oldu.

“Liverpool’da mola verdiğimden beri taç atışlarındaki gelişmenin daha iyi olduğunu gördüm” diyor. Uzman görüşüne göre, oyuna sokmaya bir alternatif arayanlar, oyunun bu temel disiplinini nasıl geliştireceklerine odaklanmaktan daha iyi olacak.

“Taçlar üzerinde çalışmıyorsanız, antrenmanlarda buna zaman ayırmıyorsanız ve genel bir bilgi eksikliğiniz varsa, o zaman elbette zor. Hayatta ne konuşuyorsak konuşalım, çalışmıyorsanız. üzerinde o zaman büyük bir meydan okuma olacak.

“Atıcıyı uzaklaştırdığınızda saha içinde 11’e 10 olduğunu söyleyenler gördüm, bu yüzden topu kaybedeceğinizden neredeyse eminsiniz. Hayır, kaybedeceğinizden neredeyse emin değilsiniz! Aslında bir avantaj olabilir ama Koçlar buna zaman ayırmazlar.”

Liverpool menajeri Jurgen Klopp, oyuna sokma teknik direktörü Thomas Gronnemark ile
Resim:
Liverpool menajeri Jurgen Klopp, oyuna sokma teknik direktörü Thomas Gronnemark ile

Çok az kişi taç atışı konusunda Gronnemark kadar tutkulu. Ancak endişesini şiddetlendiren şey, futbolun yönetim organlarının, kick-in’lerin getireceği sonuçları ve oyunu nasıl değiştireceklerini dikkate almadıkları duygusudur.

“Bunun birçok farklı nedeni var. Her şeyden önce, kick-in’lerin en büyük zorluklarından biri, rakip yarıda serbest vuruş yaptığınızda, ceza sahasına çok sayıda insan koymaya karar veren takımların olmasıdır. bir köşe gibi davranın ama daha uzaklardan.

“Tekme vuruşlarını getirmek, kesinlikle oyuna daha uzun topları getirecek. Buna hiç şüphe yok. Ancak bu büyük bir zorluk olsa da ve taç atışının en büyük farklılıklarından biri olsa da, benim için öyle. tekmelerle gelen zorlukların sadece başlangıcı.”

Daha uzun toplar olasılığı, milletvekillerinin beş saniye kuralıyla hafifletmeye çalışabilecekleri bir şey. Ancak Gronnemark, zamanla ortaya çıkacak daha nüanslı bir meseleyi öngörüyor. Bu baskı meselesi ve orada olmadığında ne olduğu ile ilgilidir.

“Daha az baskı neden kötü? Hentbol, ​​basketbol ve hokey gibi takım sporlarına bakın. Top olan her şey. Bizi heyecanlandıran, oyuncuların baskı altına alınması. Heyecan, bu baskıyı bırakıp yer bulduğunuzda geliyor.

“Bu gerçekten tatmin edici ve sadece taç atışlarından değil, aynı zamanda ayaklarınızla sahanın ortasında topunuz olduğunda da. Bu durum, baskıyı hafifletmek ve değerli alan yaratmak, hangi sporu izlerseniz izleyin bir tatmin edicidir. .

“Tekmelemeleri başlattığınızda, bu, daha az baskıya sahip olmanız için insanların geri durması gerektiği anlamına gelir. Baskı durumları istiyoruz. Koçlar olarak bu baskıyı hafifletmek için stratejiler öğrenmek istiyoruz. Bu olduğunda, heyecan verici.

“Taç atışı ile sık sık baskı altında kalırsınız ama asıl zorluk bu. Hareketlerinizle bu baskıyı bırakabilir misiniz? Taçlar oyunun kalitesini yükselten bir şey olarak görülmelidir. izleyiciler orada.

“Gelecekte kick-in’leri başlatmaya karar verirlerse, çok fazla baskısız durumla karşılaşacağımızı biliyorum. Vurucu ile, kısa sürerse, alıcı arasında da bir mesafe olması gerekecek. Ne olacak? bunun yerine bu durumlarda?

“Bir maç izlediğinizde ve top üzerinde herhangi bir baskı olmadığında, top orta defans oyuncusuna gidiyor, ardından bir sonraki defans oyuncusu, diğer bek, defans oyuncusuna geri dönüyor. Bu futbolun bir parçası. Ancak kick-in yaparak bu durumların miktarını artıracaksınız.

“Daha az top kaybı olacak. Ama daha az heyecan da olacak.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

FIFA Başkanı Gianni Infantino, 2022 Dünya Kupası’nda yarı otomatik ofsaytların kullanılabileceğini açıkladı.

“İnsanların unuttuğu şey, taç atışlarında iyi olsanız bile, topu kaybettiğinizde rakibe kontra atak yapma fırsatı verdiğinizdir. Bu, takımınız için kötü olsa da, futbol için iyidir çünkü eğlenceli.

“Eminim baskı durumlarıyla ilgili bu sorunu düşünmemişlerdir. Kick-in’li taraftarlar için asla heyecan verici anlar olmayacak demiyorum ama daha az olacak. Kick-in’ler bu baskı durumlarını azaltacak ve oyunu daha iyi hale getirecek. Daha fazla sıkıcı.

“Neden kimsenin kick-in’lerin futbol için çok kötü olacağını söylemediğini anlayamıyorum. Sanki birisi kick-in’lerin iyi olacağını söyledi ve bunu düşünmek yerine birçok insan kick-in’lerin iyi olacağını söylüyor. neden iyi olduklarına dair herhangi bir argüman bulamıyorum.”

Thomas Gronnemark, Ocak 2020'de İspanya'daki bir kış eğitim kampı sırasında Belçika kulübü Gent'ten oyuncularla birlikte çalışıyor
Resim:
Gronnemark, Ocak 2020’de Belçika kulübü Gent’ten oyuncularla çalışıyor

Wenger, taç atışlarının bunu değiştireceğini ima ederek, taç atışlarını ve serbest vuruşları “şu anda iki büyük zaman kaybı” olarak tanımladı. Gronnemark, zaman kaybını önlemek için daha basit çözümler olduğunu öne sürerek bu akıl yürütmeyi kabul etmiyor.

“Birincisi, taç atışlarında zaman kaybının bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Neden? Çünkü bir takım zaman kaybediyorsa hakem bunu açıkça görmelidir. Eğer o zamanı boşluk yaratmak için kullanıyorsanız, aynı zamanda zaman kaybetmeli. Topu hareket ettirerek tutmak için zamanın kullanıldığı açık olmalıdır.

“Kornerlerle zaman kaybı olduğunu söylemeyecekler çünkü insanlar bununla, oyuncuların topu almak için doğru pozisyonlara girmek için zamana ihtiyaçları olduğunu ve vurucunun topu doğru ayarlayabilmesi gerektiğini anlıyorlar. Bu zaman kaybettiren argüman. taç atışları ile geçerli değildir.

“Ayrıca, zaman kaybından kurtulmanın en kolay yolu, 60 dakikalık etkili oyun süresine sahip olmaktır. Bu, diğer birçok sporda olur. Bunu futbolda yapabiliriz. Kick-in’ler, zamanla ilgili taç atışlarına karşı bir argüman değildir. -herhangi bir şekilde israf etmek.

“Beş saniye kuralı da gerçekten kötü olurdu. İnsanlar hızlı atamıyorlarsa boşluk yaratsınlar. İnsanlar bunu öneriyorlar çünkü zorluğu nasıl çözeceklerini bilmiyorlar. Futbolda daha iyi olmaya çalışmak yerine insanlar bunu istiyor. kuralları değiştirmek için.”

Chelsea'den Saul Niguez taç atıyor

Gronnemark’ın tutkusu hakkında alaycı olmak kolaydır. Atışlar onun geçim kaynağı. Ancak bu son nokta adil geliyor. O zaten dallanıyor. “Kalecilere kale vuruşları koçluğu yapıyorum.” Taç vuruşlarının yerini taç vuruşları alacaksa, adapte olacaktır.

Ama neden zorunda olsun ki? Taç, milletvekilleri tarafından değil, sahada çözülmesi gereken bir sorundur. “Daha iyi taç atışları yapmayı öğrenmek, gol şansı yaratmak için bir takım olarak daha yüksek kaliteli alan yaratmak, ileriye giden yol bu, tekmeler değil” diye bitiriyor.

“Bu büyük bir geri adım olurdu.”
Kaynak : https://www.skysports.com/football/news/12040/12633492/thomas-gronnemark-says-kick-ins-proposal-by-arsene-wenger-is-a-mistake-that-would-make-football-more-boring

SMM Panel PDF Kitap indir