TFF, kadın futbolcuya şiddet uygulamaktan cezalı antrenöre verdiği ödülü skandal sözlerle savundu

TFF, kadın futbolcusuna zorlama uygulamaktan men cezalı olan Fatih Vatanspor Teknik Direktörü Efe Mehmet Aydınlatılmış’a “en iyi teknik direktör” ödülü verilmesini skandal sözlerle savundu. Yapılan açıklamada, “Bu kişiye ödül verilmesi kadına şiddeti özendirme olarak değerlendirilmemelidir” denildi.

TFF, kadın futbolcuya şiddet uygulamaktan cezalı antrenöre verdiği ödülü skandal sözlerle savundu

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), bayan futbolcusuna zorlama uygulamaktan men cezalı olan Fatih Vatanspor Teknik Direktörü Efe Mehmet Okumuş’a “en iyi teknik direktör” ödülü verilmesini, “Kadına şiddeti teşvik etmez” sözleriyle savundu.

T24’ten Eray Görgülü’nün haberine kadar, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde Turkcell Bayan Futbol Ligi’nde Fatih Vatanspor’u çalıştıran Efe Mehmet Okumuş’a verilen “En İyi Teknik Direktör” ödülünü gündeme getirdi.

Aydınlatılmış’ın, 18 Nisan 2019’da oynanan Fatih Vatanspor-Fomget Gençlikspor maçının ardındaki bir futbolcusunu önce koridorda, daha sonra da soyunma odasında darp ettiğini gösteren Kaya, şu ifadeleri kullandı:

“TFF göre 60 gün yargı mahrumiyeti cezası aldığı aşina ve kadına zor davası mahkemede halen devam etmesine karşın Kültürlü’ın ‘En iyi teknik direktör’ ödülü alabilmesinin kriterleri neler olmuştur? Kadına kuvvet davası mahkemede devam ediyorken, erkek bir teknik direktörün bu şekilde ödüllendirilmesi kadına şiddeti cesaretlendirmek değil midir? Kadına zor davası mahkemede devam eden bir teknik direktöre ödül verilmesinden dolayı hastalık duydunuz mu? Kadına baskı davası devam eden bir teknik direktörün bu şekilde itibarlandırılmasının kadına kuvvet uygulamalarını daha da cesaretlendireceğine katılıyor musunuz?”

Bakan Kasapoğlu, “Bakanlığımızca, şiddete karşı her türlü tedbir alınmakta ve sporcularımızın hiçbir şekilde hasar görmemeleri için gereken destek verilmektedir” diyerek, Kaya’nın sorularını TFF’ye yönlendirdi. TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş ise eleştirileri şöyle yanıtladı:

“Sezon sonu kadın futbol ligleri ile ilgili ödüller verilmiştir. Söz konusu ödüller üç kategoride farklı alanlara yönlendirilmiş olup, bunlar ‘En Kıymetli Oyuncu’, ‘En İyi Kaleci’ ve ‘En İyi Teknik Direktör’dür. Öncelikli olarak kulüplerden ‘En Kıymetli Oyuncu’ kategorisinde takımların adayları dört benzeri final takımı üzerinden belirlemeleri istenmiş ve akabinde ‘En Kıymetli Oyuncu’ – ‘En İyi Kaleci’, ‘En İyi Teknik Direktör’ kategorilerinde adaylara yönelik oy kullanılması istenmiştir. Kullanılan oylar neticesinde ise kategorilerinde en çok oyu alan kişilere ödüller dağıtılmıştır. En iyi teknik direktör kategorisinde ödül verilirken belirttiğimiz şekilde kullanılan oylar ve oyların sonuçları dikkate alınmıştır. Bu kişiye ödül verilmesi kadına şiddeti teşvik olarak değerlendirilmemelidir.”

Yorum yapın