Spor yazarları Hollanda hezimetini nasıl yorumladı?

Türkiye A Ulusal Futbol Takımı’nın Hollanda karşısında aldığı 6-1’lik ağır mağlubiyete ilişkin spor yazarları değerlendirmelerde bulundu. Mehmet Demirkol, teknik direktör Şenol Güneş’in krizi çözemediğini belirtti. Uğur Meleke ise “Sayın Güneş’e hizmetleri için teşekkür edip, bir buluş yapma zamanı geldi” yorumunu yaptı. Ali Ece de “Norveç deplasmanından beri sözde evvelden çalışılmış hiçbir oyun planı, stratejisi uygulanmıyormuş, gibi” değerlendirmesini yaptı.

Spor yazarları Hollanda hezimetini nasıl yorumladı?

Türkiye A Milli Futbol Takımı, 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri G Grubu altıncı maçında deplasmanda Hollanda’ya 6-1 mağlup oldu.

Bu maça 11 puanla grup lideri olarak meydana çıkan Türkiye, gruptaki birincil yenilgisini aldı ve üçüncü sıraya geriledi.

Gruptaki yenilmezlik serisini 5 maça yükselten Hollanda ise 13 puan ve averajla Norveç’in önünde liderliğe yükseldi.

Türkiye’nin Hollanda karşısında aldığı ağır mağlubiyete ilişkin spor yazarları değerlendirmelerde bulundu.

spor-yazarlari-hollanda-hezimetini-nasil-yorumladi-919125-1.

MEHMET DEMİRKOL: GÜNEŞ KRİZİ ÇÖZEMEDİ

Fanatik yazarı Mehmet Demirkol, “Güneş krizi çözemedi” başlıklı yazısında, “Uzun süredir tüm rakipler tamir edemediğimiz bir defonun üstüne oynuyor. Savunmanın önünde oyunun merkezini yaratıcı bölgeyi çözemiyoruz bir türlü. Rakipte Wijnaldum ve de Jong varken onlar için fazla da basit oldu, sorun tepe yaptı. Van Dijk’ı orta sahaya, Klaassen’i Depay’a yaklaştırınca 4-2-4 diyebileceğimiz dizilişimiz için hayat cehenneme döndü. Hiç bağlantı etmedik. Hiç topu çıkaramadık. Bergwin ve Berghuis’le alanı açıp Blind ve Dumfries’i de orta sahanın parçası yaptılar” ifadelerini kullandı.

Demirkol, şöyle devam etti: “Hakan ve Orkun’un Okay’la tutması gereken alanda çok topluluk oldular. İmkansız görev. Şenol hoca maalesef bu krizi çözemedi. Hocanın kafasında bir diziliş var. dahası oyuncu grubu. Bu dizilişe tarafından bir kadro çağıramıyor. Kadroya kadar bir diziliş de yapmıyor. Her Zaman aynı netice çıkıyor bir süredir. Evet merkezde oynatacak fazla oyuncumuz değil. Taklit edecek bir kulübümüz de. Lakin bir yöntem bulunabilirdi. Geçen yıl Emre Belözoğlu’nun yaptığı gibi bir 4-6-0’la orta sahayı genişletmek gibi mesela. Hakan ve Salih’i merkeze koyup, onlarla top dışında tutmak, Burak’tan feragat ederek hızlı ve agresif bir ekiple cesaretlendirmek gibi mesela.”

Demirkol, son olarak şunları söyledi: “Çünkü bu şekliyle 3-0’a geldiğinde rakip cinayet sahasında topla oynamamız 3, Hollanda’nın ise 30’du. İsraf… Israr amaçsız. Ve oyuncular da bunu anlayamıyor olasılıkla. Ortaya meydana çıkan tepkisizlik bundan. İstemedikleri için olmuyor değil, olmadığı için istemiyorlar. Güneş maalesef çözemedi.”

spor-yazarlari-hollanda-hezimetini-nasil-yorumladi-919114-1.

UĞUR MELEKE: GÜNEŞ’E TEŞEKKÜR ETME ZAMANI

Hürriyet yazarı Uğur Meleke ise “Güneş’e teşekkür etme zamanı” başlıklı yazısında, “Şenol hocanın bu jenerasyonu ileri taşıyabileceğine inanmıyorum. Bugün gerçekten fazla üzgünüz. Üzüntümüzün sebebi Hollanda’ya yenilmek yok. Böyle yenilmek… Sadece Hollanda’ya böyle yenilmek de yok, son iki yılda (2020 ve 2021’de) oynadığımız 15 devlete ait müsabakada sadece 4 kere kazanmamız. Mart 2021’deki aldığımız Hollanda-Norveç galibiyetleri açık havada sevinecek hiçbir şey bulamıyoruz açık konuşmak gerekirse iki yıldır” yorumunu yaptı.

Meleke, şunları kaydetti: “Güneş döneminde oynadığımız 25 yarışmacı maçta (Yani Euro elemeleri-finalleri, Uluslar Ligi ve DK elemelerinde) 6 defa %45’in altında topla oynamışız: İki Fransa, iki Hollanda, Norveç ve İtalya maçları. Bu 6 maçın 4’ünü başarı kabul ediyoruz. Fransa’ya, Hollanda’ya ve Norveç’e topu bırakıp geçiş hücumları ve duran toplarla sonuca gittik daima. Ama 11 Haziran’da İtalya, tamamlayamadığı hücumlarda bize geçiş fırsatı vermeyince ‘kral çıplak’ dedi. Van Gaal’in de bizim 4-2 kazandığımız birincil maçı ve İtalya müsabakamızı izleyip çalışacağı aşikardı. Kurt hoca ve ekibi, İtalya’yla aynı yöntemi uygulayarak 15 dakikada çektiler fişimizi.”

spor-yazarlari-hollanda-hezimetini-nasil-yorumladi-919116-1.

“Maalesef Şenol Güneş ve ekibi diye bir cümle kuramıyoruz” diyen Meleke, “Çünkü besbelli bir ekip göremiyoruz. Şenol Hoca milli kadroyu aylardır kapalı devre bir kulüp hüviyetine çevirdi. Aralıksız aynı oyuncular oynuyor, rekabet değil, yeni ad yok. Büyük maçları daha santrada kaybediyoruz, nispeten kolay gözüken maçların da sonunu getiremiyoruz! Karadağ maçına niçin (23 yerine) 22 kişiyle çıktık? Zeki niçin Cebelitarık maçında oynatıldı ve sakatlandı? Milli takıma neden ikinci bir sağ bek çağırılmadı? Yanıtsız sorular hep bunlar” ifadelerini kullandı.

Meleke, şunları söyledi: “Futbol saha açık havada kurgulanan, saha içinde uygulanan bir oyun. Sahada kurgunun oranını ne dek yükseltir, doğaçlamanın oranını ne kadar düşürürseniz sürdürülebilir başarı şansı öyle artıyor. Bizim son 2 yılda bir kurgumuz değil, sonuçlarımızı ayrıntılarıyla jurnal performanslar belirliyor. Ben Şenol Güneş’in bu yetenekli jenerasyonumuzu ileriye taşıyabileceğine inanmıyorum. Kendisinin de inandığından şüpheliyim. Futbol tarihimize adını altın harflerle yazdırmış Sayın Güneş’e hizmetleri için teşekkür edip, bir icat yapma zamanı geldi kendimce.”

spor-yazarlari-hollanda-hezimetini-nasil-yorumladi-919117-1.

ALİ ECE: 0 PLAN, 0 STRATEJİ, 0 OYUN

Fanatik yazarı Ali Ece de “0 plan, 0 strateji, 0 oyun!” başlıklı yazısında, “Hollanda’dan, Hollanda’da cümbür cemaat gol yiyebilir fakat daha 1 dakika bile dolmadan Memphis ve Klaassen’in altıpasımız içinde o kadar kolay paslaşmasını engelleyememek maça taktiksel açıdan hiç hazırlanamadığımızın kanıtı. Hollanda’nın başında vaktinde Mourinho’nun İngiltere Premier Lig’de çalışmış en fena hoca olarak betimlediği Frank de Boer yok artık! Van Gaal takımına aleyhinde maçın başında bu değin geriye doğru yaslanılmaz” ifadelerini kullandı.

Ece, şu değerlendirmelerde bulundu: “Hele hele Klaassen-Memphis gibi rakip savunma arkasına ortadan sızma işini mükemmel yapan bir ikili karşı aşama anlayışsızlığıyla bu dek kuvvetsiz şekilde maça hiç başlanmaz. Ulusal Takımımız’ın Hollanda’daki takım performansı pek kötüydü oysa Çağlar bile üçüncü gol öncesindeki penaltı pozisyonunda Premier Lig’de sergilediği müdahale kalitesinin yarısını bile sergileyemedi. Zaten en büyük sorunumuz da bu: EURO 2020’den beri Milli Ekip formasıyla az kalsın tüm oyuncularımızın performansı kulüp formalarıyla sergiledikleri performansın çok ardından.”

spor-yazarlari-hollanda-hezimetini-nasil-yorumladi-919121-1.

“Cengiz Marsilya’da, Çalhanoğlu Milan ve Inter’de, Orkun Feyenoord’da, Burak Lille’de çizili oyun kurma, gol pozisyonu oluşturma, hücumdan savunmaya geçiş ve bunlar gibi çağdaş futbolun olmazsa olmaz taktiksel planlarına kadar oynatılıyorlar” diyen Ece, şunları yazdı:

“Ulusal Takımımız’da ise Norveç deplasmanından beri sözde önceden çalışılmış hiçbir oyun planı, stratejisi uygulanmıyormuş, gibi. Stada adını veren Cruyff’un dediği gibi: “Ekip ve teknik direktör açısından en başarılı gol, boş kaleye atılandır” Tıpatıp Hollanda’nın bize attığı 4. gol gibi. Peki, 4. golünü abes kaleye yiyen bir takım ne değin kötü oynamıştır, oynatılmıştır? Hani ligdeki yabancı oyuncu sayısı değişince Milli Takımımız daha iyi olacaktı? En küçük bilimsel dayanağı olmadan atıp tutan futbola yabancı zihniyetin iflasından başka bir şey değil!”

Yorum yapın