Simone Biles ve Megan Rapinoe, Joe Biden’dan Başkanlık Özgürlük Madalyası aldı | Haberler Haberler


Amerika’nın en büyük jimnastikçisi Simone Biles ve iki kez Dünya Kupası kazanan Megan Rapinoe, Joe Biden tarafından Başkanlık Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi; Başkan Biden, Biles’in “mutlak cesaretini” ve ABD’nin en yüksek sivil onurunu aldıkları için Rapinoe’nin eşitlik kampanyasını selamlıyor

Son Güncelleme: 22/07/22 22:12

Başkan Joe Biden, jimnastikçi Simone Biles'e ülkenin en yüksek sivil onuru olan Başkanlık Özgürlük Madalyası'nı verdi (Fotoğraf: Susan Walsh/AP)

Başkan Joe Biden, jimnastikçi Simone Biles’e ülkenin en yüksek sivil onuru olan Başkanlık Özgürlük Madalyası’nı verdi (Fotoğraf: Susan Walsh/AP)

Simone Biles ve Megan Rapinoe Perşembe günü Beyaz Saray’da ABD Başkanlık Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi.

Başkan Joe Biden, Amerika’nın en başarılı jimnastikçisi Biles’i ve iki kez Dünya Kupası şampiyonu olan yıldız futbolcu Rapinoe’yu 17 diğer alıcıyla birlikte onurlandırdı.

Başkanlık Özgürlük Madalyası, “ABD’nin güvenliğine veya ulusal çıkarlarına, dünya barışına, kültürel veya diğer önemli kamusal veya özel çabalara özellikle övgüye değer katkılarda bulunanlara” verilen en yüksek ABD sivil ödülüdür.

Simone Biles ayrıca 32 Olimpiyat ve dünya şampiyonası madalyası kazandı.  (AP Fotoğrafı/Ashley Landis)

Simone Biles ayrıca 32 Olimpiyat ve dünya şampiyonası madalyası kazandı. (AP Fotoğrafı/Ashley Landis)

Toplam 32 Olimpiyat ve dünya şampiyonluğu madalyasıyla Biles, Amerikan spor tarihinin en madalyalı jimnastikçisidir. Ayrıca sporcuların ruh sağlığı, koruyucu ailedeki çocuklar ve cinsel saldırı mağdurları dahil olmak üzere hayatını etkileyen konularda kampanyalar yürütüyor.

Başkan Biden, “Bir podyumda durduğunda, onun ne olduğunu görüyoruz: kişisel acıyı daha büyük bir amaca dönüştürmek için mutlak cesaret. Ayağa kalkıp kendileri için konuşamayanlar için konuşmak” dedi.

25 yaşında, şimdi de en genç Özgürlük Madalyası onuruna sahip.

“Bugün madalya sayısına ekliyor – nasıl yer bulacağız?” dedi Biden.

2012’de olimpiyat altın madalyası kazanan Rapinoe, cinsiyet eşitliğini savundu ve milli takımının yönetim organları ile olan yasal anlaşmazlığında lider bir rol oynadı.

Başkan Joe Biden, Megan Rapinoe'ya Özgürlük Madalyası'nı sunmadan önce onunla el sıkışıyor (Fotoğraf: Susan Walsh/AP)

Başkan Joe Biden, Megan Rapinoe’ya Özgürlük Madalyası’nı sunmadan önce onunla el sıkışıyor (Fotoğraf: Susan Walsh/AP)

Biden, “Megan, herkesin haysiyet ve saygıyla muamele görme hakkına sahip olduğu temel Amerikan gerçeğinin bir savunucusu” dedi.

Rapinoe madalyasını bir el sıkışma ile aldı ve yakasında “BG” harflerinin işlendiği beyaz bir takım elbise ceketi içinde Biden’a göz kırptı ve Şubat ayından bu yana Rusya’da tutuklu bulunan WNBA All Star Brittney Griner vakasını vurguluyor gibi görünüyor.
Kaynak : https://www.skysports.com/other-sports/news/12040/12647854/simone-biles-and-megan-rapinoe-receive-presidential-medal-of-freedom-from-joe-biden

SMM Panel PDF Kitap indir