Sepp Blatter ve Michel Platini: Eski FIFA ve UEFA başkanları, İsviçre mahkemesi tarafından yolsuzluk suçlamalarından aklandı | Futbol Haberleri


Eski FIFA başkanı Sepp Blatter ve eski UEFA başkanı Michel Platini, Cuma günü bir İsviçre mahkemesi tarafından yolsuzluk suçlamalarından aklandı.

17 yıl boyunca FIFA’yı yöneten Blatter, güneydeki Bellinzona kentindeki Federal Ceza Mahkemesi tarafından dolandırıcılıktan aklandı.

Eski bir Fransa milli takım kaptanı ve yöneticisi olan Platini de dolandırıcılıktan beraat etti.

Bir zamanlar dünya futbolunun en güçlü isimlerinden biri olan ikili, haklarındaki suçlamaları reddetmişti.

Savcılar, FIFA’yı 17 yıl boyunca yöneten İsviçreli Blatter ve Platini’yi, FIFA’nın 2011’de Fransız’a iki milyon İsviçre Frangı (1,7 milyon sterlin) ödemesini hukuka aykırı bir şekilde düzenlemekle suçlamıştı.

Eylül Blatter
Resim:
Blatter, Platini’ye iki milyon İsviçre Frangı ödenmesine yardım etmekle suçlandı.

Dava, Blatter’in FIFA başkanı olarak saltanatını rezil bir şekilde sona erdirdiği anlamına geliyordu ve olay ortaya çıktığında Platini’nin futboldan men edilmesinin ardından yerine geçme umutlarını mahvetti.

Blatter, 1998’de Platini’den teknik danışmanı olmasını istediğinde, ödemenin ikili arasındaki bir “centilmenlik anlaşmasının” ardından geldiğini söylemişti.

Blatter mahkemeye verdiği demeçte, Platini 1998 ve 2002 yılları arasında yıllık 300.000 İsviçre Frangı (257.000 £) maaşla danışman olarak çalıştı – FIFA’nın o sırada sahip olduğu para sıkıntıları nedeniyle alabileceği en yüksek rakam.

Blatter, Platini’nin bir milyon yıllık maaşının (857.000 £) geri kalanının daha sonraki bir tarihte ödeneceğini söyledi.

Her ne kadar iki adam 2010’da bir araya gelip 2011’de FIFA başkanlığı için yapılacak seçimleri tartışsa da, ödemenin nedenleri belirsizdi.

Michael Platini
Resim:
Platini, “yedi yıllık yalan ve manipülasyondan” sonra beraat ettiğini söyledi.

Blatter ödemeyi onayladığında, Katarlı Mohamed bin Hammam’a karşı yeniden seçilmek için kampanya yürütüyordu. Dönemin UEFA başkanı olan Platini’nin, oylamayı etkileyebilecek Avrupalı ​​üyeler üzerinde etkisi olduğu görülüyordu.

Ödeme, ABD Adalet Bakanlığı tarafından 2015 yılında FIFA’da rüşvet, dolandırıcılık ve kara para aklamayla ilgili başlatılan ve Blatter’in istifasını tetikleyen büyük bir soruşturmanın ardından ortaya çıktı.

Daha sonra cezaları azaltılsa da her iki görevli de 2015 yılında ödeme nedeniyle sekiz yıl futboldan men cezası aldı.

Yasağın ardından UEFA başkanı olarak işini de kaybeden Platini, olayın 2015’te FIFA başkanı olma girişimini engellemek için kasıtlı bir girişim olduğunu söyledi.

Platini’nin UEFA eski genel sekreteri Gianni Infantino, FIFA yarışına girdi ve 2016’da yapılan seçimi kazandı.

Kararın ardından konuşan Platini, “Yedi yıllık yalan ve manipülasyondan sonra adaletin yerini bulduğu için tüm sevdiklerime mutluluğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

“Benim savaşım adaletsizliğe karşı bir savaştır. İlk oyunu ben kazandım.

“Bu durumda, bu yargılama sırasında ortaya çıkmayan suçlular var. Bana güvensinler, tekrar görüşeceğiz. Çünkü pes etmeyeceğim ve gerçeği arayışımda sonuna kadar gideceğim.

“İnan bana, dünya futbolunun efsanesi olmaktan şeytana dönüşmek çok zor, özellikle de tamamen haksız bir şekilde sana gelince.”
Kaynak : https://www.skysports.com/football/news/12040/12648027/sepp-blatter-and-michel-platini-former-heads-of-fifa-and-uefa-cleared-of-corruption-charges-by-swiss-court

SMM Panel PDF Kitap indir