satıcılara fatura desteği verilecek mi, ne zaman? çalışanlara 1000 TL fatura desteği detayları!


satıcılara fatura desteği verilecek mi, ne zaman?  çalışanlara 1000 TL fatura desteği detayları!

çalışanlara elektrik, doğal gaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere 30 Haziran 2023 bitişe kadar ilave olarak dağıtım ödemeyle ilgili ayrıntılar gündemde. Çalışan ve işveren sosyallere güvenlik desteklerini içeren Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Sürüm Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazetede yayımlanarak, görevli girdi.

Kanun; 65 yaş aylığı ve evde bakımı alacaklarının silinmesine, pandemi döneminde uygulanan kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinde fazla ödemelerin geri alınmayacağına yönelik birçok düzenlemeyi içeriyor. Bunlara ek olarak 9 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 7420 sayılı Kanunla çalışanlarla ilgili iki önemli düzenleme yapıldı.

– Birinci; çalışanlara elektrik, doğalgaz ve diğer ısıtma gideri anlamı olarak aylık 1.000 TL’ye kadar yapılacak ödemeler,

– iki taraf ise; Personele yemek bedelinin nakit olarak ödenmesi ile ilgili.

ÇALIŞANLARA FATURA DESTEĞİ NEDİR, NE ZAMAN VERİLECEK, NE KADAR?

9 Kasım’da eşine giren düzenleme ile müdürler, çalışana aylık 1000 TL, kullanımda 8.000 TL Doğalgaz, ısınma ve elektrik desteği verebilir. 9 Kasım’da başlayan destek, 2023’ün Haziran ayına kadar olacak. Yeni düzenleme ile bu ödemeler hem gelir vergisinden muaf olacak hem de sigorta prim kesintisine tabi tutulmayacak.

Bu tutarların aşılması halinde ise bir kısım gelir vergisi ve sigorta primi tabi olacak. İşverenin bu ödemeyi, çalışanın aylık ücretine ilave olarak verilmesi gerekiyor. üzerine ücret 1.000 lira ek ödeme şeklinde yapılması gerekiyor. Elektrik ve ısınma desteğinden özel sektör işyerleri yararlanacak. Çalışanlara bu ödemelerin yapılması göçmenler kesinlikle zorunlu değil, tamamen elden geçirmeye bağlı.

Elektrik ve doğal gaz desteğinden kimlerden yararlanabilecek?

Elektrik ve doğal gaz desteğinden kimlerden yararlanabilecek?


Kaynak : https://www.cnnturk.com/ekonomi/calisanlara-fatura-destegi-verilecek-mi-ne-zaman-calisanlara-1000-tl-fatura-destegi-detaylari

SMM Panel PDF Kitap indir