Ryan Jones: Eski Galler ragbi kaptanı 41 yaşında erken başlangıçlı demans teşhisini açıkladı | Rugby Birliği Haberleri


41 yaşında erken başlangıçlı bunama teşhisi konduğunu açıkladıktan sonra Ryan Jones, “Rugby, felaket bir duruma gözleri kapalı bir şekilde yürüyor,” diyor; sporu şimdi daha önleyici tedbirler almaya çağırıyor

Son Güncelleme: 16/07/22 23:21

Ryan Jones zor bir gelecekle karşı karşıyadır.  (Fotoğraf: David Davies/PA Wire)

Ryan Jones zor bir gelecekle karşı karşıyadır. (Fotoğraf: David Davies/PA Wire)

Galler ragbi takımının eski kaptanı Ryan Jones’a 41 yaşında erken başlangıçlı bunama teşhisi kondu.

Jones’un 75 uluslararası şapkası var ve 2005’te Yeni Zelanda’yı gezen İngiliz ve İrlandalı Aslanlar takımının bir üyesiydi.

Geçen Aralık ayında olası kronik travmatik ensefalopati (CTE) teşhisi aldı.

"Hayatımın 15 yılını bir süper kahraman gibi yaşadım ve değilim." Ryan Jones'un korkuları çok açık.  (Fotoğraf: Tim Ireland/PA Arşivi/PA Görüntüleri)

“Hayatımın 15 yılını bir süper kahraman gibi yaşadım ve değilim.” Ryan Jones’un korkuları çok açık. (Fotoğraf: Tim Ireland/PA Arşivi/PA Görüntüleri)

ile yapılan bir röportajda Pazar günleriJones, “Dünyam parçalanıyor gibi hissediyorum.

“Gerçekten korkuyorum çünkü üç çocuğum ve üç üvey çocuğum var ve harika bir baba olmak istiyorum.

“Hayatımın 15 yılını bir süper kahraman gibi yaşadım ve değilim. Geleceğin ne getireceğini bilmiyorum.”

Jones, 2015 yılında ragbi oynamaktan emekli oldu ve Ekim 2020’de Galler Rugby Birliği’ndeki performans direktörü görevinden istifa etti.

“Ben tamamen süreç ve insan performansıyla ilgili bir ortamın ürünüyüm. Yapabileceğim gibi performans gösteremiyorum ve sadece mutlu, sağlıklı, normal bir yaşam sürmek istiyorum” dedi.

“Bunun elimden alındığını hissediyorum ve yapabileceğim hiçbir şey yok… Daha fazla antrenman yapamam, hakemi oynayamam, artık oyunun kurallarını bilmiyorum.”

Ryan Jones, bu yılın başlarında Windsor Kalesi'ndeki Princess Royal'den ragbi birliği ve hayırsever bağış toplama hizmetleri için bir MBE aldı.  (Fotoğraf: Aaron Chown/PA Wire/PA Görüntüleri)

Ryan Jones, bu yılın başlarında Windsor Kalesi’ndeki Princess Royal’den ragbi birliği ve hayırsever bağış toplama hizmetleri için bir MBE aldı. (Fotoğraf: Aaron Chown/PA Wire/PA Görüntüleri)

Jones, depresyon yaşadıktan sonra kısa süreli hafıza sorunları yaşamaya başladığını ve unutkan hale geldiğini açıkladı.

Jones, “Bu beni korkutuyor çünkü iki yıl sonra burada mı oturuyoruz ve bu bölümler bir hafta mı, iki hafta mı yoksa kalıcı mı bilmiyorum” dedi.

“Korku bu, asla gitmeyen kısım. Bu, üzerimden atamadığım kısım.

“Sahip olduğum her bölüm bir parça miras bırakıyor. İptal ettiğimiz her şey, zehirlediğim ya da artık vakit bulamadığım her ilişki, baş etmeyi biraz daha zorlaştırıyor” diye ekledi.

“Bunu nasıl yavaşlatacağımı, durduracağımı, ne yapacağımı bilmiyorum.”

Geçen ay, Alzheimer Derneği, demans teşhisi konan veya sevilen birine bakan geçmiş ve şimdiki herhangi bir oyuncu veya menajere başvurmanın kalıcı bir yolunu sağlamak için Rugby Oyuncuları Derneği gibi kuruluşlarla ortaklıklar kurdu.

Jones, 2021 Kraliçe’nin Doğum Günü Onur Listesi’nde ragbi birliği ve hayırsever bağış toplama hizmetleri için bir MBE ile ödüllendirildi. Galler için oynamanın “rüyasını yaşama” deneyimini değiştirmeyeceğini iddia etse de, sporun önleyici tedbirler almak için daha fazlasını yapması gerektiğine inanıyor.

“Felaket bir duruma gözleri kapalı bir şekilde yürüyor” dedi.
Kaynak : https://www.skysports.com/rugby-union/news/12040/12653508/ryan-jones-former-wales-rugby-captain-reveals-early-onset-dementia-diagnosis-at-age-of-41

SMM Panel PDF Kitap indir