Ruturaj Gaikwad, uluslararası sahneye ait olduğunu gösteriyor


28 Temmuz 2021. Hindistan, 1. T20I’de Sri Lanka’yı yeni mağlup etti ve onların kenar oyuncuları – Devdutt Padikkal, Nitish Rana ve Ruturaj Gaikwad gibi isimler şu ana kadar çağrılmamıştı. Ayrıca Adalılardan daha uzun süre dayanacak kadar paraları olacak gibi görünüyor. Suryakumar Yadav tonlarca koşu yapıyor. Shikhar Dhawan onlara soğukkanlılıkla liderlik ediyor ve işler armut gibi giderse Hardik Pandya’nın orta sıradaki varlığı bunu telafi etmeli.

Ama sonra, Hindistan’ın en çılgın rüyalarında bile hayal bile edemeyecekleri bir şey olur. Ekiplerinin yarısından fazlası COVID-19 vakalarının yaygınlığı nedeniyle tecrit edildi. Çok fazla oyuncuya sahip olduklarından, aniden net bowling oyuncularının on bire çağrıldığı bir duruma zorlanıyorlar.

Koşullar o kadar vahim ki, başka bir yaralanma Rahul Dravid’in (o zamanki yedek baş antrenör) pedlerini bağlamasına neden olabilir. Bu, nasıl olabileceğinden biraz daha dramatik olabilir. Ama konuyu biraz anladın, değil mi?

Bu enkaz arasında Hindistan bir kriket oyunu oynamak zorunda – bu da en son beyaz top yenilgisinin ardından gururlu bir spor ulusuna karşı. Uygunluk olmaması, birkaç IPL müdaviminin – örneğin Gaikwad’ın uluslararası güneşte şanslarını elde ettiği anlamına gelir. Ancak COVID-19 düzenlemeleri ve öngörülen karantinalar konusunda çok fazla belirsizlik varken sonucun pek de önemli olmadığı anlaşılıyor.

Şeylerin daha büyük şemasında, olmayabilir. Sonunda Hint mavisini giyme fırsatı bulan bu genç kriketçiler için her şey önemli. Özellikle Gaikwad hakkında konuşurken, riskler çok daha yüksek görünüyor. Sadece uluslararası selamını verdiği için değil, aynı zamanda yükselişiyle ilgili (hem olumsuz hem de olumlu) bolca konuşma olduğu için.

Biraz bağlam için, Gaikwad IPL 2020 sırasında Chennai Super Kings derecelerini geçti. O sezon başlamadan önce bile COVID-19’a yakalandı, hazırlık süresini sınırladı ve başlangıçta oynadığı birkaç oyun için paslanmış halde kaldı. MS Dhoni sonra attı o CSK’nın bir sonraki muhtemel hakimiyet çağını başlatmak için gerekli kaliteye sahip olup olmadığı konusundaki tartışmayı ateşleyen bir yorum.

Gaikwad, IPL 2020’nin ibne sonunda art arda üç yarım yüzyıl ile bu şüphecileri susturdu. Ancak IPL 2021’in başında uğuldamaya ve üflemeye başladığında, çoğu kişi onun ortalamaya döndüğünü hissetti. Sayısız insanın düşündüğü gibi bir oyuncu olmadığını. Ve daha da kötüsü, o aşamaya ait değildi.

Artık çok fazla IPL var. Açıcıya ve uluslararası kriketteki sancılarına geri dönelim. Sahne onun Sri Lanka’ya gelişini duyurması için hazırlandı. Arkasında iyi bir koşu yığını var ve değerini göstermek için iki şansı olacağını biliyor.

Vuruşlarına Dhananjaya de Silva’dan görkemli bir çatı katı ekstra koruma sürüşü ile başlar. Bu arada, bu atış dönüşe karşı oynandı – gençlere her zaman korunmaları öğretilen bir şey. Ama Gaikwad onu çaldığında, sanki bu şekilde oynanması gerekiyordu gibi geldi.

Bu darbeye rağmen, biraz sinirli görünüyor. Tabii ki sinirler var. Yine de, genellikle, onların üzerinde gelgit yapabilir. Bu sefer ondan daha iyi olurlar. Bir oyun sonra, kaderi düzelmez ve başka bir düşük puan için yola çıkar. Atış seçimiyle ilgili birkaç soru var. Ancak bunlar, uluslararası kriket için uygunluğu konusundaki sorulara kıyasla cüce.

O diziyi yayınla, sopasının konuşmasına izin verdi. IPL 2021’i önde gelen koşucu olarak sonlandırdı. Katkıları o kadar büyüktü ki, CSK, Gaikwad’ın yarım yüzyıllık Eleme 1’deki Dhoni’nin güzelleşmesini sağlayan bir ticari markanın yolunu açmasıyla, unvana yükseldi. Ayrıca Vijay Hazare Trophy’de bir kamyon dolusu koşu kaydetti ve bu da ne kadar seviye atladığını gösterdi.

IPL 2022, standartlarına göre harika değildi. Ancak yine de CSK’nın önde gelen koşucu olarak bitirdi. Bu, etrafındakilerin bocalamasına rağmen, Gaikwad’ın IPL kriketine hükmetmek için gerekenlere sahip olduğunu göstermek için hala yeterliydi.

Ancak açılış departmanındaki zenginliklerin utancı nedeniyle, bu IPL ve yurtiçi getiriler tutarlı bir fırsat akışına dönüşmedi. Batı Hint Adaları’na karşı tek başına bir T20I oynadı – bu da seri kazanıldıktan sonra. Ve Güney Afrika’ya karşı, KL Rahul formda olsaydı, tamamen öne çıkmayabilirdi.

Kader, yine de, gizemli şekillerde çalışır. Hindistan’ın sahip olduğu kaynaklar düşünüldüğünde, yolunu bulan herhangi bir genç için beş maç çok fazla görünebilir. Gaikwad için, neredeyse yeterli gelmiyor. Gittiği her yerde yavaş başlama becerisi geliştirdiği için değil, aynı zamanda sebat etmeye değer bir yetenek olduğu için.

Vishakhapatnam’daki 3. T20I, art arda üçüncü T20I’sine ilk kez katılıyordu. Ve bu inancını muhteşem bir vuruşla – hemen hemen tüm diğer vurucuların mücadele ettiği bir sahada göze çarpan bir vuruşla – ödedi. Her şey gibi Gaikwad, her noktada sınıf ve zarafet sızdırdı.

Ruturaj Gaikwad ilk T20I ellisini kaydetti

Kısa ince bacağı geçen hafif çizgili iç kenarlı bir sınırla başladı. Ancak Kagiso Rabada pedlerin üzerinde sürüklendiğinde, CSK açıcı onu görkemli bir maksimum için derin orta küçük kapıdan geçirdi. Daha sonra, uzun zamandır gezegendeki en hızlı bowling oyuncularından biri olarak kabul edilen Anrich Nortje’ye saldırdı. Gaikwad zahmeti için miğfere bir darbe indirdi ama bu onun içgüdülerini caydırmadı. Nortje hata yaptığında, kapı açan atladı.

Yarı yolda devam etmesini sağlayamadı. Ama o zamana kadar işini yapmıştı. Ishan Kishan yavaş başlama eğilimindeyken, Hindistan’ı üstün duruma getirme sorumluluğu Gaikwad’daydı. Bu arada, bu onun alışık olduğu bir rol değil. Normalde, CSK açıcı, saldırısını başlatmadan önce zaman ayırmayı sever. Bu açıdan da farklı bir rol üstlenmesi ve onu mükemmel bir şekilde oynaması cesaret vericiydi.

Ancak bu vuruşlar, sağ elini kullanan vurucunun sergilediği vuruş repertuarı veya aşırı hızda başa çıkma kolaylığı ile ilgili değildi. Protealara karşı baş döndürücü bir formda olan Kishan’ı diğer uçta nasıl gölgede bıraktığıyla ilgili bile değildi.

Dünyanın geri kalanına bu sahneye ait olduğunu göstermekle ilgiliydi. Maviyi giyerek dışarı çıktığında bir iz bırakabileceğini ve şartları dikte edebileceğini. O, en önemlisi, herkesin olabileceğini söylediği kadar iyi.

Vuruşunu yaptıktan sonra, aldığı düşük puanlara aldırmadan kendini desteklediğini hemen kabul etti. Bu, birçok yönden, doğrudan CSK koçluk kılavuzundan çıkan bir felsefeydi. Oh, ve sadece biraz entrika eklemek için, CSK’nın en ünlü oğlu, uluslararası kariyerini yıllar önce Pakistan’a karşı bu yerde havalandırdı.

Gaikwad, franchise’ında sonuna kadar desteklendi. Uzatılmış çorak bölgelere katlandı, ancak hiçbir zaman çimdik hissetmeye başladığı bir duruma getirilmedi. Salı gününe kadar Hindistan adına her vuruşunda performans sergilemek için baskı hissetti.

Bu aşamada bile, kendisine uluslararası sahnede düzenli olarak başarılı olmak için yeterince iyi olduğunu söylemiş olabilir. Yine de pek çoğu, bu anlatıya katılmazdı. Aslında, Salı gününden önce yandan onun ihmali için birkaç yaygara vardı.

Altı T20I vuruşunda ortalama 20 puan, onun kalibresinde bir oyuncuyu tanımlamamalıdır. Ya da bu onun memnun olması gereken bir şey değil. Ama şimdi, tutunması gereken bazı emsalleri var. Ve elbette, kendine ve yeteneklerine güvenmekten bahsedin.

Biri ona vuruş mantrasını her sorduğunda kendini destekleme konusunda cıvıldamaya devam etmekle kalmaz, aynı zamanda insanların, özellikle de Vishakhapatnam’daki vuruşuna tanık olduktan sonra buna inanmaya başlayacağını bilerek yapabilir.

Kaynak : https://www.sportskeeda.com/cricket/ruturaj-gaikwad-shows-belongs-international-stage?utm_source=feed&utm_medium=referral&utm_campaign=sportskeeda

SMM Panel PDF Kitap indir