Rıdvan Dilmen: TRT 60 bin lira teklif etti, kabul etmedim

Rıdvan Dilmen, TRT’nin kendisine aylık 60 bin TL’lik teklif yaptığını ve bunu kabul etmediğini açıkladı.

Rıdvan Dilmen: TRT 60 bin lira teklif etti, kabul etmedim

Spor yorumcusu Rıdvan Dilmen, Fanatik Gazetesi yazarı Orhan Yıldırım’ın maaş iddialarına Insanlar TV’de Şirin Payzın’ın moderatörlüğünü yaptığı “Sözüm Var” programına katılarak yanıt verdi.

Programda Dilmen, kendisi hakkında kabahat duyurusunda bulunan HKP MYK üyesi Avukat Doğan Erkan’ın soru ve iddialarına da açık sözlülük getirdi.

Rıdvan Dilmen iddiaların en ince ayrıntısına kadar asılsız olduğunu, TRT’den gelen teklife karşılık ‘ücretsiz almak koşuluyla’ programlara yorumcu olarak katılacağı cevabını verdiğini açıkladı. Dilmen, bunu da yazılı olarak kuruma açıklama ettiğini dile getirdi.

öte yandan Dilmen, Fanatik Gazetesi yazarı Orhan Yıldırım’ın ‘TRT ile anlaşan Rıdvan Dilmen’in takvim 8,5 milyon TL, aylık ise 710 bin TL’ye anlaştı’ iddiası ile ilgili de konuşarak “TRT bana aylık 60 bin TL’lik öneri yaptı; kabul etmedim” dedi.

TRT’DEN AÇIKLAMA GELDİ

TRT, TRT Spor’da yayınlanan “Yüzde 100 Futbol” programında yer alması için Rıdvan Dilmen’e aylık 60 bin TL teklif edilmesi iddiasına yanıt verdi. Yapılan açıklamada, Dilmen’in TRT bünyesinde bedava çalışmayı tercih ettiği ifade edildi.

TRT’nin internet sitesinden ve kurumsal sosyal medyasından yayınladığı yorumlama şu şekilde:

“TRT Spor’da yayınlanan “%100 Futbol” programına dair mesnetsiz iddialar ve yalan kampanyasıyla ilgili basın açıklamamızdır.

TRT Spor’da yayınlanan “%100 Futbol” programında yer alması için Sayın Rıdvan Dilmen’e aylık 60 bin TL öneri edilmiştir. Ama kendisi bu teklife karşılık TRT bünyesinde ücretsiz çalışma isteğini dile getirmiştir. Bu çerçevede, Sayın Rıdvan Dilmen’e bugüne dek hiçbir vergi ödenmemiştir. Daha önceki açıklamamızda bu durum, “Spor yorumcularımız, devlet televizyonunda yer almanın gururunu ve itibarını her türlü maddesel kazanımın üzerinde tutmaktadır” şeklindeki ifadelerle kamuoyuyla paylaşılmıştır.

Sektör koşulları ulus yayıncısı olan TRT için de geçerlidir. TRT göre Sayın Dilmen’e öneri edilen ücretin bugüne değin açıklanmamasının nedeni, bir yana Kurum bünyesinde çalışanların bireysel bilgilerini diğer yanlamasına TRT’nin piyasadaki rekabetçi niteliğini gözetmek arzusudur. TRT’nin marka değeri yüksek bir spor yorumcusuna yaptığı teklifin bilinmesi rekabet gücünü zedeleyen bir faktördür. Meselelere karşın sorumlu yaklaşım bu duruşu gerektirmektedir. TRT’nin sosyal medyada belgesiz bir şekilde paylaşılan her yalana cevap verme gibi bir zorunluluğu yoktur. TRT yönetimi, bütün çalışmalarında ulus menfaatlerini koruma açısından sorumluluğunun bilincindedir. Bu konuda sahte bir erdemlilik perdesi peşinde fayda taslayan tavırların kabul edilmesi muhtemel değildir.

TRT’nin yükselen başarısının, yalan kıskacıyla sekteye uğratılmasına ve yıpratılmasına izin verilmeyecektir. Son olarak, bu konuda yalan ve iftiraları ortaya atanlarla yasal mücadelemizin devam edeceğini tekraren ayrıntıları ile belirtmek isteriz.

Kamuoyuna hürmet ile duyururuz.”

Yorum yapın