Portimonense taraftarları neden Todd Boehly’nin önerdiği çoklu kulüp yapısında Chelsea’nin besleyici kulübü olmayı umuyor | Futbol Haberleri


Ne zaman Raporlar, Chelsea’nin sahibi Todd Boehly’nin Portimonense için bir hamle ile bağlantılı olduğunu bildirdi., bir Premier Lig besleyici kulübü olarak yaşam beklentisi hakkında karışık duygular olabilirdi. Gerçek, Algarve tarafının destekçileri arasında oldukça farklıdır.

Portekiz üst liginde yedinciliğe kadar, görünüşe göre bunlar iyi zamanlar. Portimonense bu yüzyılda hiç bu kadar yüksek bitirmemişti. Ancak tüm güneşe, denize ve turistlerin gülümsemesine rağmen, hayal kırıklığına uğramış taraftarlarının değişim için can attığı bir kulüp burası.

Bazı şikayetler, kendi kıyılarının çok ötesindeki hayranlar için tanıdık olacaktır. Büyük kulüplere meydan okunamayacağına dair hayal kırıklığı var. Ancak bu aynı zamanda yönetimin Porto ile olan ilişkisine dair soruları içeren daha karanlık bir hikaye. Zaten Portekiz gıda zincirinin bu kadar aşağısındayken Chelsea için neden besleyici bir kulüp olmasın?

Rui Quinta, “Bu yönetim dışında herkes” diyor. Gökyüzü sporları.

Quinta’nın hikayesi bazı açılardan tipiktir. Üç yaşında Benfica üyesi oldu. Başka seçeneği yoktu. Ailesi onu kaydetti. Yapılan şey buydu. Portekiz’de herkes üç kulüpten birini destekler – Benfica, Porto veya Sporting – desteklemeyenler bile.

14 yaşında bu geleneği bozdu.

“Aileme ‘Hayır, asla Benfica üyeliğimi ödemeyin’ dedim.”

O bir Algarve çocuğuydu. 31 yaşında, hala öyle. Hayali bir gün sevdiği tarafını Avrupa’da görebilmektir. Bu, kulüp tarihinde sadece bir kez, 1985’te, Portimonense’nin UEFA Kupası’nın ilk turunda Partizan Belgrad tarafından elendiği zaman oldu.

Onun bağlılığı nadirdir.

“Portekiz’de İngiltere gibi değil. Ne yazık ki herkes üç büyük takımı destekliyor.”

Rui Quinta, Portimonense'nin Estoril oynamasını izliyor
Resim:
Rui Quinta, Portimonense’nin Portimao’da Estoril’i konuk etmesini izliyor

1935’te ülkedeki ilk lig sezonunun bitiminde ilk üçe girdiler ve o zamandan beri kazanılan 88 Portekiz şampiyonluğunun ikisi hariç hepsini paylaştılar.

Her yerde bulunmalarını göstermek için, Estoril’e karşı en son Portimonense maçına seyirci, Porto’nun şehirde olduğu bir önceki maçın üçte birinden azdı.

Daha fazla insanın daha büyük maçlara gitmek istediği göz önüne alındığında, bu özellikle sıra dışı olmasa da, buradaki fark, kapıyı şişiren sıradan taraftarların çoğunun – iç sahada oturduklarında bile – aktif olarak Porto’yu desteklemesidir.

“İnsanlar büyük maçlar için biletlerini satıyorlar. Farkındayız çünkü çevremizdekiler koltukların nerede olduğunu bilmiyorlar. İlk kez geliyorlar. Birkaç yıl önce Benfica gol attığında çok üzülmüştük. Benfica forması giyenler vardı.

“Önümdeki adamlar Porto taraftarı, bu yüzden telefonlarını her zaman açık tutuyorlar ve Porto oynadığımızda çok heyecanlanıyorlar, oyuncuları görmek için yedek kulübesine koşuyorlar. Biz buradayken insanlar büyük kulüplerin B takımlarını bile destekliyorlardı. ikinci bölümde.”

Büyük kulüpler ve küçük kulüpler. Portekiz’de Avrupa’nın diğer yerlerinden daha fazla telaffuz edilse de futbolun doğası budur. Portimonense taraftarları için daha büyük endişe, sorumluların bunu sadece kabul etmekle kalmayıp aynı zamanda suç ortağı olmalarıdır.

Portimonense’nin çoğunluk hissedarı Teo Fonseca’dır. Bu onun doğum adı değil. Quinta, “Lady Gaga gibi bir performans gibi,” diyor. O, 2008’de Brezilyalı forvet Hulk’u Porto’ya götürerek ün kazanan süper menajer Constantin Teodoro Panagopoulos.

Hulk, 2009'da Porto için iş başında
Resim:
Hulk’un 2008’de Porto’ya taşınması, Portimonense’nin çoğunluk hissedarı tarafından ayarlandı.

Bu anlaşma karmaşıktı. Hulk Japonya’da oynamasına rağmen, ücretin bir kısmı Uruguaylı Rentistas kulübü için ödendi, onlar için asla oynamamasına rağmen. Fonseca etraftayken, Portimonense artık kendilerini o karışık ağın parçası olarak buluyor.

Porto ile Portimonense arasında son sekiz sezonda 30’un üzerinde transfer gerçekleşti.

Quinta, “Bazen Porto koçu oyuncuyu istemiyor gibi görünüyor,” diye ekliyor. “Ewerton adında bir oyuncuyu Porto’ya sattık. Birkaç hafta sonra Japonya’ya kiralık olarak gitti. Geçen yıl, bana göre Portekiz’in en iyi kalecisi olan Samuel Portekiz’e sahibiz. O şu anda Porto’da onların üçüncü tercihi kalecisi. .”

İlişkinin yakınlığı, Sporting ve Portekiz’de sık sık mizah kaynağı olan Benfica taraftarları arasında şüphe uyandırdı. Portimonense’nin 2017’de en üst lige dönmesinden bu yana on iki kez karşılaştılar. Porto on iki kez kazandı.

Portimonense taraftarları kendi oyuncularına güveniyor ancak bazen seçim kararları bunu kolaylaştırmıyor. Kötü şöhretli Theo Ryuki, 2015/16’da bir sezonu düzenli olarak geçirdi. “Yükselmeyi kaçırdık çünkü o çok kötü bir oyuncuydu ama oynaması gerekiyordu.”

Çoğunluk hissedarı Fonseca’nın oğludur.

Sadece efsanevi teknik direktör Vitor Oliveira’nın atanması bu durumu değiştirdi. “Portekiz’deki herkes onu severdi ve çok itibarı olduğu için patronun oğlunu oynamak zorunda değildi.” Oliveira, 2016 yılında menajerlik kariyerindeki 10. terfisini usulüne uygun olarak gerçekleştirdi.

Portimonense'nin merhum teknik direktörü Vitor Oliveira'yı Portimao'daki stadın önünde anma töreni
Resim:
Portimonense’den merhum teknik direktör Vitor Oliveira’ya stadında saygı duruşu

2020’de aniden ölen imajı, hem karakterine hem de Portimonense’de taraftarların hırslarını kısa bir süreliğine yeniden alevlendirebilmesine bir övgü olarak, yerin dışındaki duvarlara işlendi. Oliveira’nın gitmesiyle bu coşku azaldı.

“Bu takım harikaydı. Birinci lig için bile iyi bir takım olabilirdi. Herkes heyecanlıydı ve stadyum her hafta doluydu. Ancak o zamandan beri her yıl daha iyi oyuncular satıldı ve takım gittikçe daha kötü hale geldi.”

“Sezona iyi başladığımızda bile Ocak ayında çok oyuncu kaybedeceğimizi biliyoruz. Geçen yıl Nisan ayına kadar oyuncu satıyorduk çünkü Avrupa pazarı kapalı olsa da Çin, Japonya veya Brezilya’ya gidebilirlerdi. kimseyi satın alamadı.

“Yönetim, küme düşmeyeceğimiz yönünde bir tavır sergiliyor, bu yüzden her şeyi sat. Takım yıl içinde daha da kötüye gidiyor. Bu Ocak ayında, bu sezon bizden daha kötü olan iki takım olduğu için, oyuncu satacağız. Elbette.

“Rekabetçi değiliz ve üçüncü ligden bir takıma kupanın dışında kalıyoruz. Her yıl stadyumda daha az insan oluyor. Şu anda benim tarafımdaki koltuklar boş. Geçen yıl üç tane atan adam.” yenilemedi. İnsanlar çok hayal kırıklığına uğradı.”

Portimonense'nin Portimao'daki stadyumunun dışında
Resim:
Portimonense taraftarları geçmişleriyle gurur duyuyor ama yeni bir yol bulmak istiyor

Tüm bunlar, Chelsea için çekiciliğin ne olabileceğini merak etmeye yetebilir. Ancak Portimonense’nin potansiyeli, Portekiz ligindeki varlığıyla açıklanabilir. Bu, seçkin Premier Lig yeteneklerinin kanıtlanmış üreticisi olan bir yarışmadır.

Manchester City, Benfica’dan Ruben Dias ve Ederson’ı kadrosuna kattı. Liverpool, daha önce Porto’dan Luis Diaz’ı getirmiş olan aynı kulüpten Darwin Nunez’i imzalamak için transfer rekorunu kırdı. Bruno Fernandes’in Manchester United’a transferi Sporting’in satış rekoru oldu.

Todd Boehly çoklu kulüp modeli üzerine

“Çok kulüplü bir modele sahip olmaktan bahsettik. Ayak izini oluşturmaya devam etmeyi çok isterim. Kulüp sahibi olmanın avantajlarının olduğu farklı ülkeler var. Red Bull iyi bir iş çıkarıyor. Manchester City’nin büyük bir kulüp ağı var. Amacımız, genç yıldızlarımıza Chelsea sahasına çıkarken onlara gerçek maç süresi kazandıracak yollar sağlamak. Bunu Avrupa’da gerçekten rekabetçi bir ligde yer alan başka bir kulüp aracılığıyla yapmak gerekiyor.” – Todd Boehly, Eylül 2022

Chelsea, Portekiz rekabetine kaliteli genç oyuncuları yerleştirerek aracıyı devre dışı bırakmanın bir yolunu bulabilirse, transferlerde önemli ölçüde tasarruf etme şansı var. Avrupa rekabetine katılmaya hak kazanan beş Portekiz takımı ile fırsat var.

Estoril’e karşı küçük kalabalık arasında bu fırsat hemen belli değil. Bu elit bir oyuna benzemiyor. Kulağa öyle gelmiyor. “Yönetimle kavgalar nedeniyle ultralar geçen yıl durdu. Onlar olmadan çok sessiz.”

Portimonense, Portimao'da Estoril'e karşı mücadelede
Resim:
Portimonense, bastırılmış bir kalabalığın önünde Portimao’da Estoril’e karşı eylemde

Bir stant eksik ve onu yeniden inşa etme planı yok. Yine de saha etkileyici – önceki dört sezonun her biri için Portekiz’in en iyisi ödülünün sahibi. Burada gurur var. Afişin ilan ettiği gibi, biz Algarve’yiz, biz Portimao’yuz, biz Portimonense’yiz.

Algarve’den şu anda en üst ligde oynayan tek kulüp oldukları göz önüne alındığında, Chelsea ülkenin güneyinde yeni bir güç oluşturmaya yardımcı olabilir mi? Quinta, hizmet alanının bir faktör olduğu konusunda şüpheli. Önce büyük kulüpler geldi.

“Portimao’dan yerel oyuncular imkansız. Bir çocuk 10 yaşında iyiyse büyük kulüplere gider. Algarve’den ayrılmasına bile gerek yok çünkü o kulüplerin burada antrenman merkezleri var. 14 yaşına kadar burada kalıyorlar.” ve sonra kuzeye gidebilirler.”

City Football Group – A erkekler takımları

Manchester City (İngiltere)

Melbourne Şehri (Avustralya)

Yokohama F Merinos (Japonya)

New York Şehri (Amerika Birleşik Devletleri)

Girona (İspanya)

Montevideo Şehir Torku (Uruguay)

Sichuan Jiuniu (Çin)

Lommel (Belçika)

Bombay Şehri (Hindistan)

Troyes (Fransa)

Palermo (İtalya)

Ancak Portimonense’de Güney Amerika’dan en iyi genç oyuncuları bulmak ve Avrupa’ya uyum sağlamalarına yardımcı olmak işe yarayabilir. Meksikalı ve Çinli konsorsiyumlar bu fikri araştırıyorlar. City Group’un ilgi söylentileri hayranları da heyecanlandırdı.

Hayranların endişesi, yönetimin çekip gitmeyeceği.

“Umarım,” diye ekliyor Quinta. “Ama diğer küçük kulüpler gibi, sahiplerinin onları alıp orada yaşamak istemedikleri için sattıkları bir yer değil. Algarve’de yaşamak inanılmaz. Yönetim burada yaşıyor ve burayı seviyorlar. Bir ücret almak isteyecekler. çok para.”

Chelsea’nin yeni sahipliğinin yatırımın mantıklı olup olmadığı henüz belli değil. Kesin olan, Algarve’de rüya gören halkları olduğudur. Umarız bir gün, sadece bir maç için de olsa, Portimonense’yi Avrupa’da tekrar görürüz.”
Kaynak : https://www.skysports.com/football/news/12040/12741870/why-portimonense-supporters-hope-to-become-chelseas-feeder-club-in-todd-boehlys-proposed-multi-club-structure

SMM Panel PDF Kitap indir