Paris Saint-Germain sonraki yönetici: Zinedine Zidane, Carteret Analytics’in derinlemesine çalışmasına göre göze çarpan seçim | Futbol Haberleri


Mauricio Pochettino, Paris Saint-Germain’den ayrılmaya hazırlanırken, çığır açan bir veri analizi ekibinin, onun yerini alacak önde gelen adayları derinlemesine incelemesi, Fransız kulübünün ilk tercihinin Jose Mourinho değil, Zinedine Zidane olması gerektiği sonucuna vardı.

Teknik Direktör Pochettino’nun ayrılışını tamamlamaya yakın olan kulüp, tamamen başka bir seçenekle gidiyor gibi görünüyor ve Nice patronu Christophe Galtier için bir anlaşmaya varmaya yakın.

Pochettino’nun PSG’si Ligue 1’i 15 sayı kazandıktan sonra, Şampiyonlar Ligi’nde bir kez daha teslim olamadı ve son 16 turunda Real Madrid’e elendiler.

Zidane ve Mourinho, Pochettino’nun yerine bahisçilerin favorileri arasındaydı, ancak şimdi Galtier, PSG başkanı Nasser Al-Khelaifi’nin açıklamasının ardından önde gidiyor Le Parisien: “Başka bir seçenek seçtik. Yerine koymak istediklerimiz için en iyi olacak bir koç seçtik.”

River Plate’den Marcelo Gallardo’nun da yarışta olduğu söyleniyordu, ancak bu yöneticilerden hangisi PSG’ye başarı getirmek için en uygun olur? Carteret Analytics’in özel bir çalışmanın parçası olarak araştırdığı soru budur. Gökyüzü sporları.

Zinedine Zidane ve Jose Mourinho, PSG ile bağlantılıydı - ama en uygun kim olabilir?
Resim:
Zinedine Zidane ve Jose Mourinho, PSG ile bağlantılıydı – ancak Christophe Galtier işi almak için sırada

Carteret Analytics, ham yönetici verilerini kendi ısmarlama algoritmalarıyla birleştirerek, futbol kulübü karar vericileri tarafından muhtemel yönetici atamalarının kabiliyetini, kalitesini ve potansiyelini değerlendirmek için kullanılan bir araç olan Carteret Yönetici Derecelendirmesini ortaya çıkarır.

Karmaşık analiz, yöneticilerin son altı sezondaki performanslarına dayanıyor ve ardından beklentilere, muhalefet taraflarının gücüne ve stiller ve oluşumlar gibi çeşitli diğer faktörlere göre ağırlıklandırılıyor.

Futbol kulübü liderlerine yardımcı olmak için genellikle gizli bilgilerdir, ancak burada onların çalışmasını önde gelen PSG adaylarıyla paylaşabiliriz.

Pochettino’yu Zidane, Mourinho, Galtier, Gallardo ve – karşılaştırma için – Real Madrid’in Şampiyonlar Ligi kazanan patronu Carlo Ancelotti ile karşılaştırmak bazı çarpıcı sonuçlara yol açtı:

  • Pochettino’nun istatistikleri çok iyi, öznel ya da ilişki nedenlerinin onun ayrılmasına yol açmış olabileceğini ya da PSG sahiplerinin Şampiyonlar Ligi peşinde koşma konusunda sabırsız olduğunu gösteriyor.
  • Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak öncelikse, Zidane bir dereceye kadar en iyi seçenek
  • Mourinho’nun analizi onu Zidane, Pochettino ve Ancelotti seviyesinden biraz uzaklaştırıyor
  • Galtier’in istisnai savunma tarzı, PSG’nin olağan yaklaşımıyla tezat oluştururken, Gallardo, şu anda faaliyet gösterdiği ligin kalitesi göz önüne alındığında yüksek riskli bir atama olacaktır.

En yüksek puan alan yöneticiler

Rakamlarla ilgili tüm tartışmalardan sonra, Carteret Analytics’in analizinde en yüksek puanı üç kez Şampiyonlar Ligi kazanan teknik direktör Zidane aldı.

Real Madrid efsanesi, 524.5 ile en yüksek normalleştirilmiş Carteret Yönetici Puanına sahip. Ardından Pochettino (493.0), ardından Ancelotti (469.1), Mourinho (383.6), Galtier (339.8) ve Gallardo (266.6) geliyor.

Bu rakamları bağlam içine koymak için, Mourinho’nun performans seviyeleri, geçen sezonun sonunda Roma ile Avrupa Konferans Ligi başarısına rağmen, son altı sezondaki Pochettino’dan yaklaşık yüzde 28 daha düşük.

Bu menajerlerin maçlarda nasıl performans gösterdiğini inceleyen Pochettino, standardı belirliyor. Bir menajerin bir maçı kazanmak için ne kadar iyi bir takım kurduğunu ve 90 dakika boyunca bir oyunu ne kadar avantaja çevirebileceğini ölçen Carteret Analytics’in ‘Stratejik Zeka’ ve ‘Taktik Komuta’ derecelendirmelerinde en yüksek puanları alıyor.

Ancelotti ve Zidane tarafından yakından takip ediliyor, ancak Mourinho bu ölçümlerin her ikisinde de en düşük puanı alıyor.

PSG’nin stiline kim uyuyor?

PSG, çekici futbol oynama konusunda bir geçmişe sahip ve Lionel Messi, Neymar ve Kylian Mbappe gibi hücum oyuncularına yapılan büyük yatırım göz önüne alındığında, bu tarz bir öncelik.

Pochettino’nun yüksek ‘Saldırı Katsayısı’ (25.14) Zidane (25.73) ve Ancelotti (26.46) tarafından marjinal olarak daha iyi. Ancak Gallardo (21.86) ve Mourinho (20.74) daha mütevazı bir hücum yaklaşımı sunuyor ve Galtier’in son derece defansif tarzı (13.88) PSG’nin ona dönerlerse oyunlarında büyük bir değişiklik yapacağını gösteriyor.

PSG’den Pochettino: ‘Futbol fakirdi, deplasmanda korkunçtu, Neymar-Messi-Mbappe’yi asla çalıştıramadı’

Mauricio Pochettino, işte 18 aydan kısa bir süre sonra PSG'den ayrıldı
Resim:
Mauricio Pochettino, işte 18 aydan kısa bir süre sonra PSG’den ayrıldı

Fransız futbol gazetecisi Julien Laurens, Transfer Talk Podcast’inde:

“Mauricio Pochettino bir süredir biliyor. Şampiyonlar Ligi son 16 rövanş maçında Real Madrid’e yenilmesinden bu yana, kontratının bitmesine rağmen kovulacağı belliydi.

“Kulüpte onun için 18 ay oldu ve evet lig şampiyonluğunu kazandı – ama bu takımla herkes şampiyonluğu kazanabilirdi. Futbolun tarzı şurada ya da burada 20 dakika dışında kötüydü. Her zaman şöyle derdi. ‘Messi ve Mbappe’nin birbirine alışması için daha fazla zamana ihtiyacım var’ ama yine de zayıftı.

“En şok edici kısım ligdeki deplasmandı. Korkunçtu – ligde altlarındaki sekiz takıma karşı deplasman galibiyeti alamadılar – bu nasıl mümkün olabilir? Marsilya, Lyon, Monaco’da kazanmadılar – anlayabileceğiniz – ama Nantes, Rennes ve Strasbourg da var.

“PSG gibi bir takımın Mbappe, Messi ve diğerleriyle bu şekilde çekip gitmesi ve bu sekiz maçta galibiyet alamaması çılgınlık. Sportif direktör Leonardo ile anlaşamadı ve bu da yardımcı olmadı.

“Utanç verici çünkü çok güzel bir hikayeydi: eski kulüp kaptanı, bu takımı Şampiyonlar Ligi zaferine götürmek için oyundaki en iyi genç menajerlerden biri olarak geri dönüyor. Tek hatırlayacağımız şey, bunu asla başaramadığı. Neymar, Messi ve Mbappe arasında… Dünya futbolunun en iyisi olması gereken inanılmaz ön üçlü, hiçbir zaman gerçekten işe yaramadı.

“Premier Lig’de İngiltere’ye geri dönmek istiyor. Karısı ve iki oğlu orada kaldı, iki oğlunun ikisi de İngiltere’de oyuncular. Sorun şu ki ilk altı iş alındı ​​- ve muhtemelen uzun bir süre alındı. Brendan Rodgers kovulacaksa, Leicester gibi daha küçük bir kulübe gitmek için çok büyük bir adım. Ama yüksek hırsları var ve o en iyi işlerden birini almak istiyor.”
Kaynak : https://www.skysports.com/football/news/12040/12634910/paris-saint-germain-next-manager-zinedine-zidane-the-standout-selection-according-to-carteret-analytics-in-depth-study

Yorum yapın

SMM Panel