“Oynamaya devam etmek için yapmam gereken tüm fedakarlıklar, benim zevk aldığım anların tadını çıkardığınızda gerçekten anlamlı oluyor.”


Rafael Nadal, Cuma günü 2022 Fransa Açık finalinde yerini ayırttıktan sonra zihinsel durumu hakkında bir fikir verdi.

Nadal, yarı final karşılaşmasında Alexander Zverev’e bir setle liderlik etti ve Almanya, maalesef ikinci setteki tie-break öncesinde sakatlığı nedeniyle emekli olmak zorunda kaldı.

Daha sonra medyaya konuşan Mallorcan, sakatlıklar ve kötü sonuçlarla son denemesi, özellikle de İtalya Açık’ta Denis Shapovalov’a karşı sürpriz yenilgisi göz önüne alındığında psikolojik durumu hakkında sorgulandı.

13 kez Roland Garros şampiyonu, geçen yılki Fransa Açık’tan bu yana birçok kez ağırlaştırdığı kronik ayak yaralanmasından bahsederek başladı. Nadal, ayağının durumundan memnun olmadığını, ancak Paris Major’a katılmasıyla ilgili aklında şüphelere yol açmadığını açıkladı.

“Dediğim gibi, Roma’dan sonra aklımdan geçen her şeyi anlattım ve değişen bir şey yok. Aynı zamanda ayağım konusunda bundan sonra çok olumlu değildim ama burada oynayabileceğimden emindim.” Rafael Nadal.

36 yaşındaki oyuncu Paris’te bir finale daha katılmaktan mutlu olduğunu söyledi.

“Ve işte buradayım. Kendime en azından olduğum yerde olma şansı vermek için oynadım, savaştım, mümkün olan her şeyi yaptım ve tabii ki burada ikinci Pazar günü kendime bir şans daha verebildiğim için mutluyum. Roland Garros’un finali, değil mi?”

Rafael Nadal, Fransa Açık’taki zirve çatışmasındaki yerini 14. kez rekor bir süre için ayırdı. Felix Auger-Aliassime ve Novak Djokovic gibi en iyi oyuncuları yendiği ve maç aniden sona ermeden önce Alexander Zverev’e karşı önde olduğu göz önüne alındığında, kampanyası özellikle unutulmazdı.

Cuma günü 36. yaş gününü kutlayan İspanyol’un her zamanki gibi açık ara favori olarak turnuvaya girmemesi, başarılarını daha da tatlı hale getirmiş görünüyor.

“Yani bu benim için çok şey ifade ediyor,” diye devam etti İspanyol. “Ve oynamaya devam etmek için yapmam gereken tüm fedakarlıklar ve tüm bu şeyler bile, benim bu turnuvada eğlendiğim gibi anların tadını çıkardığınızda gerçekten mantıklı geliyor.”

“Yaptığım işi sevdiğim için oynamaya devam ediyorum” – Rafael Nadal

Rafael Nadal, 2022 Fransa Açık yarı finalinde.
Rafael Nadal, 2022 Fransa Açık yarı finalinde.

Yıllarca süren başarısının ardından hala kanıtlayacak bir şeyleri olup olmadığı sorulduğunda, Rafael Nadal, hayatın defne peşinde koşmak yerine günlük olarak yaptığınız şeylerden zevk almak olduğunu açıkladı.

“Her günle ilgili. Hayır, yani kanıtlaman gereken şeylerle ilgili değil. Yaptığın şeyi yapmaktan ne kadar keyif aldığınla ilgili ya da sevmiyorsan başka bir hikaye, değil mi?” dedi İspanyol.

Hevesli bir golfçü olan Rafael Nadal, dışarı çıkıp oynadığınız spordan keyif almanın önemini vurguladı.

İspanyol, “Ama yaptığınız şeyi seviyorsanız, devam edin” dedi. “Çünkü örneğin, golf oynamayı seviyorsanız, golf oynamaya devam edersiniz. Tenis oynamayı seviyorsam ve oynamaya devam edebilirsem, oynamaya devam ederim çünkü yaptığım işi seviyorum. İşte bu kadar.”

Kaynak : https://www.sportskeeda.com/tennis/all-sacrifices-really-make-sense-enjoy-moments-like-i-m-enjoying-tournament-rafael-nadal-moving-14th-french-open-final?utm_source=feed&utm_medium=referral&utm_campaign=sportskeeda

Yorum yapın

SMM Panel