ONE Championship’in şimdiye kadarki çifte dünya şampiyonlarının tümü


ONE Championship, dünyanın en seçkin sporcularından bazılarına ev sahipliği yapıyor ve bazıları bunu birden fazla spor veya ağırlık sınıfında kanıtlıyor.

Bir unvan talep etmek, geliştirmek için çok çalıştıkları becerilerin bir kanıtı olduğu için herhangi bir dövüş sanatçısının hedeflerinin bir parçasıdır. Oyun alanını dengelemek için ağırlık sınıfları yapılırken, en efsanevi dövüşçülerden bazıları, karşılarındaki koşullar ne olursa olsun iyi olduklarını kanıtlamak için farklı bölümleri fethetti. Roy Jones Jr., ‘Sugar’ Ray Leonard, Oscar De La Hoya, Floyd Mayweather ve Manny Pacquiao gibi boks harikaları akla gelen isimlerden sadece birkaçı.

ONE Championship’te sporcular, farklı bir ağırlık sınıfına geçmenin yanı sıra birden fazla disiplinde kendilerini test edebilirler. Bu nedenle, dövüşçüler kendilerini farklı ağırlık sınıflarında MMA, Muay Thai ve kickboks dünya şampiyonlarına karşı test edebilirler.

ONE 159 ana etkinlik dövüşçüsü Reinier de Ridder, terfide yer alan birkaç iki bölümlü dünya şampiyonundan biri ve Vitaly Bigdash ona TEK orta sıklet dünya şampiyonluğu için meydan okuduğunda onlardan birini tehlikeye atacak.

Bu arada, ana etkinlik yıldızı Janet Todd, 22 Temmuz’da çembere girdiğinde iki sporlu bir dünya şampiyonu olmak istiyor. Amerikalı, ONE geçici atom ağırlıklı Muay Thai dünya şampiyonluğu için promosyona yeni katılan Lara Fernandez’i almaya hazırlanıyor.

İşte omuzlarında iki altın taşıyan diğer dünya şampiyonları.


#5. Martin Nguyen – ONE Championship’in ilk iki bölümlü dünya şampiyonu

ONE Championship’teki ilk iki görevini paylaştıktan sonra, Martin Nguyen, 2017’de Marat Gafurov’un ONE tüy sıklet dünya şampiyonluğunda ikinci bir şans kazanmak için dört düz birinci tur zaferi elde etti.

Maçın ikinci turunda Dağıstanlı’yı nakavt ederek fırsatını en iyi şekilde değerlendirdi. Tüy siklet sıralamasında rekabeti domine ettikten sonra, Nguyen yükselmeye ve bir sonraki bölümün şampiyonu Eduard Folayang’a meydan okumaya karar verdi.

Sadece üç ay sonra, ‘The Situ-Asian’ kendini Manila’da, memleketinin kahramanı ve ONE hafif sıklet dünya şampiyonu Folayang’ın karşısında buldu. İkinci turda, Nguyen, yarışmayı sona erdirmek ve dünyayı şok etmek için yıkıcı bir aşırı hakkı serbest bırakmak için bir açılış buldu.

Bu başarı Nguyen’e ONE Şampiyonasında ilk çift dünya şampiyonu olma ayrıcalığını verdi.

#4. Aung La N Sang – İlk ONE orta sıklet ve hafif ağır sıklet dünya şampiyonu

Aung La N Sang, ONE Şampiyonası’ndaki yükselişine daire içinde dört ardışık zaferle başladı.

2017’de, TEK orta sıklet dünya şampiyonu Vitaly Bigdash’a karşı dünya şampiyonluğu mücadelesi için kısa sürede cesurca devreye girdi. İri yarı Rus’u beş rauntta itti ama dünya şampiyonluğunu elde edemedi.

Çift, beş ay sonra rövanş için bir araya geldi ve Aung La, maçlarına tam olarak hazırlanma fırsatı buldu. Myanmar’daki taraftarlarının önünde ilk dünya şampiyonluğunu elde etmesi büyük ölçüde karşılığını verdi.

2018’de ‘Birmanya Python’, boş ONE hafif ağır siklet dünya şampiyonası için Alexandre Machado’yu devraldı. Myanmar’ın kahramanı, Machado’yu eşleşmelerinde durdurmak ve ikinci dünya şampiyonluğunu talep etmek için sadece 56 saniyeye ihtiyaç duydu.


#3. Stamp Fairtex – ONE’ın ilk iki sporlu dünya şampiyonu

Stamp Fairtex, ONE Championship’in küresel sahnesinde kendisini büyük bir şekilde tanıttı. Taylandlı süperstar, Ekim 2018’deki ilk maçında ONE atomsiklet kickboks dünya şampiyonu Kai Ting Chuang ile karşılaştı.

Stamp, oybirliğiyle karar zaferi kazanmak ve ilk dünya unvanını almak için rakibini beş turda geride bıraktı.

Yine de yükselişinin sadece başlangıcıydı. Dört ay sonra ilk ONE atom ağırlıklı Muay Thai dünya şampiyonluğu için promosyona yeni katılan Janet Todd ile yüzleşmekle görevlendirildi. Stamp, oybirliğiyle alınan kararla kazanmak için neden baskın bir performans sergileyen en iyi Muay Thai dövüşçülerinden biri olduğunu gösterdi.

Stamp, Muay Thai tacını talep ederek, promosyondaki ilk iki sporlu dünya şampiyonu olarak tarih yazdı. Daha sonra odağını MMA derecelerine tırmanmaya yöneltti ve hatta ONE Women’s Atomweight World Grand Prix Şampiyonası’nı kazandı.

Prestijli turnuvayı kazandıktan sonra Stamp, bugün de sürdürmeye devam ettiği üçüncü bir spor dalında altın talep etme arzusunu dile getirdi.

#2. Sam-A Gaiyanghadao – Muay Thai efsanesi kickboks’u fetheder

Muay Thai’de 400’den fazla müsabakada yarıştıktan sonra Sam-A Gaiyanghadao, ONE Şampiyonasına geldiğinde sporun bir efsanesiydi.

2018’de ONE flyweight Muay Thai dünya unvanını kazandı, ancak ilk dünya şampiyonluğu savunmasında unvanı kaybetti. Bu onu, yeteneklerini daha da iyi ortaya çıkarabileceği doğal ağırlık sınıfına geçmeye itti.

2019’da Wang Junguang’a karşı ilk hasır siklet kickboks dünya şampiyonluğu için yarışmak için sporu değiştirdi. Tay ikonu, becerilerini ikinci bir spor dalında dünya şampiyonluğu kazanmak için kullandı.

Üç ay sonra Sam-A, ilk ONE saman siklet Muay Thai dünya şampiyonluğu için Josh Tonna ile savaşmak için orijinal sporuna geri döndü. Aussie forvetine karşı kazandığı masterclass, ona bölümde ikinci bir dünya şampiyonluğu, terfideki üçüncü genel şampiyonluğunu getirdi.


#1. Reinier de Ridder – Hüküm süren BİR orta ve hafif ağır sıklet dünya şampiyonu

Yenilmez Reinier de Ridder, ONE Şampiyonası’ndaki en son ve tek hüküm süren şampiyon şampiyon.

Reiniert de Ridder, ONE Şampiyonasına dokuz galibiyetle ve kayıpsız geldi. Dünyanın en iyileriyle rekabet edebileceğini kanıtladı, TEK orta sıklet dünya şampiyonluğu için bir daire içinde üç düz galibiyet topladı.

2020’de Aung La N Sang’ın yedi maçlık baskın galibiyet serisini ilk turda teslim olma zaferiyle sonlandırarak dünyayı şok etti. Altı ay sonra, bu sefer TEK hafif ağır sıklet dünya şampiyonluğu için bir kez daha Aung La’ya karşı çıktı. Myanmar’ın kahramanını fethetmek için beş tura da ihtiyacı vardı, ancak terfide seçkin çifte şampiyonlar kulübüne başarıyla katıldı.

ONE 159’da de Ridder, 22 Temmuz etkinliğinin ana etkinliğinde Vitaly Bigdash ile karşılaştığında iki bölümlük şampiyon statüsünü korumaya çalışacak.
Kaynak : https://www.sportskeeda.com/mma/news-all-one-championship-s-double-world-champions-far?utm_source=feed&utm_medium=referral&utm_campaign=sportskeeda

Yorum yapın

SMM Panel