Novak Djokovic, Wimbledon finallerinde Slam olmayan rakibi Nick Kyrgios’a karşı galibiyetsiz kalan ilk Grand Slam şampiyonu oldu.


Novak Djokovic, Wimbledon’da şampiyonluğunun son aşamasına geldi. Ancak üst üste dördüncü kupasını kaldırmak için önce, önceki karşılaşmalarının her birinde Sırp’ı yenen ilk Büyük finalist Nick Kyrgios’u geçmesi gerekiyor.

Avustralyalı, Djokovic’e karşı 2-0 önde ve Sırp, kendisiyle birden fazla maçta oynayan çok az sayıda oyuncuya karşı kaybetme rekoruna sahip.

ATP istatistikçisi Enrico Maria Riva’ya göre Sırp, Wimbledon finalleri tarihinde Major olmayan bir rakibe karşı galibiyetsiz kalan ilk Grand Slam şampiyonu oldu.

H2H kyrgios vs djokovic 2-0*wimbledon finalleri tarihinde ilk kez bir slam şampiyonunun slam olmayan bir şampiyona karşı kafa kafaya galibiyeti yok* erkekler, tekler

Djokovic daha önce 2017’de Acapulco ve Indian Wells’in sert sahalarında Kyrgios’a karşı mücadele etmişti. Kyrgios, Acapulco çeyrek finallerini 7-6(9), 7-5 ve turda 6-4, 7-6(3) galip geldi. Indian Wells’de 16 yaşında.

Nick Kyrgios, beş yıl önce Indian Wells'te Novak Djokovic ile el sıkışıyor.
Nick Kyrgios, beş yıl önce Indian Wells’te Novak Djokovic ile el sıkışıyor.

Ancak, Djokovic’in 20-11’lik şaşırtıcı bir galibiyet-mağlubiyet rekoruna sahip olduğu bir turnuvanın finallerini bir yana, hiçbir Major turnuvada karşılaşmadılar.

Bununla birlikte, mercurial Aussie, odaklandığında tehlikelidir ve ‘Büyük 3’ ile karşılaştığında elinden gelenin en iyisini yapıyor gibi görünmektedir. Kyrgios, 2015’te Madrid’de İsviçreli Maestro’ya karşı ilk karşılaşmasını kazandı ve Federer’i, kaybetmeden önce üst üste altı karşılaşmalarında eşitlik bozmaya giden bazı setlerle tehdit etti.

2014’te Wimbledon’da son 16’daki ilk maçında aldığı dört setlik zafer de dahil olmak üzere Nadal’a karşı dokuz maçta üç kez kazandı. Bu yılki yarı finallerde bu başarısını tekrarlamak için başka bir şansı olabilirdi, ancak Nadal bir karın nedeniyle çekildi. Gözyaşı, Kyrgios’u 27 yaşında ilk Grand Slam finaline taşıdı.

Novak Djokovic, 7. Wimbledon ve 21. Grand Slam şampiyonluğunu hedefliyor

Novak Djokovic, Wimbledon No.7 ve Grand Slam No.21 için gidiyor.
Novak Djokovic, Wimbledon No.7 ve Grand Slam No.21 için gidiyor.

Novak Djokovic, çim kort Major’da sekizinci finaline girerken Wimbledon’da üst üste dördüncü ve genel olarak yedinci şampiyonluğu için yolda. Ayrıca bir Grand Slam’i, şu anda 22 galibiyetle en büyük galibiyet rekorunu elinde tutan ve Roger Federer ile 20 şampiyonlukta beraberliğini bozan hız belirleyici Rafael Nadal’dan uzaklaştırmak istiyor.

Ancak Djokovic, yarı finalde evinde umut olan Cameron Norrie’yi 2-6, 6-3, 6-2, 6-4 yenecek menzili bulmadan önce ilk olarak açılış setindeki çöküşte kayalık bir yamadan geçmek zorunda kaldı.

Karakteristik olmayan bir ilk setin ardından Djokovic, Norrie’nin umutlarını yıkmak için defalarca yaptığı gibi içindeki şampiyonu ortaya çıkardı. Daha sonra Kyrgios’a bakan Djokovic, “çok fazla havai fişek atılacak” dedi.

“Kesin olan bir şey var ki, ikimizden de duygusal olarak çok fazla havai fişek atılacak. Bu onun ilk Grand Slam finali olacak. Çok heyecanlı ve kaybedecek çok şeyi yok ve her zaman oynuyor. Öyle serbest oynuyor ki, oyundaki en büyük servislerden biri. Sadece genel olarak büyük bir oyun, şutlarında çok fazla güç var. Bir süredir oynamadık. Ondan hiç set kazanmadım. Umarım bu sefer farklı olabilir” dedi Novak Djokovic.





Kaynak : https://www.sportskeeda.com/tennis/news-novak-djokovic-1st-grand-slam-champion-winless-non-slam-champ-opponent-nick-kyrgios-wimbledon-finals-history?utm_source=feed&utm_medium=referral&utm_campaign=sportskeeda

SMM Panel PDF Kitap indir