Newcastle United, Suudi Arabistan destekli konsorsiyuma satıldı

İngiltere Premier Lig takımlarından Newcastle United, Suudi Arabistan öncülüğündeki bir konsorsiyuma satıldı.

Newcastle United, Suudi Arabistan destekli konsorsiyuma satıldı

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF) ile İngiliz iş insanı Amanda Staveley’in PCP Capital Partners şirketi ve David-Simon Reuben kardeşlerin de içinde olduğu bir konsorsiyum 300 milyon sterlin karşılığında kulübün hisselerinin yüzde 80’ini satın alırken, İngiltere Premier Ligi, satışı onayladı.

BBC Türkçe’de yer alan habere tarafından, kulüp yönetiminde yetki Suudi Arabistan hükümetinde değil, konsorsiyumda olacağı öğrenildi.

14 yıldır Newcastle United’ın sahibi olan Mike Ashley, kulübe galibiyet kazandıramaması sebebiyle eleştiriliyordu.

Salı günü Newcastle United taraftarları aralarında yapılan bir ankete kadar taraftarların yüzde 93’ünün satışa yardım veriyordu.

BeIN SPORTS İLE SORUNLAR ÇÖZÜLDÜ

Suudi Arabistan’ın Premier Lig’in Orta Doğu’daki yayınlama haklarını elinde bulunduran Katar merkezli yayıncı beIN Sports ile mevcut sorunlarını çözmesi, satışın önündeki kayda değer bir engeli kaldırmıştı.

Türkiye’de Süper Lig karşılaşmalarının yayınlama hakkını da elinde bulunduran beIN Sports, diplomatik sorunlar sebebiyle son 4,5 yıldır Suudi Arabistan’da yayın yapamıyordu. Ama yasak bu anlaşmayla birlikte sona erecek.

BeIN Sports daha önce Suudi Arabistan’da yayın yapamaması ve korsan yayınları da kabul etmediği gerekçesiyle satın alma işlemlerine karşısında çıkmıştı.

ULUSLARARASI AFFETME ÖRGÜTÜ’NDEN TEPKİ

Londra merkezli insan hakları kurluşu Amnesty International (Uluslararası Af Örgütü), Suudi Arabistan yönetiminin insan hakları sicili sebebiyle anlaşmaya tepki göstermişti.

Örgütün İngiltere’deki yöneticisi Sacha Deshmukh, uzlaşma haberlerinin kamuoyunun gündemine gelmesiyle birlikte Suudi yetkililerin “korkunç insan hakları ihlallerini, futbolla temize çıkarmaya çalıştıklarını” söylemişti:

“St James’ Park’ın (Newcastle United’ın stadı) Suudi mülkiyeti, futbolla ilgili olduğu değin, Veliaht Prens Muhammed bin Salman ve hükümetinin imaj yönetimiyle de ilgili.”

Uluslararası Affetme Örgütü, Premier Lig’in sahiplerinin ve yöneticilerinin kulüp atama süreçlerini, insan haklarıını da ele alacak şekilde güncellemesini istiyor.

Yorum yapın