Neticede futbol araçtır aslolan paradır

author

MÜSLÜM GÜLHAN

[email protected]

2021.09.10 04:00

Şenol Güneş’in Beşiktaş’ta son senesiydi…

Sezonun ortasında, takım şampiyonluğa oynarken, daha önce Beşiktaş kulübü başkanlığı yapan Yıldırım Demirören ‘Zatıalileriniz müsade verirse bir dönem daha federasyon başkanlığı yerine getirmek istiyorum’ diyerek, aldığı izinle ikinci dönem TFF başkanlığı yaptığı zaman zarfı içinde, şubat ayında-burası manâlı çünkü sezonun ikinci yarısı oynanıyordu-Şenol Güneş ile Milli ekip teknik direktörlüğü sözleşmesi imzalayarak kasaya kilitledi. Çünkü, mayıs ayının sonunda sezonun ve Şenol Güneş’in Beşiktaş ile olan sözleşmesinin bitmesini ummak zorundaydı.

ETİK NEDİR?

Etik: Içten davranışlarda bulunmak, içten bir insan olmak ve değerler hakkında düşünme pratiğidir.

Hem federasyon başkanının davranışını keza de Şenol Güneş’in davranışını etik olarak nereye koyabiliriz oysa…?

Bir düşünelim; TFF Başkanı sezon devam ederken bir takımın teknik direktörüne bir teklifte bulunuyor ve hiç kimsenin ki en önemlisi başkanlığı yaptığı kulübün başkanı ve yönetiminin haberi olmadan, daha açıkçası, onlara data vermeden ve uzlaşmadan takımın teknik direktörü ile anlaşma yapıyor. Bu esnada da takım şampiyonluğa oynuyor. Ha, o dönem başkanı Fikret Orman’ın bu durumun hiç umurunda olmadığını da biliyorum. Bu farklı konu…

Bir takıma bu değin büyük zarar verici bir davranış olabilir mi?

Bundan Başka, federasyon kendi finansmanı lig takımlarının kazandığı gelirlerin bir kısmını alarak bütçesini yaparken, yani, o takımlara bağlıyken o takımlardan birinin teknik direktörü ile uzlaşma yapmak inanılır gibi değil…

Yani, Beşiktaş doğruca kazandığı para ile Beşiktaş’ın teknik direktörü ile anlaşma imzalıyor.

Federasyon şampiyonluğa oynasa anlarım!

Ya Şenol Güneş…

Çalıştırdığı ekip şampiyonluğa oynarken, nasıl olurda Milli takım için gizliden federasyon başkanı ile görüşme yapıp anlaşma imzalar ve motivasyonunu bu taraf yönlendirerek takımın şampiyonluk mücadelesini ikinci plana iter?

Her şey aleni olarak ortada ve kamuoyunun gözü önünde olsaydı sorun olmazdı. Ama, o gizli ve sinsi beklentinin hiçbir açıklaması olamaz.

Spinoza’nın Etika’sın da “İyi-kötü düşüncesi, insanın yapıp ettiklerini belirlediği oranda, insanın kendisini ve kendi eliyle kurmuş olduğu dünyayı da belirler” der.

O vakit diliminden bugünkü zamana geldiğimiz de ortaya çıkan sonucun yanıltıcı olması olası değildir.

Siyasetin belirleyici olduğu koşullarda bilginin, liyakatin ve etik değerlerin karar mekanizması içindeki öncü koşulları ortadan kalkar. Belirlenen müşterek kurgu ise pastadan kimin payına ne düştüğüdür. Pazarlıklar ve ilişkiler bunun üzerinden sonuç yaratır.

Futbolun kendi belirleyici alanı içerisinde yarattığı yenilikler ve bilgiyi kullanma becerisi, artık yeni formatta teknik direktör ve futbolcu yapısı ortaya çıkartarak, koşulların daima değişkenlik içereceğini ortaya koymaktadır.

Avrupa Şampiyonası’nda fazla belirginleşen, her takımın kendi oyun kurgusu üzerinden taktiksel geçiş oyunları ve buna uygun futbolcu tiplemeleri, tesadüflere ya da kadere yer bırakmayacak dek futbolu mantıklı bir oyun haline getirmiştir.

6-1’lik Hollanda mağlubiyetinin Avrupa Şampiyonası’nda değil de acilen olması ayrıntılarıyla zamanın tasarrufudur.

3,2 milyon avronun data karşısındaki çaresizliği, bugünkü Türkiye için yapılacak tasvire en iyi ve en acı örnektir. Eğitimci olan Şenol Güneş’in, bugünkü koşullara uygun olan tercihleri onun namına fazla can sıkıcı ve düşündürücüdür.

Acı olan; pırıl-pırıl ve Avrupa’da üstteki liglerde oynayan gençlerden oluşan ve şu asıl dek sabit en iyi Ulusal takımın çok kayda değer maçları olmasına rağmen öz güvenlerini adamakıllı kaybetmiş olmasıdır.

Şenol Güneş’in kalmaya devam ediyor olması fazla açık ortadayken, bu takıma daha ne dek zarar verecek ve bunun karşılığında alacağı aidat bunu ne dek telafi edecek? Sanırım bunun karşılaştırmasını Şenol Güneş kendi içinde yapacaktır ya da yapmalıdır diye düşünüyorum. Ola Ki de iyi niyettir benimkisi…

Kara tahta önünde bilgiyi örgütleyen öğretici formatının saygınlığının ne avro ne de dolar cinsinden karşılığı yoktur. Kaybedildiği zamanda geri alınması bir o kadar zordur.

Yorum yapın