Nelson Piquet, ırkçı ve homofobik dil iddiaları üzerine Brezilya’daki Federal mahkemeye dava açtı


İnsan hakları grupları tarafından getirilen suçlamalar, Piquet’nin siyahlara ve LGBTQ+ insanlara manevi zarar verdiği iddiasıyla 10 milyon Brezilya reali (1,56 milyon £) ödemesini istiyor; Piquet’in Lewis Hamilton’a karşı algılanan homofobik bir karalama ve ırksal olarak saldırgan bir dil kullandığı görüntüleri ortaya çıktı.

Son Güncelleme: 22/12/22 07:30

Nelson Piquet, ırkçı ve homofobik dil iddiaları üzerine Brezilya'daki Federal mahkemeye dava açtı

Brezilyalı bir yargıç Pazartesi günü emekli Formula 1 pilotu Nelson Piquet’in Lewis Hamilton hakkında ırkçı ve homofobik hakaretler kullandığı iddialarıyla ilgili soruşturma açılmasına karar verdi.

Suçlamalar, üç kez dünya şampiyonu Piquet’in siyahlara ve LGBTQ+ insanlara manevi zarar verdiği iddiasıyla 10 milyon Brezilya reali (1.56 milyon £) ödemesini isteyen dört insan hakları grubu tarafından getirildi.

Piquet’in, Distrito Federal mahkemesinden Felipe Costa da Fonseca Gomes’i yargılamak için davasını açıklamak için 15 günü olacak. Associated Press’ten gelen yorum talebine yanıt vermedi.

Brezilyalı ile geçen yılki bir röportaj su yüzüne çıktı ve Hamilton’dan bahsederken iki kez Portekizce olarak ırkçı bir saldırgan ifade kullandı.

69 yaşındaki sürücü, 2021 İngiltere GP sırasında Hamilton ve Max Verstappen arasındaki çarpışmayı tartışırken, kazanın birinci yıldönümü öncesinde yorumlar sosyal medyada yeniden gündeme geldi.

” [racist term] Arabasını bilerek ona çarpmak için oraya koydu,” dedi Piquet.

Daha sonra Hamilton’ın Copse’da köşeyi dönüp dönmeyeceğini sorduğunda Piquet, “O mu? Asla!

“Ne pahasına olursa olsun onu dışarı çıkarmak istedi. [racist term] ona çarpmak için arabayı orada bıraktı.

“Çünkü o virajı bilmiyorsun. Çok hızlı bir viraj ve iki araba geçemiyor. Orada iki araba yan yana geçemez. Pis bir numaraydı!

“Diğer tek adam becerdiği için şanslı.”

Hamilton’ın kendisi “eylem” çağrısında bulunarak ve “arkaik zihniyetlerin değişmesi gerekiyor ve sporumuzda yeri yok” konusunda ısrar ederek, tüm F1 padokundan, Formula 1’den ve FIA’dan geniş çaplı kınamalara yol açtı.

Hamilton, Britanya GP öncesinde bizzat Piquet’in yorumlarına tutkulu ve onurlu bir yanıt verdi.

Yedi kez F1 şampiyonu olan F1 şampiyonu, “Uzun, çok uzun bir süredir ırkçılık, eleştiri, olumsuzluk, arkaik anlatılar ve ayrımcılığın alt tonlarını alıyorum ve benim için özellikle yeni bir şey yok.” dedi. “Daha büyük resimle ilgili.

“Bu yaşlı seslere neden bir platform vermeye devam ettiğimizi bilmiyorum.

Lewis Hamilton, Nelson Piquet tarafından yapılan yorumlara yanıt veriyor ve motor sporlarındaki 'eski seslere' çoğunluğu temsil etmedikleri için bir platform verilmemesi gerektiğini düşünüyor.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Lewis Hamilton, Nelson Piquet tarafından yapılan yorumlara yanıt veriyor ve motor sporlarındaki ‘eski seslere’ çoğunluğu temsil etmedikleri için bir platform verilmemesi gerektiğini düşünüyor.

Lewis Hamilton, Nelson Piquet tarafından yapılan yorumlara yanıt veriyor ve motor sporlarındaki ‘eski seslere’ çoğunluğu temsil etmedikleri için bir platform verilmemesi gerektiğini düşünüyor.

“Sporumuzdan bahsediyorlar ve tamamen farklı bir yere gitmek istiyoruz. ABD’de, diğer ülkelerde, Güney Afrika’da büyümek istiyorsak geleceğe bakmalı ve genç insanlara bir platform vermeliyiz. , bugünün zamanını daha çok temsil eden.

“Bu sadece bir kişiyle ilgili değil, bu terimin tek kullanımıyla ilgili değil, daha büyük resim.”

Lewis Hamilton, tacizle nasıl başa çıktığını anlatıyor ve benzer durumlardan geçebilecek gençlere tavsiyelerini paylaşıyor.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Lewis Hamilton, tacizle nasıl başa çıktığını anlatıyor ve benzer durumlardan geçebilecek gençlere tavsiyelerini paylaşıyor.

Lewis Hamilton, tacizle nasıl başa çıktığını anlatıyor ve benzer durumlardan geçebilecek gençlere tavsiyelerini paylaşıyor.

Hamilton’ın konuşmasından bir gün önce Piquet, “hikayeleri temizlemek” isteyen kendi açıklamasını yapmıştı.

Hamilton’dan “tüm kalbiyle” özür diledi, ancak “herhangi bir öneriyi şiddetle kınıyor”, yorumlarının yanlış tercüme edildiğini iddia ederek diğer Formula 1 dünya şampiyonunu ırkçı bir şekilde taciz etti.

Piquet, “Söylediklerim kötü düşünülmüş ve bunun için hiçbir savunma yapmıyorum” dedi.

“Ancak, kullanılan terimin Brezilya Portekizcesi’nde yaygın ve tarihsel olarak ‘adam’ veya ‘kişi’ ile eşanlamlı olarak kullanılan ve asla gücendirme amaçlı olmayan bir terim olduğunu açıklığa kavuşturacağım.

“Bazı çevirilerde suçlandığım kelimeyi asla kullanmam. Bu kelimenin benim tarafımdan bir sürücüyü ten renginden dolayı küçümsemek amacıyla kullanıldığına dair her türlü iddiayı şiddetle kınıyorum.

“İnanılmaz bir sürücü olan Lewis de dahil olmak üzere, etkilenen herkesten tüm kalbimle özür dilerim, ancak şu anda sosyal medyada dolaşan bazı medyadaki çeviri doğru değil.

“F1’de veya toplumda ayrımcılığın yeri yok ve bu konudaki düşüncelerimi açıklığa kavuşturmaktan mutluluk duyuyorum.”

Piquet’in geçen yılki bir podcast’te konuşurken ırkçı saldırgan bir dille birlikte Hamilton’a karşı algılanan homofobik bir hakaret kullandığı başka görüntüler de ortaya çıktı.

Podcast’te konuşan Piquet, “Keke (Rosberg) berbattı. O değersiz. Oğlu bir şampiyonluk kazandı.” dedi.

Nico’ya atıfta bulunup bulunmadığı sorulduğunda, Hamilton hakkında şunları söyledi: ” [racist term] olmuş olmalı [perceived homophobic slur] o zaman. O oldukça kötüydü.”
Kaynak : https://www.skysports.com/f1/news/12040/12650369/nelson-piquet-called-to-state-case-in-federal-court-in-brazil-after-allegations-of-racist-and-homophobic-language

SMM Panel PDF Kitap indir