Motosikletiyle su üzerinde İstanbul Boğazı’nı geçti

Motokros yarışçısı Robbie Maddison, kendi tasarladığı motosikletiyle İstanbul Boğazı’nı 70 km tez takriben 1,5 dakikada geçti.

Motosikletiyle su üzerinde İstanbul Boğazı'nı geçti

Dünyaca ünlü motokros yarışçısı Robbie Maddison, kendi tasarladığı motosikletiyle İstanbul Boğazı’nı su üstünde geçerek bir prensip imza attı.

bununla birlikte yardımcı oyuncu sanatçılığı da yapan Avustralyalı yarışçı için Ortaköy ve Beylerbeyi’nde özel platformlar hazırlandı, İstanbul Boğazı bir süreliğine deniz trafiğine kapatıldı. Ortaköy’den motosikletiyle deniz yüzeyine inen Maddison, 70 km şipşak yaklaşık 1,5 dakikada Beylerbeyi’ne ulaştı ve su üstünde Avrupa’dan Asya kıtasına geçerek denemesini başarıyla tamamladı.

Beylerbeyi’nde bir zaman dinlenen Robbie Maddison, motosikletiyle benzer sürede Ortaköy’e döndü. 40 yaşındaki Avustralyalı motokros yarışçısı, büyük bir sevinç yaşadı.

Basın mensuplarına açıklamada bulunan Maddison, İstanbul Boğazı’nı ilk gördüğü lahza motosikletiyle geçmeyi hayal ettiğini ve bunu gerçeğe dönüştürdüğü için mutlu olduğunu dile getirdi.

Bu performansını sergileyebilmek için bir yıl çalıştığını gösteren Robbie Maddison, “İstanbul Boğazı’nın derin akış ve sularında motosikletimi ilk kez kıtalararası sürdüğüm için çok heyecanlıyım. İstanbul Boğazı, dünyanın en yoğun trafiğine sahip kanallardan biri. İstanbul Boğazı sularından bugüne değin her türlü deniz arabulucu geçmişti, ama bir motosiklet geçmemişti. Bugün burada sınırlara meydan okuduk. Aylarca hazırlandık ve korkusuzca nasıl yapabileceğimizi araştırdık. Büyük ve işaret bir hikayenin altına ismimizi yazdırdık. Tam bir dakika gibi bir sürede, martılar eşliğinde ve boğazın sularının üstünde Avrupa’dan Asya’ya geçtim. Ara Sıra akıntının 13 mile çıktığı boğazdaki bu performansımın verdiği keyfi hiçbir vakit unutmayacağım.” ifadelerini kullandı.

Yorum yapın