Mikel Arteta, İspanyol takımın başındaki 150. maçında dönüm noktasına ulaşırken Arsenal’deki belirleyici anlarını analiz ediyor | Futbol Haberleri


Mikel Arteta’nın Arsenal’in başındaki 150. lig maçı, Chelsea’yi 1-0 yenmesiyle sona erdi. Arsenal menajeri Wolves’a karşı 151. galibiyetini alırsa, kulüp tarihinde bir lig sezonuna en iyi başlangıcını yapan Arsenal, Noel’de masanın zirvesinde olacak.

Yönetime hızlı, inişli çıkışlı ve zaman zaman çalkantılı bir giriş oldu, ancak şu anda Arsenal ve Arteta diğerlerine tepeden bakıyor.

Yol boyunca belirleyici anlar oldu, ancak Arteta ve ben oturup neredeyse üç yıllık görev süresi üzerine düşündüğümüzde, onun için en ödüllendirici anlar kupalar veya galibiyetler değil, çok daha önemli şeyler.

“Özellikle bir konuda gerçekten gurur duyuyorum – zor durumda olan bir kulübümüz vardı ve bugün benim ve bizim gurur duyabileceğimiz bir kulübümüz var.”

Arteta’nın yolculuğu, Bournemouth ile 1-1 berabere kalmasıyla başladı. Dışarı çıkarken yağmuru, sinirleri, ayrıcalık ve onur duygusunu ve seçtiği takımı hatırlayabiliyor.

12 Kasım Cumartesi 19:30

Başlama 19:45

Sadece üçü – Bukayo Saka, Reiss Nelson ve Granit Xhaka – hala kulüpte. Ben onlara ‘hayatta kalanlar’ diyorum ama takımın gelişimini tartışırken Arteta beni doğru söylüyor.

“Onlar bu yolculuğun bir parçası. Çok yoğun geçti ve bu yolculuğun bir parçası olan her oyuncuya çok minnettarım. Hepsi şu anda olanlara kesinlikle katkıda bulundular ve kendimizi daha iyi koçlar haline getirdiler. Mutlak oldu. zevk, gerçekten zevk aldım.”

Mikel Arteta'nın Arsenal menajeri olarak ilk maçı Bournemouth'a karşıydı.
Resim:
Mikel Arteta’nın Arsenal menajeri olarak ilk maçı Bournemouth’a karşıydı.

Bu oyun, Arteta’ya patron olarak hayatın ilk tadını verdi. Pep Guardiola’nın altında çalıştığı için “koç yardımcısı olduğunuzda mermiler yanınızdaki kişiye gider” diye biliyordu, ancak bir oyuncuyu düşürmenin ne kadar zor olacağına hazır değildi.

“Onlara mesleğinizi yapamayacağınızı söylüyorsunuz” diye açıkladı. “Alıyorum [away] haftanın en güzel kısmı, yani hafta sonları veya hafta ortası maçı. Acı verici. Mesleğimi öğrenmiş olmam ve bir oyuncu olarak bu şekilde olmam, onlara doğrudan söylemenin ve nedenlerini vermenin çok daha iyi olduğunu düşünüyorum.”

Oyun 28 – Chelsea’yi FA Cup finalinde yenmek

Mikel Arteta, Arsenal menajeri olarak ilk sezonunda FA Cup'ı kazandı.
Resim:
Mikel Arteta, Arsenal menajeri olarak ilk sezonunda FA Cup’ı kazandı.

28. maça – Arteta’ya ve FA Cup finalinde Chelsea’yi yenen Arsenal için Wembley’deki zafer gününe hızla ilerliyoruz.

Maç hakkında şunları söyledi: “Gerçekten erken geldi ve çok özeldi. Karantinadan sonraydı, boş stadyumun resimlerine bakın, bu daha büyük bir utançtı. Eğlendik ama o değildi. Bunu o stadyumdaki taraftarlarımızla yapmayı çok isterim.”

Bazı menajerler, tüm kariyerlerini gümüş eşyalara bulaşmadan sürdürüyorlar, peki bu galibiyet, menajerlik kariyerinin bu kadar erken döneminde ne yaptı?

“Her şey çok hızlı tersine dönüyor. Harika, özellikle bu ligde kazanmak çok zor. Bir kupayı kazanmamayı başarısızlık gibi görürseniz, kendi odanızda depresyona girersiniz ve yaptığınız şey hakkında iyi hissetmezsiniz.” Bu yüzden kendin olmalısın, buna inanmalısın ve bunun için çalışmalısın ve elinden gelenin en iyisini yapmalısın. Yapabileceğimiz tek şey bu.”

Oyun 53 – Boxing Day zaferi, 56 günlük galibiyetsiz koşuyu sona erdirdi

Mikel Arteta, 2020'de Boxing Day'de Chelsea'yi yendikten sonra oyuncularıyla kutluyor
Resim:
Mikel Arteta, 2020’de Boxing Day’de Chelsea’yi yendikten sonra oyuncularıyla kutluyor

Arteta, 2020’nin Boxing Day’inde Chelsea’ye karşı kazandığı galibiyete dönüp baktığında, 53 numaralı maç “pek çok şeyi değiştirdi” dedi. Arsenal’in bir lig galibiyeti elde etmesinin üzerinden 56 gün geçmişti. Stadyumlar boştu – takım, taraftarlarla bağ eksikliği ile mücadele ediyordu.

Arsenal patronu, “Kocaman bir duvar vardı, onlar için gerçekten zordu” dedi. “O maç gerçekten önemli bir anda geldi. Bir oyuncuyu ayırmaktan hoşlanmam ama bence muhtemelen Emile Smith Rowe – o an gerçekten sahneye çıktı ve bir şeyler değişti ve bu da momentumun büyük ölçüde değişmesine yardımcı oldu.” .”

O sezon Arsenal sekizinci oldu. Arteta, kulübe katılan Ben White ve Aaron Ramsdale gibi transfer döneminde yoğun bir şekilde desteklendi.

Oyun 109 – Kuzey Londra derbisini kazanmak

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

ÜCRETSİZ İZLEYİN: Premier Lig’de Arsenal’in Spurs’a karşı kazandığı galibiyetten öne çıkanlar

Sezonun başlangıcındaki üç maç Arsenal masanın altındaydı ve galibiyet alamadı. Ardından Arteta için 109 numaralı maç geldi – Eylül 2021’de Kuzey Londra derbisinde Tottenham’ı 3-1 yendi.

“Ona bakıyorum ve tüylerim diken diken oluyor” diye hatırladı. “Bu duygu çünkü stadyuma bakın, tamamen farklı. Sahip olduğumuz desteği, kulüpte sahip olduğumuz bağ ve birliği ve takımın hemen arkasındaki bu insanların yaptıklarını defalarca söyledim. kulüp, inanılmaz.

“Onlar olmadan yapamazdık. Bundan eminim. Ekip, onlar için çok özel bir gün haline getirdi ve kesinlikle onlarla geçirilecek harika bir gün.”

O gün, Thomas Partey ve Xhaka orta sahayı yönetti – Xhaka’nın Arsenal kariyeri her zamankinden daha fazla sona yaklaşmasına rağmen bu sezon gelişen bir ortaklık.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Arsenal baş antrenörü Mikel Arteta, Granit Xhaka’nın dönüşünü selamladı ve bir noktada kulüpten ayrılmaya yakın olduğunu kabul etti.

Arteta, menajerine borcunu ödemeye devam eden Xhaka’ya olan inancını ve güvenini verdi. Bazı zor çağrıları yanlış anlayıp anlamadığını merak ettiğini itiraf ettiği anlar oldu.

“Bazı kararlar, bazı kavgalar ve kendiniz hakkında ve bunun işe yarayıp yaramayacağı konusunda şüpheleriniz olan bazı anlar oldu” dedi.

“Evinizde Norwich’e karşı oynuyorsunuz ve ‘Üç kaybettikten sonra bunu yoldan çekmemiz gerekiyor’ diyorsunuz – baskı altındasınız ve teslim olmalısınız.

“O zamanlarda ziyaret edebileceğim, özellikle diğer sporlardan giderek daha fazla insan var.”

Oyun 128 – Avrupa mücadelesi başarısız oluyor

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

ÜCRETSİZ İZLEYİN: Tottenham’ın Premier Lig’de Arsenal’e karşı kazandığı galibiyetten öne çıkanlar

Bir sonraki maç, orijinal tarihinde oynanmış olsaydı, bu takımın büyümesinde biraz daha az öneme sahip olabilirdi, ancak yeniden düzenlenen kuzey Londra derbisi gişe oldu. Spurs bunu bu yılın Mayıs ayında 3-0 kazandı.

Oyunun son birkaç haftasında Şampiyonlar Ligi’nde bir yer peşinde koşan iki büyük rakip. Arsenal pole pozisyonundaydı ancak Avrupa mücadeleleri Arteta’nın 128. sorumlu maçında başarısız oldu. Rob Holding’in ihraç edilmesi üzerine hissettiği adaletsizlik hâlâ taze.

Şöyle düşündü: “Bizim için büyük bir andı ve ne olduğunu biliyoruz. Zor bir andı çünkü buna sahiptik ve onu kaybettik.”

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

ÜCRETSİZ İZLEYİN: Newcastle United’ın Premier Lig’de Arsenal’e karşı kazandığı galibiyetin önemli anları

Birkaç gün sonra Newcastle’a karşı yenilgi, Şampiyonlar Ligi emellerine bir başka çekiç darbesi oldu.

“Derbide yaşananların bir sonucuydu ama tahmin etmesi çok zor. İki gün önce antrenmanda gördüklerim, önceki gün onları ısınmada gördüğümde gitmeye hazırlar dedim.

“Sonra oraya gidiyorsunuz ve – bu sporun güzelliği – her şey düşüyor ve buna tepki vermeniz gerekiyor.”

Kulüp ödüle yaklaştıkça baskı ve beklenti değişti, ancak oyuncular Arteta’nın umduğu gibi yanıt vermedi.

Arsenal bu sezon teslim oluyor

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

ÜCRETSİZ İZLEYİN: Premier Lig’de Chelsea’nin Arsenal’e karşı önemli anları

Bu sezon bu Arsenal takımının zihniyetiyle ilgili sorular soruldu, ancak Manchester United’a mağlubiyet bir yana, takım cevapları buldu.

“Umarım öğrenmişizdir – tekrar bu durumda olmanız ve sonra teslim olmanız gerekir.”

Geçen hafta Chelsea’ye karşı kazandıkları zaferden önce Liverpool ve Tottenham’a karşı kazandıkları zaferler de dahil olmak üzere son yedi lig maçlarında altı lig galibiyeti elde ettiler. Arteta’nın son düdükteki tepkisi kendi hikayesini anlattı.

Bu, tüm kulübe gerçek bir inanç duygusu veren büyük bir şeydi. Genç ekibinin ilerlemesi, olgunluğu ve cesaretinin onu biraz şaşırttığını kabul ediyor.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Gabriel Jesus’un 2022-23 Premier Lig sezonunda şimdiye kadarki öne çıkan anlarına bir göz atın

Arteta da gelişirken onlar bir grup olarak büyüdüler. Son üç yılda bir koç, bir insan ve bir baba olarak birçok yönden değiştiğini itiraf ediyor.

“Arkalarını tutacak ve kendilerini güvende hissedecek birine ve ilk katıldığımda tutunabilecekleri bir şeye ihtiyaçları vardı,” diye açıkladı.

“Şimdi onları bir sonraki aşamaya taşıyacak ve potansiyellerini gerçekleştirmeleri için onları gerçekten zorlayacak birine ihtiyaçları var.”

Onları zirveye taşıyan potansiyel – yani gerçekten büyük soru şu ki, orada kalabilirler mi?

“Orada olmak istiyoruz. Her gün daha iyi oynamalıyız. Ben de çocuklara şunu söylüyorum; ne kadar iyi oynarsak, daha fazla futbol maçı kazanma şansımız o kadar artar.”

“Rekabeti biliyoruz, ne zaman [finished]. Ve söyledim [it’s] çok erken [to judge]ama şimdiye kadar yaptık.”

Cumartesi günü saat 19.30’da Sky Sports Premier League’de canlı Wolves vs Arsenal’i izleyin; başlama saati 7.45
Kaynak : https://www.skysports.com/football/news/12040/12745058/mikel-arteta-analyses-his-defining-moments-at-arsenal-as-spaniard-reaches-milestone-150th-game-in-charge

SMM Panel PDF Kitap indir