MHK Eğitim Danışmanı Uilenberg: Sergen Yalçın’ı hedef göstermedim

Merkez Hakem Kurulu Eğitim Danışmanı Jaap Uilenberg, Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın’ı gaye göstermediğini belirterek, “Bir soruya yanıt vermem sebebiyle doğal olarak Sergen Yalçın röportajın içeriğine girmiştir” dedi.

MHK Eğitim Danışmanı Uilenberg: Sergen Yalçın'ı hedef göstermedim

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Eğitim Danışmanı Jaap Uilenberg, UEFA’nın yeni uygulamalarıyla ilgili spor medyası için 1 Eylül’de düzenlenen seminerin ardından yaptığı bir açıklamada Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın’ı kasıt almadığını bildirdi.

Jaap Uilenberg, yazılı açıklamasında, Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin (TSYD) Levent’teki tesislerinde düzenlenen organizasyon sonrasında verdiği mülâkat hakkında açıklama yapma gereği duyduğunu belirterek, “Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın’ın TRT Spor ekranlarında yapmış olduğu ‘Dördüncü hakem bana el kol hareketi yapma, dedi’ söylemi ile ilgili yöneltilen soruya verdiğim cevabın maksadının haricen algılanmış olmasını derin bir üzüntü ile takip ediyorum” ifadesini kullandı.

Türkiye’de uzun süredir MHK Eğitim Danışmanlığı görevini yürüttüğünü ve kamuoyunun da bildiği üzere hiçbir dönemde bir kulübü veya teknik direktörü hedef manzara gibi bir yaklaşımının asla olmadığını ve olmayacağını vurgulayan Uilenberg, “Gerçekleştirilen röportajda Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın’ın konu edilmesinin sebebi ise, Yalçın’ın yaptığı açıklamaların tarafıma sorulması neticesinde olmuştur. Sergen Yalçın’ın, ‘Dördüncü hakem bana el kol hareketi yapma dedi’ sözlerinin yer aldığı bir soruya cevap vermem sebebiyle doğal olarak Sergen Yalçın röportajın içeriğine girmiştir. Cevapta Beşiktaş-Karagümrük maçının dördüncü hakeminin de bu yaklaşımı ile kusur yaptığını açıklama ederek, 4. hakemlerin teknik alanlarla daha iyi ve anlayışlı bir iletişimde olmaları gerektiğini vurguladım. Lakin 4. hakemin de bu ifadeyi kullanmaya itecek noktalara ulaşmasına neden olan olayların da önemli olduğunun unutulmaması gerektiğini de belirttim” değerlendirmesinde bulundu.

Sergen Yalçın’ı herhangi bir şekilde kasıt göstermediğinin altını çizen Uilenberg, “Türkiye’deki futbol maçlarında teknik alanların fazla problem oluşturduğunu, hakemlerin üstünde zorlama oluşturduğunu ve her seminerde bu konunun üstünde incelemeler yaptığımızı ekledim. Gerçekte olması gerekenin teknik alanların hakemlere yardımcı olması gerektiğini de keza röportajda ayrıca de TSYD toplantısında vurguladım. Konuyla ilgili Beşiktaş teknik heyeti bu soru sebebiyle röportaja dahil olsa da asla herhangi bir şekilde hedef gösterme olmamıştır ve sadece konunun önemi vurgulanmıştır.” biçiminde manzara belirtti.

Yorum yapın