Metin Kurt’un vedasının üzerinden 9 yıl geçti: “Futbol borsada değil, arsada güzel”

Türkiye’nin efsane futbolcularından Metin Kurt’un hayata vedasının üzerinden 9 yıl geçti. “Futbol borsada değil, arsada güzel” diyerek endüstriyel futbola çalım atan ‘Çizgi Metin’, politik duruşu ve benimsediği ahlaki ilkelerle bambaşka bir futbol anlayışını temsil ediyordu.

Metin Kurt’un vedasının üzerinden 9 yıl geçti: “Futbol borsada değil, arsada güzel”

Türkiye futbolunun efsane ‘sol açığı’ Metin Kurt’un 24 Ağustos 2012’de yürek yetmezliğinden hayata veda edişinin üzerinden 9 yıl geçti.

Kurt, ailesinin geçimini sağlama sıkıntısı sebebiyle lise öğrenimi esnasında İstanbul’daki acemi spor kulüplerinde futbol oynamaya başladı. Abisi İsmail Kurt da bu dönemde meşhur bir futbolcuydu.

İlk profesyonel transferini Altay’a artan bir şekilde yapan Kurt, aynı sene Türkiye Kupası finali ve Cumhurbaşkanlığı Kupası gibi kayda değer mücadelelerde sahada doruk gösterdi.

Altay’dan terketmek istememesine rağmen abisinin PTT ile onun için anlaşmasından sonra Metin Kurt da PTT’ye aktarma oldu. PTT’de Tamer Güney yönetiminde yıldızı parlayan Kurt, Galatasaray’a önce kiralık gitti ve daha sonra Ankara’ya dönmedi.

Sarı-kırmızılılarda bilhassa Brian Birch yönetiminde şampiyonluklar yaşayan takımın değişmezleri aralarında bulunan Kurt, bu dönemde milli takımda da ödev aldı.

Oysa Kurt, dürüst kişiliği, özlük haklarını araması ve sendikal faaliyet girişimleri yüzünden Galatasaray’dan uzaklaştırıldı. daha sonra Kurt, Kayserispor’da forma giydi ve burada futbolu bıraktı.

YARGI MÜCADELESİ İÇİN TER DÖKTÜ

64 yaşında hayata gözlerini yuman Kurt, politik duruşu ve ahlaki ilkeleriyle farklı bir spor kültürünü ve futbol anlayışını temsil ediyordu.

Futbol alanında sendika ve hak mücadelesi yerine getirmek için Spor-Sen ve Devrimci Spor Emekçileri Sendikası gibi bambaşka örgütlere kuruculuk etti.

Spor yaptığı dönemden itibaren solcu, devrimci kişiliğiyle bilinen ve “Futbol borsada yok, arsada güzel” diyerek endüstriyel futbola çalım atan Metin Kurt, 2011 Türkiye genel seçimlerinde TKP listelerinden İstanbul milletvekili adayı olmuştu.

Futbolcu, “Sahada halka en yakın yer neresi? Çizgi! Diğer nerede oynayacaktım?” şeklindeki esprili anlatımı nedeniyle halk müziği aralarında ‘Çizgi Metin’ olarak biliniyordu.

Kesmeşeker grubunun, Metin Kurt için seslendirdiği “Metin Kurt yalnızlığı” adlı bir parçası bulunuyor.