Megan Rapinoe: Yıldız futbolcu, ABD’nin kürtaj kararını ‘üzücü ve acımasız’ olarak nitelendiriyor | Futbol Haberleri


İnsan hakları konularında önde gelen bir ses olan ABD’li uluslararası futbolcu Megan Rapinoe, ABD Yüksek Mahkemesi’nin kürtaj konusundaki kararını “üzücü ve acımasız” olarak kınadı.

ABD’de mahkemenin kürtaj isteyenler için anayasal korumayı kaldırmasının ardından protestolar sürüyor.

Mahkeme, ABD eyaletlerinin kabaca yarısında kürtaj yasağına yol açması muhtemel bir hareket olan Roe v Wade’in dönüm noktası kararını bozdu.

Rapinoe, Cuma günü karara karşı çıkanlar arasındaydı.

“Bunun kişisel olarak benim için, takım arkadaşlarım için ve bunun etkileyeceği tüm insanlar için ne kadar üzücü bir gün olduğunu kelimelerle ifade etmek zor.

“Ülkemizde var olan birçok eşitsizliği tamamen daha da kötüleştirecek. Tek bir kişiyi daha güvende tutmuyor, tek bir çocuğu daha güvende tutmuyor ve kesinlikle kadınları daha güvende tutmuyor.

“Kürtaj olmamasının insanların kürtaj olmasını engellemediğini, insanların güvenli kürtaj yaptırmasını engellediğini biliyoruz.

“İnsanları, Roe v Wade’i devirmenin tüm ülkedeki herkes üzerinde sahip olacağı tüm farklı yönleri anlamaya teşvik ediyorum.

“Bunun ne kadar üzücü ve acımasız olduğunu anlayamıyorum.”

ABD Yüksek Mahkemesi kürtaj hakkını bozdu

ABD Yüksek Mahkemesi, neredeyse 50 yıldır var olan anayasal kürtajı seçme hakkını iptal ederek, ülkenin yarısının kürtajı ciddi şekilde kısıtlamasının veya tamamen yasaklamasının önünü açtı.

On milyonlarca kadının kürtaj haklarına karar verme yetkisi şimdi bireysel olarak belirlenmek üzere 50 eyalete verilecek.

Amerika’nın en yüksek mahkemesi olan Yargıtay’ın yakın tarihin en önemli kararlarından biri.

Karar açıklandığında Washington DC’deki mahkemenin dışında kalabalıklar toplandı, bazıları kutlamak için oradayken, diğerleri kadınların özgürlüklerine yönelik bir saldırı olarak gördüklerine karşı yürüdüler.

Kürtaj karşıtı protestocular Yüksek Mahkemenin 24 Haziran 2022 Cuma günü Washington'da federal olarak korunan kürtaj hakkı olan Roe v. Wade'i bozma kararının ardından kutlama yapıyor. (AP Photo/Gemunu Amarasinghe)
Resim:
Kürtaj karşıtı protestocular Yargıtay’ın kararının ardından kutlama yapıyor

Dokuz üyeli heyetin çoğunluğu, kürtajı ülke çapında yasallaştıran ve genellikle hamileliğin 24. haftasında kabul edilen ‘Roe’ya karşı Wade’ olarak bilinen, mahkemenin 1973 tarihli dönüm noktası kararını bozmak için oy kullandı.

En az 25 eyalet, hamileliğin tecavüz veya ensestten kaynaklandığı bazı durumlarda dahil olmak üzere birçok durumda kürtaja erişimi yasa dışı kılacak yeni yasalar çıkarmaya veya hareketsiz yasaları yeniden etkinleştirmeye hazırlanıyor.

ABD Yüksek Mahkemesi'nin yaklaşık 50 yıldır yürürlükte olan ve ABD'de yasal kürtaj hakkını doğuran Roe vs Wade kararını gözden geçireceğini açıklamasının ardından binlerce protestocu kürtaj haklarının korunmasını desteklemek için toplandı.  Protestocular, Anayasa Bulvarı'ndan Yargıtay binasına yürümeden önce Washington Anıtı önünde toplandı.  (Washington DC)
Resim:
Binlerce protestocu kürtaj haklarının korunmasını desteklemek için Washington’da toplandı

Bu eyaletlerin çoğu ülkenin güneyindedir. On üç eyalette, Roe devrilecekse kürtajı yasaklayan sözde ‘tetikleyici’ yasalar var.

Kentucky, Louisiana ve Güney Dakota, uygulamayı derhal yasakladı.

Önümüzdeki günlerde ve haftalarda 10 kişi daha gelecek. Bunlar Missouri, Oklahoma, Arkansas, Idaho, Tennessee, Texas, Mississippi, Kuzey Dakota, Utah ve Wyoming’dir.

Mahkemenin önünde konuşan bir kadın, “Hiç kimse anne karnındaki masum bir bebeğin yaşamına son vermeyi seçememeli” dedi. “Bu yüzden kürtajla yaralanan ve öldürülen bebekleri ve kadınları savunmak için buradayım.”

Ama bir başkası, “Kadınlar korunmayı hak ediyor – bu kürtajın duracağı anlamına gelmiyor. Kürtaj oldum, 19 yaşındaydım, hala bunun üzüntüsünü yaşıyorum, bunun utancıyla yaşıyorum. Çok nüanslı. Bu seçimi yaparsak, bundan mutlu olduğumuz anlamına gelmez. Bir çocuğa istediğim gibi bakacak param yoktu.”
Kaynak : https://www.skysports.com/football/news/12040/12640149/megan-rapinoe-star-footballer-brands-us-abortion-ruling-as-sad-and-cruel

SMM Panel PDF Kitap indir