Maya Le Tissier: Man Utd Kadınlar defans oyuncusunun yükselişi, Guernsey’de erkeklerle oynamasından İngiltere’deki ilk maçına kadar | Futbol Haberleri


Maya Le Tissier için birkaç ay oldu. Yazın Brighton’dan Manchester United’a katılmasından İngiltere’deki ilk maçına kadar, Guernsey’de erkek genç futbolu oynadığı günlere göre dikkate değer bir yükselişe işaret ediyor.

Le Tissier ile geniş bir sırıtış sergilemediği yakın tarihli bir röportaj bulmak zor ve onu da suçlayamazsınız. Onun sadece 20 yaşında olduğunu unutuyorsunuz, Temmuz ayında güney sahilinden gelişinden bu yana tavrı ve Man Utd üzerinde yarattığı etki bu kadar.

Kulüpteki ilk maçında, iki gol attı – bir profesyonel olarak şimdiden en iyi gol sayısı – ve Man Utd’nin altı WSL maçında beş gol yememesine yardımcı oldu.

Yakın tarihli bir basın toplantısında kariyerinin son birkaç ayı sorulduğunda “Oldukça çılgıncaydı” dedi. “Hayaller bundan ibaret – Man Utd’ye gitmek ve sezona iyi bir başlangıç ​​yapmak. Tabii ki, ilk çağrımı almak inanılmaz, bu yüzden gerçekten çok memnunum.

“Dürüst olmak gerekirse her gün kendimi çimdikliyorum. United’da bu en iyi oyuncularla antrenman yapmak ve oynamak ve üzerimizdeki baskıyı yaşamak, zaten bu pozisyonda olmak bizim için bir ayrıcalık. Çılgın birkaç ay oldu. benim için ama nasıl gittiğinden gerçekten memnunum.”

Başka yerlerde de etkileyici rakamlar elde etti. WSL’nin tamamında, denenen ve tamamlanan paslar ve dokunuşlar için ikinci sırada yer alıyor. Le Tissier ayrıca ilk 12’de yer alıyor, kafa vuruşları ve topa sahip olma defansif üçüncülükte kazandı.

Maya Le Tissier, Man Utd

Man Utd menajerinin söylediği gibi, defans oyuncusu Marc Skinner’ın ona gösterdiği inancın karşılığını kesinlikle ödüyor. Gökyüzü sporları sezon öncesi: “Maya son derece genç, yetenekli bir yetenek.

“Şu anda takımlarımdan birinde oynama yeteneğine sahip biri için, topa sahip olmak isteyen, savunmak isteyen, oyun için çok hevesli biri. Onunla tanıştığımızda benim için şüphesiz sahip olmamız gerekiyordu.”

“Guernsey’de U18 çocuklara karşı oynadım”

Ancak genç yaşına rağmen Le Tissier’in hikayesi kadın futbolunda tanıdık. Gençken, küçük Channel Island of Guernsey’de erkek takımlarında, St Martins AC’deki koçlarından biri olan babasıyla oynadı.

Yeteneğinin farkına varmaya başladığında, bir genç olarak kız takımlarında oynamak ve fark edilmeye çalışmak için Birleşik Krallık anakarasına uçardı – Guernsey’li bir çocuğun yapması alışılmadık bir şey olduğunu kabul ediyor – ve son başarısının ona ilham vermesini umuyor. çocuklar evde.

Le Tissier şöyle hatırladı: “Farklı bir şey bilmiyordum, bu yüzden erkeklerle futbol oynuyordum ve bundan zevk alıyordum. .

19 Kasım Cumartesi 17:15

17:30’da başla

“U18 erkek futbolu oynuyordum ve onlar temelde erkek. WSL’de olmak farklı, ancak evde bunun fizikselliğini, kötü sahalarda oynamanın ve bunun gibi şeylerin benim için normal olduğunu deneyimledim.

“Channel Adaları’ndaki kızlar ve erkekler için bir rol model olmak gerçekten çok iyi, neyle ilgili olduklarını göstermek için çok fazla fırsat bulamıyorlar, bu yüzden bir yol olduğunu görebilmeleri için. Bunu yapabilirim ki onlar da yapabilsinler, ilerlemeleri ve örnek alacakları bir şeye sahip olmaları onlar için gerçekten çok iyi.

“Uçuş bitti [to the UK mainland] fark edilmeye çalışmak ya da futbol oynamak için, insanlar muhtemelen benim deli olduğumu düşüneceklerdir. Ama benim için farklı ve insanlar Guernsey’i hiç duymamış olabilirler, çok küçük bir yer ve sonra gelip tanınmaya ve kadın futbolu oynamaya çalışıyorum, sadece erkek futbolu oynuyordum, farklıydı ama sevdim.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Maya Le Tissier’in Manchester United’ın Arsenal’e karşı maçı öncesinde WSL’den en iyi anları

“Annem ve babam, benimle uçmak için işten izin almak zorunda kaldılar çünkü o şeyleri tek başıma yapamazdım. Evde çok fazla desteğim vardı, sponsorluk ve bir topluluk ruhu oluşturmak için harikaydı. Bu konuda çok şanslıydım çünkü evdeki herkes beni destekledi ve umarım bunun karşılığını şimdi görebilirler.”

Aslında, Le Tissier’e bir Southampton koçu tarafından ne kadar iyi olduğu ilk kez söylendiğinde, Guernsey’in erkek U11 takımıyla bir geziydi.

“Muhtemelen 11 yaşımdayken, Guernsey U11’lerle gittim, tabii ki erkekler” dedi. Gökyüzü sporları.

“Gittik ve Southampton oynadık ve oradaki koçlardan biri ‘buraya gelip kızlar takımına girmelisin’ dedi. İlk kez birinin bana iyi olduğumu söylediğini hatırlıyorum.”

Le Tissier’in rolü Brighton’dan Man Utd’ye nasıl değişti?

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Manchester United ile Reading arasında oynanan ve Maya Le Tissier’in ilk maçında iki gol attığı Kadınlar Süper Ligi maçından öne çıkanlar

Le Tissier’in kendisinin de söylediği gibi, 16 yaşında Brighton akademisine imza atıp kadın futboluna ilk adımlarını attığında tüm çabalarının meyvesini verdi. İlk takıma terfi etmesi ve kıdemli takımın düzenli bir özelliği olmaya başlaması çok uzun sürmedi – bir genç tarafından yapılan en çok WSL maçına çıkma rekorunu kırmaya devam etti.

Kulüpteki son iki sezonunda her WSL maçında oynadı ve 2020/21 ve 2021/22 kampanyaları için Brighton Sezonun Genç Kadın Oyuncusu seçildi. Ayrıca Haziran ayında PFA Yılın Genç Kadın Oyuncusu ödülüne aday gösterildi.

Brighton’daki son sezonunda, müdahaleler, denenen paslar ve tamamlanan paslar açısından takımda en üst sırada yer aldı. Ayrıca, en yüksek sayıda dokunuşla en son üçüncü geçişleri de denedi ve tamamladı – tüm alanlarda mükemmel olmaya devam ediyor.

Maya Le Tissier, Brighton

Man Utd’nin telefonla gelmesi sürpriz olmadı. Le Tissier, “Gerçek olduğunu düşünmedim” dedi. Gökyüzü sporları nasıl tepki verdiği sorulduğunda. Temsilcisi kendisine ilgiden bahsettiğinde güldüğünü de söyledi.

Elbette, Man Utd gibi bir kulübe taşınmak yeni zorluklar getiriyor. Kadroları yetenekli uluslararası oyunculardan oluşuyor – sadece dört Euro 2022 galibi var – farklı futbol felsefeleri ve oyun tarzlarına sahip yerler için çok daha fazla rekabet yaratıyor.

Farklılıklar üzerine düşünen Le Tissier, “Brighton’da geçirdiğim zamanı çok sevdim. Özellikle Hope (Powell) ve personelden çok şey öğrendim, bu yüzden keyif aldım, ancak yazın hareket etmek ve meydan okumak için doğru zaman olduğunu hissettim.” kendimi daha da ileri

“Bu yüzden United’a gitmeye karar verdim ve şimdiye kadar harika oyuncularla oynamayı ve farklı deneyimler edinmeyi çok seviyorum.

Brighton and Hove Albion'dan Maya Le Tissier (solda) ve Arsenal'den Beth Mead, Ocak ayında WSL'de karşılaştıklarında top için mücadele ediyor.
Resim:
Le Tissier, Brighton’da dört yıl geçirdi

“Brighton’da, sahip olduğumuz oyuncularla farklı türde bir oyun planları var. Topa her zaman sahip olamıyorduk ve çok fazla savunma çalışması yapıyorduk, bu yüzden temel savunma şekline sahip olmak ve Hope ile çalışmak bana gerçekten yardımcı oldu. Sonra United’a gelip topa daha çok sahip olmak, şimdi bunda daha iyiye gidiyorum.

“Şu anda United’da gerçekten bir yer rekabeti yaşıyorum – her an biri gelip gömleğimi alabilir… Ama rekabet olması güzel çünkü herkesi tetikte tutuyor.”

Le Tissier’in ısı ve dokunma haritalarına da baktığınızda, onun oynama biçiminde belirgin bir değişiklik olduğunu fark edebilirsiniz. Brighton haritalarının bütün bir sezonu kapsadığına dikkat edilmelidir, Le Tissier ise Man Utd için şimdiye kadar sadece altı maç oynadı, ancak aradaki farklar açık.

Maya Le Tissier: Man Utd Kadınlar defans oyuncusunun yükselişi, Guernsey'de erkeklerle oynamasından İngiltere'deki ilk maçına kadar | Futbol Haberleri

Maya Le Tissier: Man Utd Kadınlar defans oyuncusunun yükselişi, Guernsey'de erkeklerle oynamasından İngiltere'deki ilk maçına kadar | Futbol Haberleri

Brighton dokunmatik haritası, sağ kanatta neredeyse tüm kanadı kaplayan net bir nokta çizgisine sahiptir. Bu, Le Tissier’in sağ bek olarak kullanıldığı ısı haritasıyla ilişkilidir ve hatta bazı durumlarda sağ bek olarak tartışabilirsiniz.

Bununla birlikte, Man Utd’de 20 yaşındaki oyuncu, geri dönen Millie Turner ile birlikte sağ kanat stoperi olarak görevlendirildi. Bu sezonun ısı haritası, Brighton’da yaptığı kadar ileriye gitmediğini ve büyük ölçüde defansif yarıya yaptığı dokunuşları gördüğünü gösteriyor.

Kanatlarda ve alanın içinde bazı hareketler oldu – beş temaslı harita noktasından ikisi onun ilk hedefleriydi – ancak işi büyük ölçüde savunma alanlarına geldi.

Le Tissier’in Man Utd’de daha fazla hücum unsuru eklemesi için bir alan var, ancak kadrodaki yetenekle – özellikle hücum alanlarında – bir defans oyuncusu olarak işine odaklanabiliyor.

Brighton’ın bu sezon altı WSL maçında şimdiden 23 gol yemiş olması da ilginç – ligdeki en yüksek gol. Martılar’ın savunmada Le Tissier’in varlığını kaçırdığı ve arkadaki kalitesini henüz değiştirmediği açık.

Gelecekteki bir İngiltere müdavimi

  Maya Le Tissier İngiltere'ye Norveç karşısında başladı
Resim:
Le Tissier, İngiltere formasıyla ilk maçına Salı günü Norveç karşısında çıktı.

Le Tissier, Skinner’ın kendisine Man Utd’ye gönderildiğini öğrendiği gün söylemeye geleceğini düşünmesine rağmen, tüm bu kulüp formu, Kasım ayındaki uluslararası yarışmalar için İngiltere’deki ilk üst düzey çağrısına yol açtı.

“Man Utd’de spor salonundaydım ve telefonum yanımda değildi” diye hatırladı. “Marc spor salonuna geliyor ve hiç spor salonuna gitmiyor ve üzerinde normal kıyafetleri vardı.

“‘Burada neler oluyor’ diye düşündüm. ve Chelsea’ye karşı maça hazırlanıyorduk, bu yüzden ‘düşürülür müyüm?’ diye düşündüm.

“Ama içeri girip beni çıkardı ve ‘Sarina seni son sınıflar için aramak istiyor, işte telefon’ dedi. Oldukça çılgınca ama benim için güzel bir andı.

“Anneme, babama ve ailemin geri kalanına mesaj attım ama sonra bıraktım çünkü spor salonuna geri dönmem gerekiyordu ve hemen bir toplantım vardı. Yaklaşık bir saat sonra telefonuma geri döndüm ve bir sürü Facetime cevapsız arama. Eve geldiğimde onlarla konuşabildim ve gerçekten çok memnun oldular.”

O ekledi Gökyüzü sporları: “Hiç radarımda değildi. Sadece ‘Umarım U23’lerde olurum, yakında güzel maçlarımız var, buna hazır ve hazır olduğumdan emin ol’ diye düşündüm. Yapmıyorum’ O zamandan beri gülümsemeyi bıraktığımı sanmıyorum.”

Le Tissier ilk maçına çıktı ve Norveç’e karşı ilk startını Salı günü İspanya’daki hazırlık maçında yaptı ve Sophie Haug’a karşı iyi zamanlanmış bir koşu ve mücadele yapmak ve uluslararası sahnede kendini duyurmak için üç dakikadan az bir süreye ihtiyacı vardı.

İlk çıkışının ardından konuşan defans oyuncusu, “Antrenmanda öğrendim. [that she was starting] yani Sarina bunu söylediğinde herkesin önündeydi. Dürüst olmak gerekirse şok olmuştum ama çıkışımı yaptığım için çok mutluyum. Tüm kızlarla orada olmaktan gerçekten keyif aldım ve genel olarak kamp harika geçti.

“BT [international football] daha hızlı bir tempodur ve topa hakim olduğunuzdan emin olmanız gerekir. En iyi oyunlarda oynarken [in the WSL]oldukça benzer, ancak uluslararası oyunlar hala bir seviye atlıyor.

“Buna uyum sağlamak, oyun planını bildiğinizden ve onu olabildiğince iyi uygulayabileceğinizden emin olmak. Bence oldukça sakin bir şekilde girdim, sadece oyunu oynamaya çalıştım ve Sarina’nın bana verdiği rolü yerine getirmeye çalıştım. olabildiğince iyi.”

Yakın zamanda Lionesses savunmasında Leah Williamson, Rachel Daly veya Millie Bright’ı devre dışı bırakması pek olası olmasa da, Le Tissier’in formu devam ederse kadrodaki kapmak için bir Dünya Kupası var. “Amacım ne zaman olursa olsun takıma girmek, biraz zaman alabilir ama elimden gelen her şeyi yapacağım” dedi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Kadınlar Süper Ligi’nde Manchester United ile Chelsea karşı karşıya geldi.

Ama şimdilik, kulüp meselelerine geri döndük. Manchester United Cumartesi akşamı Arsenal’e gidiyor, canlı yayında Gökyüzü sporlarıuluslararası aradan önce Chelsea’ye 3-1 mağlubiyetlerini telafi etmek istiyor.

Man Utd o ana kadarki tüm maçlarını gol yemeden kazanmıştı ve muhtemelen WSL’nin zirvesindeki bir Arsenal tarafını dışarıda tutmak için daha zorlu bir sınavla karşı karşıya kalacak.

Bununla birlikte, Le Tissier’in yukarı yönlü gidişatı hayret verici. Sadece dört yıl içinde, şimdiden deneyimli bir WSL oyuncusu, ligin zirvesinde mücadele ediyor ve geleceğin İngiltere müdavimi olacak. Kariyeri gerçekten daha yeni başlıyor ve bundan sonra nereye gideceğini görmek heyecan verici.
Kaynak : https://www.skysports.com/football/news/12040/12748869/maya-le-tissier-man-utd-women-defenders-rise-charted-from-playing-with-boys-in-guernsey-to-her-england-debut

SMM Panel PDF Kitap indir