Maçta müthiş olan 5 kel kriketçi


Spor yetenekleriyle tanınmanın yanı sıra, kriketçiler de yıllar boyunca moda açıklamaları için ilgi odağı oldular. Ayakkabılar, altın zincirler ve hatta küpeler olsun, birçok oyuncu sahadaki varlıklarını tuhaf bir şekilde değiştirmeye çalıştı.

Aslında, bazı oyuncular kriket başarılarından çok şık avatarları ile hatırlanır. Eski Hintli oyuncu Vinod Kambli gerçekten yetenekli bir kriket oyuncusuydu. Ancak, genellikle aşırıya kaçmaya çalışırken oyuna odaklanmayı kaybettiği iddia edilir.

Avustralya’dan Colin Miller, kısa bir uluslararası kariyere sahip olan ancak en çok saç rengini sık sık değiştirmesiyle hatırlanan ve ona “Funky” lakabını kazandıran başka bir oyuncu.

Kel bir görünüme sahip olmak aynı zamanda birçok kriketçinin elan ile başardığı bir stil ifadesidir. Bir dizi saçsız oyuncu da sporda mükemmel kariyerlere sahip oldu.

Bu yazıda, etkileyici bir uluslararası sicile sahip beş kel kriketçiye bakıyoruz.


#5 Darren Lehmann

Eski Avustralyalı kriket oyuncusu Darren Lehmann.  Resim: Getty Images
Eski Avustralyalı kriket oyuncusu Darren Lehmann. Resim: Getty Images

Eski Aussie vurucu Darren Lehmann, ülkesi için 27’den fazla Test ve 117 ODI oynamadığı için şanssızdı. Bir vuruş olarak zirvesi, Avustralya’nın uluslararası kriketteki yenilmez koşusu ile çakıştı.

Adam Gilchrist, Waugh kardeşler (Steve ve Mark), Ricky Ponting, Damien Martyn ve merhum Andrew Symonds’un vuruş alanlarını işgal etmesiyle, Lehmann çoğunlukla kendini yedek kulübeleri ısıtırken buldu.

Takdire şayan, sahip olduğu sınırlı fırsatlardan etkilendi. Lehmann, uluslararası kariyerini Testlerde ortalama 44.95 ve 3078 koşuda, ortalama 38.96’da 1798 koşuyla tamamladı.

Kullanışlı sol kol dönüşüyle ​​67 küçük kapı bile talep etti. Lehmann, Avustralya’nın 1999 ve 2003 Dünya Kupası kazanan takımlarının bir parçasıydı.


#4 Seyyid Kirmani

Hindistan'ın eski kalecisi Syed Kirmani.  Resim: Getty Images
Hindistan’ın eski kalecisi Syed Kirmani. Resim: Getty Images

Hindistan’ın şimdiye kadar ürettiği en iyi kalecilerden biri olan Syed Kirmani, 1976’dan 1986’ya kadar ülke için 88 Test ve 49 ODI oynadı. İkisi Test yüzlerce olmak üzere 3000’den fazla uluslararası koşuda gol attı.

Kütüklerin arkasında, çevikliği ve akıl varlığı efsaneviydi ve ona birçok hayran kazandı.

youtube kapağı

Kirmani, 1983’te Dünya Kupası’nı ilk kez kaldırdıklarında Hint takımının önemli bir üyesiydi. Tunbridge Wells’deki ünlü maçta Kapil Dev ile dokuzuncu kaleye yenilmediği 126’lık bir sayı ekledi.

Skipper Kapil, Hindistan’ın Dünya Kupası’ndaki kaderini tersine çevirmek için Zimbabwe’ye karşı değil, ikonik bir 175 dövdü.


#3 Haşim Amla

Eski Güney Afrikalı meyilli Hashim Amla.  Resim: Getty Images
Eski Güney Afrikalı meyilli Hashim Amla. Resim: Getty Images

Güney Afrikalı efsane Hashim Amla, oyunu süsleyen en zarif vuruculardan biri olarak kriket tarihine geçecek. Hem Testlerde hem de tek günlüklerde mükemmel bir kariyere sahipti.

Geleneksel formatta, 124 Testten 9282 koşuyu 28 yüz ile ortalama 46.64’e topladı.

Kariyerinin başında, 50’den fazla formatında başarılı olma yeteneği konusunda soru işaretleri oluştu. 181 ODI oynadı ve ortalama 50’nin biraz altında 8113 koşu yaptı.

Amla bir günde 27 kişiye ulaştı. Gösterişli bir vurucu olmamasına rağmen, Güney Afrikalı ODI’lerde 88.39’luk sağlıklı bir vuruş oranını sürdürdü.


#2 efendim Geoffrey Boykot

İngiltere efsanesi Sir Geoff Boykot.  Resim: Getty Images
İngiltere efsanesi Sir Geoff Boykot. Resim: Getty Images

Sir Geoffrey Boykot’un yavaş vuruşundan herkes hoşlanmadı. Ancak, İngiltere’nin gelmiş geçmiş en üretken kriket oyuncularından biri olduğu inkar edilemez.

Boykot, 108 Testte, asık suratlı oyun stiliyle 8114 koşuyu ortalama 47.72 puan topladı. 18 yıla yayılan bir Test kariyerinde 22 yüz çentik aldı.

Son Testini oynamasının üzerinden kırk yıl geçmesine rağmen 81 yaşındaki oyuncu, İngiltere’nin önde gelen Test koşucuları listesinde hala yedinci sırada.

Boykot ayrıca İngiltere için 36 ODI oynadı ve yüz ile ortalama 36.06 ile 1082 koşu yaptı.

Emekliliğinin ardından son derece popüler bir yorumcu oldu ve eski Hintli kaptan ve şimdiki BCCI Başkanı Sourav Ganguly’ye “Kalküta Prensi” lakabını vermesiyle tanındı.


#1 Sir Vivian Richards

Batı Hintli büyük Viv Richards.
Batı Hintli büyük Viv Richards.

Sir Vivian Richards’ın yaptığı gibi sadece birkaç kriket oyuncusu oyuna hakim oldu. O boşuna değil, kriketin “Kralı” olarak anılır.

Richards, en iyi bowling saldırılarını yok etmeyi başardı ve korkusuz yaklaşımı, 70’ler ve 80’lerde baskın Batı Hint tarafları için vuruş şablonunu oluşturdu.

Richards 121 Test oynadı ve 24’ü yüz olmak üzere ortalama 50.23’lük 8540 koşu yaptı.

youtube kapağı

Bir günlük formatta eşit derecede yıkıcıydı, 187 maçta 6721 koşuya, 11 yüz yüze ortalama 47’ye ulaştı. Richards, 1975 ve 1979’da Batı Hint Adaları’nın Dünya Kupası galibiyetlerinin bir parçasıydı. Aslında, 1979 baskısında muhteşem 138 koşu vuruşuyla ‘Finalin Adamı’ydı.

Kariyerinin sonlarına doğru, kel bir görünüme sahipti ve oldukça heybetli bir stil ifadesi yaptı. Kıllı ya da kılsız, Richards’ın sopayla katliamı, bowling oyuncuları için bir mola olmadığı için devam etti.


Ayrıca Okuyun: Team India’yı temsil eden 5 ünlü kardeş ikili

Kaynak : https://www.sportskeeda.com/cricket/5-bald-cricketers-terrific-game-richards-boycott-amla-lehmann-kirmani?utm_source=feed&utm_medium=referral&utm_campaign=sportskeeda

SMM Panel PDF Kitap indir