Liverpool taraftarları, Fransız içişleri bakanını Şampiyonlar Ligi finalindeki kaos nedeniyle istifaya çağırdı | Futbol Haberleri


Liverpool taraftarları, Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’i, Stade de France’da Şampiyonlar Ligi finalini gölgeleyen kaos üzerine yalan söylemekle suçladıktan sonra istifaya çağırdılar.

Liverpool Engelli Taraftarlar Derneği başkanı Ted Morris, Salı öğleden sonra Fransız Senatosu’na ifade verirken, kulübün 28 Mayıs’ta Real Madrid’e 1-0 yenilmesine saatler kala Paris stadyumu dışındaki olayların üzücü bir resmini çizdi.

Morris, özellikle stadyuma sahte biletlerle girmeye çalışan taraftarların ürkütücü sahnelerinin suçunu ilk başta atan Darmanin’i hedef aldı.

“Eşimle birlikte Fransa’yı ve Paris’i seviyoruz ama siz Bay Darmanin, yalan söylediniz ve sizden suçlamanızı geri çekmenizi rica ediyorum. Eğer bunu yapacak nezaketiniz varsa, umarım istifa etme nezaketini gösterirsiniz. “

Morris, göz yaşartıcı gaza maruz kalan Liverpool taraftarları arasındaydı, biri yakın dövüşten kaçmaya çalışırken taraftarları tarafından kilitli kapılardan kaldırılan tekerlekli sandalye kullanıcısı, diğeri ise babasından ayrılan sekiz yaşındaki otizmli bir çocuktu. daha sonra tekrar bir araya geldikten sonra saldırıya uğradı.

Liverpool taraftarları Şampiyonlar Ligi finaline girmek için mücadele ederken biletlerini gösteriyor
Resim:
Liverpool taraftarları Şampiyonlar Ligi finaline girmek için mücadele ederken biletlerini gösteriyor

Tekerlekli sandalye kullanıcısı hakkında da şunları söyledi: “Hizmetçiler onun için kapıları açmayı reddettiği için Liverpool taraftarları tarafından kapılardan kaldırıldı. Dışarı çıktığında istasyona giderken ona göz yaşartıcı gaz sıkıldı.”

“Büyük bir felaketin önüne geçildi. Engelli taraftarların imdadına hiçbir güç yetişemedi.

“Engelli taraftarlara hayvan muamelesi yapıldı. Bu aşamada eşim ve ben artık oyunla ilgilenmiyorduk.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Liverpool Engelli Taraftarlar Derneği Başkanı Ted Morris, Şampiyonlar Ligi final günü yaşananlarla ilgili açıklamasını Salı günü Fransa Senatosu’na verecek.

“86. dakikada ayrıldık ve komiser bize dışarı çıkamayacağımızı söyledi çünkü bazı yerliler hala stadyuma girmeye çalışıyorlardı.

“Alt geçitte – stadyumun çıkışında polisin bakışları altında, birkaç dakika sonra – yerliler bize saldırdı ve özellikle engelli taraftarlar için ürkütücüydü.

“Karakola doğru yürürken polisin müdahale edeceğini umduk. Bu en kötü futbol deneyimi.”

Spirit of Shankly destekçileri grubunun başkanı Joe Blott, polisi İngiliz destekçileri ele alırken 1980’lere dayanan önceden tasarlanmış fikirlere göre hareket etmekle suçladı ve masum taraftarlara göz yaşartıcı gaz kullanılmasının “gerekli olmadığı” konusunda ısrar etti.

Liverpool taraftarları - 2022 Şampiyonlar Ligi finali

Blott ayrıca yetkilileri gelecek yıl Fransa’daki Rugby Dünya Kupası ve Paris’teki 2024 Olimpiyat Oyunları öncesinde hatalarından ders almaya da çağırdı.

“Liverpool taraftarlarının davranışları örnek teşkil ediyor.

Rugby Dünya Kupası’na ve Olimpiyatlara gidecek taraftarlardan bir özür ve söylenen yalanların geri alınmasını, adil bir soruşturma yapılmasını talep ediyoruz.”

‘Hillsborough kurtulanları ve benzerlikler karşısında dehşete düşen aileler’

Blott, olayların, 1989’da Liverpool ile Nottingham Forest arasındaki FA Cup yarı finalinde 97 Liverpool taraftarının öldüğü Hillsborough faciası sırasında ortaya çıkan olaylara bariz bir şekilde benzediğini de sözlerine ekledi.

“Daha önce futbol taraftarları olarak – ve özellikle Liverpool taraftarları olarak, her şeyden önce suçluluk için kendinize bakmadığınız; parmağınızı başkalarını işaret etmeye ve sonra bu efsane dağılır, bir tane ve bir tane daha seçersiniz.

“Bu efsanelerin her birini gözden geçirmekten ve ne olduklarını ifşa etmekten mutluyuz – insanlar sadece gece yaptıkları eylemlerin sorumluluğunu almıyorlar.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Fransız polisi Liverpool taraftarlarına göz yaşartıcı gaz kullandı, görevliler tekerlekli çöp bidonlarıyla kalabalığı engellemeye çalıştı. Sky News, o gece gerçekte neler olduğunu öğrenmek için Şampiyonlar Ligi finalinden görüntüleri taradı.

“Hillsborough’dan hayatta kalanlar ve aileleri gibi, benzerlikler karşısında dehşete düştük. Gerçeğin ne olduğunu biliyoruz; 1989’da Hillsborough’da hiçbir taraftarın herhangi bir kargaşaya karışmaması yasal olarak su geçirmezdir, bu yüzden Fransızlardan herhangi bir karalama. Yetkililer öne sürdü, biz kesinlikle dağıtacağız.Açıkçası taraftarları orada istemediler, etkinliği istediler ama taraftarları değil temelinde bunu yönetmeye ve kontrol etmeye çalışıyorlardı.

“Son 10 yılda Liverpool taraftarlarının yurtdışında kusursuz davrandığına dair burada polis yetkilileri tarafından kendilerine verilen polis istihbaratını da göz ardı ettiler. Yine de bir sürü holigan olduğunu düşündürecek bir anlatı kullanmayı seçtiler. O zaman sorun şuydu ki, bu holiganlar gelmediğinde – çünkü onlar var değiller – yine de bize bu şekilde davranmak için kendi acımasız taktiklerine gittiler.”

‘Bu sadece Liverpool taraftarlarıyla ilgili değil, tüm futbol taraftarlarıyla ilgili’

hakkında konuşmak Gökyüzü Spor Haberleri Salı sabahı, Anfield Wrap’den John Gibbons, tedaviye karşı kampanyanın daha geniş futbol topluluğu adına nasıl olduğunu açıkladı.

Liverpool taraftarları, Stade de France'daki UEFA Şampiyonlar Ligi Finali sırasında başlama vuruşu ertelendiği için saha dışında kaldı.
Resim:
Liverpool taraftarları, Stade de France’daki UEFA Şampiyonlar Ligi Finali sırasında başlama vuruşu ertelendiği için saha dışında kaldı.

“Daha fazla sorumluluk duymayı umuyorsun,” dedi. “UEFA’dan aldığımız alıntılar size karşı dürüst olmak gerekirse bir rezalet, bu yüzden herhangi bir sorumluluk almıyorlar gibi görünüyor.

“Fransız hükümetinin bakanları gibi suç da taraftarlara yüklendi. Hesap verebilirlik istiyorum ve hiçbir futbol taraftarının bizim yaşadıklarımıza katlanmak zorunda kalmasını istemiyorum.

“Liverpool taraftarlarıyla ilgili değil, tüm futbol taraftarlarının gidip maçı kutlayabileceklerini hissetmeleriyle ilgili. Madrid’de olan buydu, Kiev’deydi ve Paris’te olmalıydı.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Sky Sports News baş muhabiri Kaveh Solhekol, binlerce Liverpool taraftarının Stade de France’ın dışında tutulduğu Şampiyonlar Ligi final gecikmesinin nasıl gerçekleştiğini açıklıyor.

“UEFA’dan gelecekte çok daha sorunsuz olmasını sağlayacaklarına ve orada olmak için çok para harcayan taraftarlara çok daha iyi davranılacağına ve daha güvenli olacağına dair garanti istiyorsunuz.

“Yaşadıklarımızdan sonra sonucu umursamıyorduk ve bu bir Şampiyonlar Ligi finaliydi.”
Kaynak : https://www.skysports.com/football/news/12040/12638168/liverpool-fans-urge-french-interior-minister-to-resign-over-champions-league-final-chaos

Yorum yapın

SMM Panel