Lewis Hamilton, Kongre oylamasının tasarıyı geçmesinin ardından Brezilya’nın fahri vatandaşı oldu


Lewis Hamilton, Brezilya’nın fahri vatandaşı yapıldı, Hamilton’ın Nisan ayında desteklediği bir hamle; Ayrton Senna’nın idolü olduğu ülkeyle uzun bir yakınlığı vardı; Hamilton’ın Azerbaycan GP’sine katılmasını izleyin, Cuma gününden itibaren Sky Sports F1’de canlı

Son Güncelleme: 09/06/22 19:52

  Lewis Hamilton geçen yılki Brezilya GP'sini kazandıktan sonra Brezilya bayrağıyla

Lewis Hamilton geçen yılki Brezilya GP’sini kazandıktan sonra Brezilya bayrağıyla

Lewis Hamilton, Perşembe günü parlamentonun alt meclisi konuyla ilgili bir yasa tasarısı geçirdiği için Brezilya’nın fahri vatandaşı yapıldı.

Hareket, geçen yıl İngiliz sürücünün Sao Paulo’nun Interlagos pistini kazandıktan sonra Brezilya bayrağını açtığı Brezilya Grand Prix’sinden sonra kongre üyesi Andre Figueiredo tarafından önerildi.

Yedi kez dünya şampiyonu Hamilton, Nisan ayında iş ve dijital dönüşüm odaklı bir etkinlikte açılış konuşması yapmak üzere Sao Paulo’yu ziyaret ettiğinde, onur duyacağını söyleyerek bu hareketi destekledi.

Hamilton'ın uzun zamandır kahramanı Ayrton Senna olmuştur.

Hamilton’ın uzun zamandır kahramanı Ayrton Senna olmuştur.

Ev şimdi 37 yaşındaki fahri vatandaşlığı vermek için ciddi bir oturum yapacak. Henüz bir tarih belirlenmedi.

Efsanevi Formula 1 pilotu Ayrton Senna’nın idolü olduğu ülkeyle uzun zamandır bir yakınlığı olan Hamilton, 2008’de oradaki olağanüstü koşullarda ilk dünya şampiyonluğunu elde etti.

Kendi ülkesi tarafından şövalye ilan edilen Hamilton, geçen yıl Brezilya bayrağını podyuma taşırken yerel kahraman Senna’nın ismiyle birlikte anıldı.

İşte Sir Lewis Hamilton'ın motor sporlarına yaptığı hizmetlerden dolayı Galler Prensi tarafından şövalye ilan edildiği an.  Şövalye ilan edilen dördüncü F1 yarışçısı olarak Sir Jackie Stewart, Sir Stirling Moss ve Sir Jack Brabham'a katıldı.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

İşte Sir Lewis Hamilton’ın motor sporlarına yaptığı hizmetlerden dolayı Galler Prensi tarafından şövalye ilan edildiği an. Şövalye ilan edilen dördüncü F1 yarışçısı olarak Sir Jackie Stewart, Sir Stirling Moss ve Sir Jack Brabham’a katıldı.

İşte Sir Lewis Hamilton’ın motor sporlarına yaptığı hizmetlerden dolayı Galler Prensi tarafından şövalye ilan edildiği an. Şövalye ilan edilen dördüncü F1 yarışçısı olarak Sir Jackie Stewart, Sir Stirling Moss ve Sir Jack Brabham’a katıldı.

Cumhuriyetçiler partisinden Kongre Üyesi Jhonatan de Jesus bir raporda Hamilton’un Brezilya ile “derin ve güçlü duygusal” bir ilişkisi olduğunu ve haraçların hak edildiğini söyledi.

İsa, “Jestleri, tartışılmaz sportif meziyetlerine katkıda bulunuyor. Çevre, hayvan hakları, Siyah insanlar, kadınlar ve insan hakları gibi ilgili konuları destekleyen kamusal konumları da hatırlanmalı ve vurgulanmalıdır.”

Tartışma yaklaşık 10 dakika sürdüğü için Kongre oylaması büyük ölçüde sembolikti. Ancak bazı Kongre üyeleri tasarıyı eleştiriyle karşıladı.

Yeni Parti’den Tiago Mitraud, “Lewis Hamilton’ın başarılarını tanıyorum ama bu tasarı, Brezilya’nın yapısal sorunlarını bir öncelik olarak ele almadığımızı açıkça ortaya koyuyor.” dedi.

Hamilton’ın Brezilya ile ilişkisi açıklandı

Hamilton’un küçük yaşlardan itibaren benzemek istediği tek bir idolü vardı. Nigel Mansell değil, Damon Hill değil, 1980’lerin sonunda ve 90’larda üç F1 şampiyonluğu kazanan etkili ve hızlı Brezilyalı sürücü Ayrton Senna.

Imola’daki bir kazadan sonra trajik ölümü, sporun gelmiş geçmiş en iyi sürücülerinden birinin ve Brezilya’nın ulusal bir kahramanı elinden aldı ve o sırada dokuz yaşında olan harap bir Hamilton, idolüne daha çok bağlandı.

Senna'nın kaskını takan Hamilton, pole puanını eşleştirdikten sonra

Senna’nın kaskını takan Hamilton, pole puanını eşleştirdikten sonra

Küçüklüğü boyunca ve F1 kariyerinin çoğunda Hamilton, Senna’yı anmak için sarı bir kask taktı ve İngiliz’in her zaman gözünün üzerinde olduğu Brezilya rekorlarıydı.

2017’de Senna’nın pole pozisyonundaki 65 puanını eşleştirdikten sonra, duygusal bir Hamilton’a ailesi tarafından Senna’nın yarış kasklarından biri verildi.

Senna, F1’in en başarılı pilotu olma yolundaki yükselişinde Hamilton’ın en büyük ilham kaynağı olurken, aynı zamanda Brezilya GP’sinde de birçok hatırası var.

Canlı Formula 1

12 Haziran 2022, 11:55

canlı

Hamilton, 2016 yılına kadar Sao Paulo’nun Interlagos pistinde ilk zaferini elde edemese de, oradaki ilk şampiyonluğunu 2008’de ve son turda ve son virajda yavaşlayan bir Timo Glock’u geçtikten sonra rezil bir şekilde kazandı.

Pistteki diğer zaferleri 2018 ve 2021’de, hem Sprint’te hem de yarışta sahada muhteşem bir şekilde hücum ederek Max Verstappen’in şampiyonluk liderliğini kapatan bir galibiyet talep ettiğinde geldi.
Kaynak : https://www.skysports.com/f1/news/12040/12630982/lewis-hamilton-made-honorary-citizen-of-brazil-after-congress-vote-passes-bill

Yorum yapın

SMM Panel