Laporta: Avrupa Süper Ligi’nin devam etmesini engellemek için UEFA hiçbir şey yapamaz

Barcelona Başkanı Joan Laporta, Avrupa Süper Ligi projesine ilişkin, “Bu projenin devam etmesini alıkoymak için UEFA hiçbir şey yapamaz” dedi. Laporta, Paris Saint-Germain’i de “tüm finansman fair play kurallarını çiğnemekle” suçladı.

Laporta: Avrupa Süper Ligi'nin devam etmesini engellemek için UEFA hiçbir şey yapamaz

Barcelona Kulübü Başkanı Joan Laporta, Avrupa Süper Ligi projesinin halen geçerliliğini sürdürdüğünü ve UEFA’nın bunu engellemek için hiçbir şey yapamayacağını savundu.

Laporta, Katalonya’daki Esports3 televizyonunda katıldığı bir programda yaptığı açıklamada, “Süper Lig projesi hayatta ve 3 kulüp (Real Madrid, Barcelona, Juventus) bunu kuvvetli bir şekilde savunuyoruz. Bize aleyhinde yapılan tüm baskılar ve tehditler boşuna çıktı” dedi.

Avrupa Süper Ligi projesinden çıktığını ifade eden diğer kulüplerin çoğunun bu girişimi devam ettirmek için kendilerine yardım verdiğini kaydeden Laporta, “Bu projenin devam etmesini engellemek için UEFA hiçbir şey yapamaz. Açılan dosyaları kapattılar. İngiliz kulüplerine karşın yaptırımlar etkisiz kaldı. Kulüplerin fazla kayda değer faydalar sağlayacağı, dünyanın en çekici turnuvası olacak. Ama meritokrasiyi geliştirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

PSG’YE SUÇLAMA

Diğer yandan, Paris Saint-Germain (PSG) Kulübünü aktarma döneminde “bütün finansman fair play kurallarını çiğnemekle” suçlayan Laporta, Barcelona’dan ayrıldıktan sonradan Fransız kulübüne dışarı giden Lionel Messi ile şu esas dek hiçbir mülâkat yapmadığını kaydetti.

Messi’nin Barcelona’dan ayrılmasıyla ilgili bazı ayrıntıları da paylaşan Laporta, “Bir anlaşmaya varmış, hatta el sıkışmıştık. Lionel iki sezonluk anlaşma imzalayacak ve 5 milyon avro alacaktı lakin La Liga kurumu kabul etmedi. Sonrasında La Liga’nın daha olumlu gördüğü 5 takvim bir anlaşmayı planladık lakin bunun için de hesaplı fair play gerekçesiyle CVC ile uzlaşma imzalama şartı koydular. Televizyon haklarını 50 yıllık ipotek altına alamazdık” açıklamasında bulundu.

Neymar’ı yaz döneminde aktarma etmek için girişimde bulunduklarını da anlatan Laporta, Brezilyalı futbolcunun Barcelona’ya geri dönmeyi fazla istediğini ama La Liga’nın finansman fair play kurallarından bunu gerçekleştiremediklerini söyledi.

Yorum yapın