Kosta Rika 1-0 Yeni Zelanda: Joel Campbell, Güney Amerikalıları Katar’daki Dünya Kupası’na gönderdi | Futbol Haberleri


Kosta Rika, Salı günü Kıtalararası playoff maçında Yeni Zelanda’yı 1-0 yenerek Katar’da 32 uluslu Dünya Kupası kadrosunu tamamladı.

Büyük bir gazi kadrosuna dayanan Kosta Rika, Joel Campbell’ın üçüncü dakika golünü savundu ve kaleci ve kaptan Keylor Navas’ın kurtarışlarına güvendi.

Yeni Zelanda, Doha’nın eteklerindeki klimalı Ahmad bin Ali Stadyumu’nda maçın son çeyreğinde 10 kişiye düştükten sonra bile, topa hükmetmek ve daha iyi gol şansı yaratmak için erken gerilemeden yola çıktı.

Video incelemesinden sonra iki önemli karar Yeni Zelanda aleyhine verildi, 39. sıradaki Chris Wood’un olası bir ekolayzırını iptal etti ve Kosta Barbarouses’un yaptığı faul için 69. sırada kırmızı kart gördü. Orta saha oyuncusu sadece dokuz dakika yedek olarak sahadaydı.

Yeni Zelandalı Kosta Barbarouses ekolayzır için baskı yaparken oyundan atıldı
Resim:
Yeni Zelandalı Kosta Barbarouses, ekolayzır için baskı yaptıkları için oyundan atıldı.

Navas gergin son etaplar için elinden gelenin en iyisini yaptı, yükseldi ve Clayton Lewis’in kıvrık bir sol ayak vuruşunu geri itmek için ayağa kalktı ve Woods’un düşük sürüşünü engellemek için aşağı indi.

Geçen yıl sekiz takımlı Kuzey Amerika eleme grubunda yavaş bir başlangıç ​​yaptıktan sonra 2014 çeyrek finalisti Kosta Rika’yı üst üste üçüncü Dünya Kupası’na katılma hakkı elde etti.

Bu kadro Kosta Rikalı olmanın nasıl bir şey olduğunu gösteriyor. Hiçbir zaman pes etmezler, her zaman yüzde 100 verirler” dedi, oyuncuları Şubat ve Mart aylarında üst üste dört galibiyet alarak play-off’a girmeyi başaran teknik direktör Luis Fernando Surez.

Yeni Zelanda, son eleme testinde yine başarısız oldu. Kiwis’in kıtalararası playofflardaki son kaybı, 2014 turnuvası için Meksika’ya ve dört yıl sonra Peru’ya karşı çıkışları izledi.

Kosta Rika'nın oyuncuları Katar'daki finallere katılmaya hak kazandıktan sonra kutlama yapıyor
Resim:
Kosta Rika’nın oyuncuları Katar’daki finallere katılmaya hak kazandıktan sonra kutlama yapıyor

Kosta Rika teknik direktörü Surez kendi Dünya Kupası hattrickini yaptı. Daha önce Ekvador’u 2006 turnuvasına götürmüş ve 2014’te Honduras’ı orada yönetmişti.

Surez, “Hep peşinden koştuğum bir saplantı. Bu pozisyonda olmak çok güzel” dedi.

Surez ve ekibi, E Grubu’ndaki son üç şampiyondan ikisiyle karşılaşacağı için zorlu bir Dünya Kupası görevi sizi bekliyor. 23 Kasım’daki ilk rakip İspanya, ardından Japonya ve Almanya.

Kosta Rika, eski Arsenal forveti Campbell, genç Jewison Bennette’in alçak bir ortasını karşılamak için penaltı noktasına yakın iki savunma oyuncusu arasında kasıldığında ilk hücumundan gol attı. Campbell sol ayağıyla ağın uzak köşesine bir şut gönderdi.

Çarşamba günü 18 yaşına girecek olan Bennette için bir Dünya Kupası yeri mükemmel bir hediyeydi. Kuzey Amerika futbolu şimdi 32 uluslu Dünya Kupalarının sonunda dört takıma sahip olan geleneksel güç Güney Amerika ile eşleşiyor.

Kosta Rika, 2026’daki genişletilmiş 48 takımlı turnuvanın üç ortak ev sahibi olan Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika’ya katılıyor ve Mart ayında bölgesel elemelerden doğrudan ilerliyor.
Kaynak : https://www.skysports.com/football/news/12040/12634135/costa-rica-1-0-new-zealand-joel-campbell-sends-south-americans-to-world-cup-in-qatar

SMM Panel PDF Kitap indir