“Kesin olan bir şey var ki, ikimizden de duygusal olarak çok fazla havai fişek atılacak”


Novak Djokovic, Cuma günkü yarı finalde Cameron Norrie’ye karşı kazandığı zaferin ardından art arda dördüncü Wimbledon şampiyonluğunu ve yedinci genel şampiyonluğunu kazanmasından bir galibiyet uzakta. Birinci tohum, SW19’daki sekizinci finaline geçmek için Merkez Kortta iki saat otuz beş dakika içinde Briton’u 2-6, 6-3, 6-2, 6-4 yendi.

Raphael Nadal’ın Avustralyalı ile yarı final karşılaşması öncesinde çekilmek zorunda kalmasından sonra, bir karın yırtılmasının ardından Pazar günkü şampiyonluk maçında ilk sıradaki seribaşı Nick Kyrgios ile karşılaşacak.

Maçtan sonra konuşan Dünya No. 3, mercurial Kyrgios ile “patlayıcı” bir finali dört gözle beklediğini söyledi.

Djokovic gülerek, “Kesin olan bir şey var ki, ikimizden de duygusal olarak çok fazla havai fişek atılacak” dedi.

“Bu onun ilk Grand Slam finalleri olacak. Belli ki çok heyecanlı ve kaybedecek çok şeyi yok, hep böyle oynuyor. Çok özgürce oynuyor ve oyundaki en büyük servislerden birine sahip. [It will be] genel olarak büyük bir oyun, [there’s] Şutlarında çok fazla güç var” diye ekledi.

Kyrgios, 2017’deki önceki karşılaşmalarının her ikisinde de Djokovic’i düz setlerde yendi. Meksika Açık’ta ve Indian Wells Open’da eski Dünya 1 Numarasını yendi.

Djokovic, Avustralyalı karşısındaki rekorunu kabul etti ve finalde trendi kırmayı umuyor.

“Bir süredir oynamıyoruz. Ondan hiç set kazanmadım, bu yüzden umarım bu sefer farklı olabilir. Djokovic, “Wimbledon’da benim için başka bir final, o kadar çok sevdiğim ve deneyimin benim lehime çalışacağını umuyorum” dedi.

Sırp şu anda Wimbledon’da 85-10’luk bir rekora sahip ve Jimmy Connors’ı (84-18) geçerek tüm zamanlar listesinde ikinci sırada yer alıyor. Ayrıca, bir Major’daki 68. maçında 32. Grand Slam finalinde oynamaya hazırlanıyor ve bu da ona tüm zamanların Major final rekorunun tek sahipliğini Roger Federer’in (31) önünde veriyor. Ancak Djokovic henüz kilometre taşlarına bakmıyor.

“Çok teşekkür ederim [for bringing the record to my notice]. Bunu takdir ediyorum ama iş bitmedi” dedi.


Novak Djokovic, Cameron Norrie’yi yarı final galibiyetinde “Grand Slams’de daha önce birçok yarı final oynadım, ancak sahaya çıkmak asla kolay değil” – Novak Djokovic

On İkinci Gün: Şampiyonalar - Wimbledon 2022
On İkinci Gün: Şampiyonalar – Wimbledon 2022

Novak Djokovic, Wimbledon’da 26 maçlık galibiyet serisiyle yarı finale çıktı ve en son altı yıl önce SW19’da tamamladığı bir maçı kaybetti. Cumadan önce, 2015’ten bu yana yarıştığı 18 Grand Slam yarı finalinden 17’sini kazanmıştı ve 2019 Fransa Açık yarı finalinde yalnızca Dominic Thiem’e yenilmişti.

Cameron Norrie’nin (18) oynadığından daha fazla Grand Slam (20) kazandı. Çok fazla büyük maç tecrübesi olmamasına ve neslinin en iyi çim oyuncularından biriyle karşılaşmasına rağmen, kendinden geçmiş bir seyirci kalabalığı tarafından desteklenen Norrie, çok az sinir belirtisi gösterdi.

Menzilini çabucak buldu ve ön eli isabetli ve güçlü bir şekilde vurdu, Djokovic’i dengesini bozmaya ve backhand ile hatalara zorladı ve ilk seti almak için üç kez kırdı.

Djokovic, Norrie’yi kendisine zorlu bir maç verdiği için övdü ve hava koşullarının yanı sıra olayın büyüklüğünün yavaş başlamasında rol oynadığını söyledi.

“İyi başlamadım. İlk set için daha iyi bir oyuncuydu. [This is the] Grand Slam’in yarı finalleri ve tabii ki geçmişte birçok Grand Slam yarı finali oynadım, ancak sahadan çıkmak asla kolay değil. Kendinizden ve başkalarından çok fazla baskı ve beklentiniz var. Cameron’ın kaybedecek çok şeyi yoktu, muhtemelen hayatının turnuvasını oynuyor. Ona en iyisini diliyorum, harika bir oyuncu, ona çok saygı duyuyorum” dedi.

“Bugün hava çok sıcaktı, bence Şampiyonanın şu ana kadarki en sıcak günü. [I was a] maçın başında biraz daha sıkıydı, topa istediğiniz kadar yumuşak bir şekilde savrulmuyordu ve Cameron oyunu domine ediyordu. İkinci sette servisini kırdığım için şanslı olduğumu hissettim, 4-3’te birkaç golü kaçırdı ve bana bu oyunu hediye edebilirdi. O zamandan beri momentumun biraz değiştiğini hissediyorum ”diye açıkladı.

Djokovic maç ilerledikçe seviyesini yükseltti, daha az hata yaptı ve oyunu dikte etmeye başladı. Sonraki üç seti almak ve galibiyeti mühürlemek için agresif ve hassas vuruşlarıyla Norrie’nin savunmasını kırdı.

35 yaşındaki Sırp, 22 kez Major şampiyonu Rafael Nadal ile aradaki farkı kapatacak olan 21. Grand Slam şampiyonluğunu kovalıyor.

Kaynak : https://www.sportskeeda.com/tennis/news-one-thing-sure-going-lot-fireworks-emotionally-us-novak-djokovic-facing-nick-kyrgios-wimbledon-final?utm_source=feed&utm_medium=referral&utm_campaign=sportskeeda

SMM Panel PDF Kitap indir