“Kendini aşmak büyük bir meydan okumadır, Rafa’nın çok genç yaşta aşağı yukarı yapmaya zorlandığı şey buydu”


Rafael Nadal’ın amcası Toni geçtiğimiz günlerde İspanyol’un sürekli kendini geliştirme iştahı hakkında yorum yaptı ve yeğeninin çok küçük yaşlardan itibaren kendisini aşması gerektiğini bildiğini belirtti.

22 kez Grand Slam şampiyonu, ATP Turu’na girdiğinde rekabet etmesi gereken en iyi Roger Federer ile o zamanlar ve orada, boyun eğmezlere karşı bir şansı olmak istiyorsa, oyunun her alanında kendini geliştirmekten başka seçeneği olmadığını biliyordu. İsviçre.

konuşan bir son konuşma Torino’da geçirdiği süre boyunca ‘Her şey geliştirilebilir’ başlıklı tenis koçu, 2017 yılına kadar büyük bir başarıyla üstlendiği yeğenine koçluk yaptığı zamana değindi. Bu süre zarfında Dünya 2 Numaralı, 16 Grand Slam şampiyonluğu kazandı, Toni Nadal’ı modern çağın en başarılı koçlarından biri yapıyor.

“Sonuçta, başkalarını geçmek her zaman mümkün değildir, kendinizi aşmak büyük bir meydan okumadır, Rafa’nın aşağı yukarı çok genç yaşta yapmaya zorlandığı şey buydu, o bunu anladı ve hayattaki temel şey yukarıdan daha iyiye gitmektir. her şeyde diğerleri” dedi.

İspanyol ayrıca, zafer garanti olsun ya da olmasın herkesin elinden gelenin en iyisini yapmasının önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

“Biraz daha zayıflıyor muyuz diye kendimize sormalıyız. Toni Nadal, “Sorunları olanlar için üzgünüm ve onların iyi olması için elimizden geldiğince çaba göstermeliyiz, ancak işlerin ille de iyi gitmediği gerçeğine de alışmalıyız” dedi.

Toni Nadal, hayatın tenis kortunda öğrendiği aynı prensipler üzerinde işlediğine inanıyordu; bu, kişinin başarıyı ancak alnının teriyle veya yeğeninin durumunda tüm vücudunun teriyle kazanıldığıydı.

“Tenis kortunda uyguladıklarım, dışarıda uygulayacaklarımla aynı. Çabaya, çalışmaya, meritokrasiye, alın teri ile insanların bir şeyler kazanmasına, Rafael örneğinde tüm vücudun terine inanıyorum ve ben de bunu uyguladım” dedi.


Toni Nadal, Torino’da Felix Auger-Aliassime’yi yeğeni Rafael’e karşı çalıştıracak

Nitto ATP Finalleri - Önizlemeler
Nitto ATP Finalleri – Önizlemeler

Bu arada Rafael Nadal’ın amcası Toni, Kanadalı’nın İspanyol ile aynı grupta çekildiği ATP Finalleri’nde Felix Auger-Aliassime’nin koçluğunu giyeceği için bu hafta ailevi sadakatini askıya almak zorunda kalacak.

İspanyol ile birlikte Auger-Aliassime, Casper Ruud ve Taylor Fritz’in önünde gruptan çıkıp nakavtlara çıkan favorilerden biri. Diğer grupta ise Novak Djokovic liderliğini korurken, Daniil Medvedev, Stefanos Tsitsipas ve Andrey Rublev kalan sıra için mücadele ediyor.

Anket : 2022 ATP finallerini kim kazanır?

651 oy

Hızlı Linkler

Sportskeeda’dan daha fazlası

Shyam Kemal tarafından düzenlendi.

İlk yorum yapan siz olun