Katar, Dünya Kupası için 300 milyar dolar kazandı – Son Ekonomi Dakika Haberleri


ABD’nin önemli ekonomi yayın kuruluşu Bloomberg’in internet sitesinde yer alan haberlere göre Katar, turnuvayı düzenlemeye hak kazanmasının üzerinden geçen 12 yılda hazırlık için 300 milyar dolar biriktirdi.

Başkent Doha, Orta Doğu’da düzenlenen ilk Dünya Kupası turu 1 maç fazla futbolseveri ağırlamak için inşa edilen yeni konaklar ve konaklama yerleriyle büyük bir çarpışmaya maruz kalıyor.

Müsabaka hazırlıkları kapsamında 7 yeni futbol sahası, sahaların maçı için bir metro bağlantısı, bir kiralama, hastaneler, dinlenme yerleri ve alışveriş merkezleri inşa edildi.

İş dünyası prestijli dergilerinden Forbes’in haberinde ise Katar’ın Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak için harcama tahmini meblağın 229 milyar doları alabileceği ifade edildi.

Kuruluşun bir önceki ev sahibi Rusya ise bu yükleri 11,6 milyar dolar harcamıştı.

5 MİLYAR DOLARLIK GELİR BEKLENİYOR

Körfez yöresindeki zengin komşularıyla Avrupa’nın büyük futbol kulüplerine milyarlarca dolar akıtan Katar’daki Dünya Kupası’ndan yaklaşık 5,4 milyar gönderilmesi bekleniyor.

Son Dünya Kupası’nı ekran başında yaklaşık 3,6 milyar kişi üretim Katar’daki organizasyonda bu sayının da aşılacağı tahmin ediliyor.

Pazar günü Katar-Ekvador maçıyla 2022 FIFA Dünya Kupası 200’den fazla ülkede yayınlanacak.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin


Kaynak : https://www.ntv.com.tr/ntvpara/katar-dunya-kupasi-icin-300-milyar-dolar-harcadi,kOvvWfBrcEq8nzW34smJjg

SMM Panel PDF Kitap indir