Katar 2022: Dünya Kupası şefleri ateşli FIFA Kongresi’nde Norveç FA’sını vurdu | Futbol Haberleri


Katar Dünya Kupası Yüksek Komitesi, Doha’daki FIFA Kongresi’nde ülkenin zayıf insan hakları sicilini alenen eleştirmesinin ardından Norveç FA başkanına karşılık vermek zorunda kaldı.

12 yıl önce tartışmalı bir şekilde Dünya Kupası finallerini kazanmasından bu yana, göçmen işçilere yönelik muamele ve insan hakları konusunda kötü bir sicile sahip olmakla ilgili suçlamalar Katar’ı rahatsız etti.

Bu arada, erkek eşcinselliğin hapis cezasıyla cezalandırılması, eşcinsel evliliklerin hükümet tarafından tanınmaması ve kadın haklarının diğer bölgelere göre çok daha kısıtlı olması nedeniyle kadın ve LGBTQ+ destekçilerinin finallere katılabilmelerine ilişkin endişeler de dile getirildi. Dünya.

Perşembe günü Körfez Eyaleti’ndeki FIFA Kongresi sırasında, Norveç FA başkanı Lise Klaveness, Dünya Kupası’nın Katar’a verilmesini en başta “kabul edilemez” olarak nitelendirdi ve endişelerin ortasında “değişimi gerçekten uygulamak için gerekli önlemler” çağrısında bulundu.

Perşembe günü FIFA ve Dünya Kupası Seçim Komitesi önünde, “2010’da Dünya Kupaları FIFA tarafından kabul edilemez şekillerde ve kabul edilemez sonuçlarla verildi” dedi. “İnsan hakları, eşitlik, demokrasi – futbolun temel çıkarları yıllar sonrasına kadar ilk 11’de yoktu.

  Doha'daki FIFA Kongresi'nde konuşan Lise Klaveness
Resim:
Doha’daki FIFA Kongresi’nde konuşan Lise Klaveness

“Dünya Kupası hazırlıkları sırasında yaralanan göçmen işçilere ve ölenlerin aile üyelerine bakılmalı. FIFA, hepimiz, değişimi gerçekten uygulamak için gerekli önlemleri almalıyız.

“Dünya Kupası çalışanlarının güvenliğini sağlamayan işverenlere, kadın maçına ev sahipliği yapamayan liderlere, bu rüya tiyatrosuna gelen LGBTQ+ kişilerin saygısını ve güvenliğini yasal olarak garanti edemeyen ev sahiplerine yer yok. “

Klaveness’in yorumları, Norveçli yetkililerin kamuoyuna yaptığı açıklamalardaki “hayal kırıklığını” Dünya Kupası şefleriyle önceden özel olarak tartışmadan dile getiren Yüksek Komite Genel Sekreteri Hassan Al Thawadi tarafından ele alındı.

Al Thawadi yanıt olarak, “Bir hayal kırıklığını ifade etmek istiyorum.” Dedi. “Sayın Başkan [Klaveness] ülkemizi ziyaret etti ve bir görüşme talebinde bulunmadı, bugün kongreye hitap etmeden önce bizimle iletişime geçmeye ve diyaloga girmeye çalışmadı. [Thursday].

Hassan Al Thawadi (yukarıda) Klaveness'  yorumlar
Resim:
Hassan Al Thawadi (yukarıda) Klaveness’in yorumlarına yanıt verdi

“Herkesi davet ediyorum, her zaman diyaloğa açık olduk, tartışmaya dayalı yapıcı eleştirileri her zaman memnuniyetle karşıladık, sorunları ve konuların bağlamını anlayın ve ilerlemeyi ve sahadaki gerçekleri anlayın.

“Kapılarımızı her zaman açık tuttuk. Meseleleri anlamak isteyen, meselenin ne olduğunu anlamak ve herhangi bir yargıda bulunmadan önce kendini eğitmek isteyen herkese kapılarımızı her zaman açık tutmaya devam edeceğiz.”

FIFA, Rusya Federasyonu’nun kongreye katılımını savundu

Rusya Futbol Birliği’nin (RFU) zirveye katılımı, ülkenin Ukrayna’yı işgalinin ardından sorgulandığından, Katar’ın insan hakları sicili hakkındaki tartışma Perşembe günü FIFA Kongresi’ndeki tek tartışma değildi.

Rusya, işgalden sonra bu ayın başlarında FIFA ve UEFA tarafından herhangi bir müsabakaya katılmaktan askıya alındı, ancak ülkenin futbol delegelerinin Doha’da katılmasına izin verildi.

Rus futbol şefleri, Ukrayna futbol federasyonu başkanı Andriy Pavelko’nun ülkesinde savaşın durdurulması çağrısında bulunduğu duygusal bir videoyu izlemek zorunda kaldılar – ancak RFU yöneticisi Alexey Sorokin, kendi ulusunun Doha’da temsil edilmesini hak ettiğinde kararlıydı.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Rusya FIFA Konseyi üyesi Alexey Sorokin, Dünya Kupası elemelerinden atılmaktan dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını itiraf etti.

Sorokin, “Her zaman farklı türden görüşmeler olur, ancak yasal olarak kongrede yer almamamız için herhangi bir yasal dayanak görmezdi” dedi. Gökyüzü Spor Haberleri Perşembe günü. “Rusya Futbol Federasyonu herhangi bir FIFA tüzüğünü veya başka bir düzenlemeyi ihlal etmedi. Kongrede neden yer almasın? Herhangi bir neden göremiyorum.”

Ukrayna FA başkanının mesajı sorulduğunda Sorokin, “Nerede olduğunu tam olarak anladım. [Pavelko] geliyor ama durumun onun hesabı. Farklı hesaplar da olabilir, ancak siyasi tartışmalara veya bazı şeylerin olmasının nedenlerine girmek istemiyorum. Futbol için buradayız.”

FIFA başkanı Gianni Infantino, ülkeyi Dünya Kupası eleme süreci de dahil olmak üzere katılan turnuvalardan atma kararını desteklemesine rağmen, Rusya’nın kongreye katılımını savundu.

“Bir futbol birliği olarak Rusya, diğer federasyonlar gibi, FIFA tarafından askıya alınmadı ve bu kongreye de katılıyor çünkü insanları bir kongre gibi bir araya getirme fırsatlarımız yoksa, durup gitmeyi tercih ediyoruz. ev.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

FIFA Başkanı Gianni Infantino, çatışmaları ve savaşları durdurmaları için ‘önemli siyasi konumlardaki’ kişilere yalvarıyor

“Rusya’nın katılımını askıya almak zorunda kaldık. Bu kolay bir karar değil, elbette hayır. Şimdi ileriye bakmalı ve düşmanlıkların durmasını ummalıyız. Yaptığımız şey, her durumu ve her vakayı kendi yararına analiz etmek – ve sonra da vicdanımıza göre bu özel koşullarda hangisinin doğru olduğuna karar vermeye çalışıyoruz.”

Sorokin, Infantino’nun iddialarına katılmadı. RFU üyesi, “Takımımız elemelerde devam ederse Rus futbol taraftarları için adil olurdu.” Dedi. Dünya Kupası’na katılma hakkımızı yasal mücadelelerde değil, spor sahalarında kazanmamız ya da kaybetmemiz bizim için doğru olacaktır” dedi.

Katar savunmada önde

Sky Sports News baş muhabiri Kaveh Solhekol Katar’da:

“Bu kesinlikle olağanüstü bir FIFA Kongresiydi. Çok fazla bulundum, normalde çok sıkıcı işler. Ama bu bir Hollywood filmi gibiydi, çok fazla şey vardı!

“Lise Klaveness, Katar’ın insan hakları sicilini eleştiren bu konuşmayı, birkaç metre önünde oturan Başbakanın önünde yaptı.

“Sonra flack ceket giyen Ukrayna FA Başkanı’ndan çok dokunaklı bir mesaj aldık. Belli ki burada olamazdı ama bir video mesajı gönderdi. Sonra insan hakları, göçmen hakları hakkında çok tartıştık. Ayrıca Katar’da eşcinselliğin yasak olduğu gerçeği.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Katar 2022 CEO’su Nasser Al Khater, Gareth Southgate’in Dünya Kupası’nın orada düzenlenmesiyle ilgili yorumlarına yanıt verdi ve LGBT topluluğunun ülkede ne kadar rahat hissedeceğini ele aldı.

“Fakat bu hafta Katar konusunda gerçekten bir ton değişikliği gördük. Sanırım ön ayak oldular. Sanırım söylemeye çalıştıkları şey şu: “Kendimiz için ayağa kalkacağız. Özellikle Avrupa medyasında çok eleştiri alıyoruz. Ama biraz geri adım atmamızın zamanı geldi.” Ve Katar’ı korurken ön ayak oldular.

“Burada konuştuğumuz tüm futbol insanları, odaklandığımız konulara gerçekten odaklanmış değil. Tek konuşmak istedikleri futbol. Ve yarın futbolda olacak çünkü bu Dünya Kupası kura çekimi ve biz Play-off’ları geçmeyi ve hak kazanmayı başarırlarsa İngiltere’nin kiminle oynayacağını ve İskoçya veya Galler’in kiminle oynayacağını öğreneceğiz.”
Kaynak : https://www.skysports.com/football/news/12040/12579081/qatar-2022-world-cup-chiefs-hit-back-at-norway-fa-in-fiery-fifa-congress

Yorum yapın