Kanada GP: Lewis Hamilton’ın Sebastian Vettel ile tartışmalı savaşına ve Jenson Button’ın ıslak zemindeki galibiyetine bir bakış


2019’da Lewis Hamilton ve Sebastian Vettel arasında tartışmalı bir bitişten Jenson Button’ın 2011’deki dramatik yağmurda sırılsıklam zaferine kadar, Kanada GP her şeyi gördü; 2022 Kanada GP’si Cuma günü başlıyor ve Sky Sports F1’de 18:30’da yayınlanıyor

Son Güncelleme: 13/06/22 15:08


Kanada Grand Prix'sinin en iyi yarışlarından bazılarına bir bakış

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Kanada Grand Prix’sinin en iyi yarışlarından bazılarına bir bakış

Kanada Grand Prix’sinin en iyi yarışlarından bazılarına bir bakış

Formula 1, Lewis Hamilton’ın 2019’daki rekor kıran zaferinden bu yana ilk kez Kanada’ya dönerken, o yarışa ve Jenson Button’ın 2011’deki Gilles-Villeneuve Pisti’ndeki dramatik galibiyetine bir göz atıyoruz.

Üç yıldır ilk Kanada Grand Prix’si, Ferrari’nin Azerbaycan’da feci bir hafta sonu geçirdikten sonra geri dönmeye çalıştığı F1 sezonunda çok önemli bir anda geliyor.

Charles Leclerc ve Carlos Sainz, motor arızalarıyla yarıştan emekli oldular ve Max Verstappen’in Sergio Perez’i bir-iki Red Bull’a götürmesine izin vererek, sürücüler ve takımlar şampiyonalarının zirvesindeki liderliği genişletti.

2019 GP, Hamilton ile Sebastian Vettel arasında yoğun bir şampiyonluk düellosu yaparken yarış boyu süren bir mücadeleye tanık olurken, Kanada GP’si şampiyonluk mücadelesinde hayati bir dönemde ilk kez karşılaşmıyor.

Vettel pole pozisyonunu aldıktan ve startta liderliğini koruduktan sonra, Alman pilot tekrar Hamilton’a katılıp onu sıkmadan önce üçüncü tur şikanında pistten çıkınca, gergin karşılaşma 48. turda doruğa ulaştı.

Sebastian Vettel'in Lewis Hamilton'ı engellediği ve zaferi kaçırdığı için cezalandırıldığı tartışmalı 2019 Kanada GP'sine geri dönüyoruz.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Sebastian Vettel’in Lewis Hamilton’ı engellediği ve zaferi kaçırdığı için cezalandırıldığı tartışmalı 2019 Kanada GP’sine geri dönüyoruz.

Sebastian Vettel’in Lewis Hamilton’ı engellediği ve zaferi kaçırdığı için cezalandırıldığı tartışmalı 2019 Kanada GP’sine geri dönüyoruz.

Vettel damalı bayrağı Mercedes adamından önce görmesine rağmen, olay için aldığı beş saniyelik zaman cezası, yarış bittikten sonra ikinci sıraya düşmesine neden oldu.

Sonuç, Hamilton’a rekor bir galibiyet, Michael Schumacher’e Montreal’de yedi zafer kazandırdı ve sonunda kazandığı bir şampiyonluk yarışındaki liderliğini artırdı.

Pistteki sahneler dramatik olsa da, Vettel birincilik ve ikincilik işaretlerini kendisinin ve Hamilton’ın araçlarının önünden değiştirdiği için takip edenler belki daha ikonikti.

Vettel, 2019 Kanada GP'sinin ardından sinirli bir şekilde ayrıldı

Vettel, 2019 Kanada GP’sinin ardından sinirli bir şekilde ayrıldı

Açık öfkesine rağmen, bazı seyirciler yarış sonrası röportajlar sırasında Hamilton’u yuhaladığında, Vettel onları durmaya çağırdı ve herhangi bir yuhalamanın “komik kararlara” yönlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Leclerc’in Ferrari’deki ilk sezonunu Hamilton ve Vettel’in arkasında bitirerek üçüncü olduğunu belirtmekte fayda var.

Düğme yağmurda kazanmak için sondan gelir

2011 Kanada GP’si Jenson Button için unutulmaz bir yarıştı çünkü griddeki son yerden yarışın son turunda kazanmak için yoluna devam etti.

Button, kariyerinin en muhteşem zaferlerinden birini elde ederken her şeye sahip bir yarıştı.

2009 dünya şampiyonu, güvenlik aracının altında hız yaptığı için bir zaman cezası çekmeden önce takım arkadaşı Hamilton ile çarpışmasının ardından yedinci sıradan geriledi.

Jenson Button, son turu kazanmak için arkadan geldiği ve yağmurla ıslanmış Kanada GP'sinde 2011'de elde ettiği dramatik zaferi anlatıyor.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Jenson Button, son turu kazanmak için arkadan geldiği ve yağmurla ıslanmış Kanada GP’sinde 2011’de elde ettiği dramatik zaferi anlatıyor.

Jenson Button, son turu kazanmak için arkadan geldiği ve yağmurla ıslanmış Kanada GP’sinde 2011’de elde ettiği dramatik zaferi anlatıyor.

Fernando Alonso ile bir başka çarpışma daha sonra onu alanın arkasında gördü ve yarışın yarısından azı kaldı.

Buna rağmen, kusursuz zamanlanmış bir lastik değişimi ve kuruyan bir pistte son derece yetenekli bir sürüş, beş tur kala ikinci sıraya yükselmesini sağladı.

Kariyerinin başlarında Red Bull’da olan Vettel, Button’a tüm hayal gücüne meydan okuyan bir zafer kazandırmak için son turda geniş koşarak bir kez daha kaybeden sürücü oldu.

Button, Sky Sports F1 takımının bir parçası olarak bu hafta sonu Montreal’de olacak ve şüphesiz onun unutulmaz zaferinden bazı hatıraları paylaşacak.

Kanada GP, Cuma günü başlıyor ve Sky Sports F1’de saat 18:30’dan itibaren yayınlanıyor.
Kaynak : https://www.skysports.com/f1/news/12040/12632653/canadian-gp-a-look-back-at-lewis-hamiltons-controversial-battle-with-sebastian-vettel-and-jenson-buttons-win-in-the-wet

SMM Panel PDF Kitap indir