Kalbinizin en büyük katili! Sofranızdan uzak tutun


Kalbinizin en büyük katili!  Sofranızdan uzak tutun

Uzmanlara göre pek çok nedenden dolayı şarküteri etlerinden uzak durmalısınız. Bu yazılımın içinde bulunan bol miktarda sodyum nitrat maddesinin gövde iç organlarının iltihaplanmasına neden oluyor. Daha az yağlı şarküteri etlerini tercih etmeniz bile hala aynı zarara neden olacaktır. Bu işlem, iltihaplanma ile aynı olan ateroskleroza neden olur.

SOSİSLİ SANDVİÇ

Sosisli sandviçler ne kadar yolcu olsalar da, işlenmiş şarküteri etleriyle aynı değerleri nedeniyle kalbinizin korunması için iyi değildir. Sosisli sandviç ve sosislerde yağ doygunluğu seviyesi oldukça yüksektir. Bununla birlikte, düşük yağ içeriğine sahip olduğunu söyleyen seçenekler bile yüksek tansiyona neden olabilecek miktarda tuz içerir.

HAZIR PİŞMİŞ TAVUKLAR

Dışarıdan seçenekler hazır tavuklar genellikle ev mutfağınızda kısıtlama tavuk yemeklerinden daha fazla yağ ve sodyum içerir. Bu nedenle, uzman tavuk yemeyi tamamen bırakmanızı tavsiyese de, evde kendi hazırladığınız tavukları tüketmenizi tavsiye ediyorlar. Bunun nedeni, evdeyken yetersizlik miktarının üzerinde çok daha fazla kontrole sahip olmanızdır.

KETÇAP

Başta ketçap olmak üzere hazır olarak satın alma sürümleri tüm soslarda çok yüksek seviyede şeker ve sodyum bulunmaktadır. Sodyum ve şekeri aşırı tüketmek ise kalp sağlığınızı korumak için iyi bir tercih değildir. Özellikle ketçap çok fazla sodyumun bulunmadığı için ketçaptan uzak durarak vücudunuza kalp sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

BARBEKÜ SOSU

Konu koruyucu sosu ne zaman aslında onun da ketçap kadar zararlı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle, kalp sağlığınızı korumak için mutlaka uzak durmanız gereken değerdir. Ancak tamamen kaçınamıyorsanız, en fazla tükettiğiniz kısıtlamalar sizin için faydalı olacaktır. İçerisindeki ki sadece iki yemek kalıntıları sosu yaklaşık olarak 310 miligram sodyum içerir.

SOFRA TUZU

Aldığımız toplam sodyum miktarının yüzde 70’i dışarıdan götürmemiz geliyor veya paketli olarak gözetilmesinden. Bu sodyumun yüzde 15’i doğal olarak farklı emisyonda bulunur. Bununla birlikte, kontrol edebileceğimiz sodyumun diğer %15’i ise yalnızca yemeklere eklediğiniz tuzdan arındırır. Kalp sağlığını korumak için tuz tüketimini tüketiminiz büyük önem alanları.

YAĞI AZALTILMIŞ SALATA SOSLARI

Yağları azaltılmış salata sosları da kalp koruyucuları için zararlı gıdalar başlığı altında saklanabilir. İçerisinde gizli şeker ve tuz içerirler. Uzmanlara göre, bir faydan yağı azaltıldığında şeker oranı artar. Bu sayede sosun tadına sahip olur.

YAĞSIZ PAKETLİ ATIŞTIRMALIKLAR

Azaltılmış yağdan daha kötü bir şey varsa, o da sıfır yağ içeren besinlerdir. Sıfır yağ içeren atıkların daha sağlıklı bir alternatif olduğu düşüncesi oldukça yanlıştır. Kilo verme uğraşı içinde olan bireylerin rağbet gösterdiği yağ önlemleri aslında tam aksi bir etkide bulunur. Çünkü yağın eskimesi demek yerine şeker konması anlamı vardır.

YAĞSIZ FISTIK EZMESİ

Fıstık ezmesi tercih ederken mutlaka tamamen doğal içeriklere sahip ve tam yağlı yiyecekler tercih edildiğinden emin olun. Dilerseniz şeker yemeklerini tercih edebilirsiniz ancak yağsız veya az yağlı bir seçeneğe yönelmek daha fazla şeker içereceğinden hem sağlıksız hem de aynı kaloriyi tüketmeye neden olur.

KAHVALTILIK MISIR GEVREKLERİ

Mısır gevrekleri çoğu insanın kilo verme süreci sabah tükettiği besinlerin başına gelir. Ancak bu kısıtlamanın ayrıntıları hiçbir değer sunmadığı gibi şeker alımınızı artıracaktır. Bu nedenle bir dahaki sefere kahvaltılık gevrek gözlemlemek tam karşılaştırmalı ve şeker çalma seçenekleri tercih edildiğinden emin olun.

AROMALI SÜTLER

Sade süt sevmeyenlerin şiddetli tükettiği kakaolu, vanilyalı gibi farklı aromadaki sütler aslında oldukça yüksek miktarda şeker içerir. Bu nedenle beslenme çocuklarını aşırı tüketmekten kaçınmak için bu seçeneklerden uzak durmanız gerektiğini söylüyor.

KIZARMIŞ TAVUK

Yiyeceklerin kızartılarak yenilmesinin kalp ağırlığı da bilinen bir gerçektir. Çeşitli modeller çok fazla yemek yemenin görme bozukluğu yaşamanıza neden olabileceğini gösteriyor. Bu tür düzenlemenin hazırlanmasına kullanılan yağlar vücuttaki kötü hükümlerin tavanını yaptıran trans yağlarla doludur.

PATATES KIZARTMASI

Patates kızartma da en az kızartma tavuk kadar kalp sağlığınıza zarar. Aşırı patates kızartması tüketimi tip 2 diyabete yakalanma riskinizi de büyük oranda artırmaktadır. Ek olarak hamile hastası olmanıza da yol açabilir. CİPS Çok fazla patates cipsi yemek, diğer yemek yemek karşılaştırması daha fazla kilo almaya yol açmaktadır. Patates cipsi kırmızı etten ve hatta işlenmiş ve tüketilmekten bile daha zararlıdır. Patates cipsi lif bakımından çok yetersiz ve yeterli protein oranı içermemektedir. Bunun gibi kalp için zararlı olanın etkisi oldukça yüksek değerlere sahiptir.

MEYVELİ SMOOTHİELER

Pek çok kişinin sağlıklı olduğu düşüncesi smoothielere yöneliyor. Ancak meyveli smoothie, içlerinde bulunan şeker miktarı nedeniyle aslında oldukça sağlıksızdır. Ek olarak varlıkları da oldukça büyük olduğundan yüksek kalori içerir.

HAZIR YEŞİL İÇECEKLER

Hazır olarak satılan yeşil detoks içecekleri de meyveli smoothielerle ilgili benzer bir kullanım özelliğine sahiptir. Bu içecekleri tüketirken tükettiklerinize dikkat etmeniz önemlidir. Bir kutu tek bir özet algısı yaratsa da aslında iki hatta üç ders içerir.

KONSERVE ÇORBALAR

Konserve olan her kısıtlamanın içinde sodyum oranı genel olarak yüksektir. Çoğu konserve çorba için, her kaşığı yaklaşık olarak 500 miligram sodyum içerir. Bunun bir sonucu olarak, sadece tek içerik konserve çorba içmeyi yayınlaması gereken günlük tüketim tüketiminin üçüncü birinden fazlasını içerir.

KAPARI

Kapari kalorisiz olarak bilinse de, sodyum içeriği oldukça yüksek olabilir. Tuzlu suda bulunan kapari, aşırı miktarda tuz içerir. Bu nedenle tek bir sınırlarında bile yaklaşık olarak 400 mg sodyum içerir ve kalp egzersizleri için asla tüketilmesi önerilmez.

MEYVELİ YOĞURTLAR

Bazı parçaları sağlığınızı korumak için en sade olanı seçmeye değer ve konu yoğurdu varsa da bu seçenek geçerlidir. Kapsamlı açıklamalara göre meyve aroması içeren yoğurtlar tükettiğiniz her bir ögeye karşılık altı çay çeşitleri ya da daha fazla şeker içerir. Kalp sağlığınızı önemsiyor ve korumak istiyorsanız en ideali sade yoğurtları tercih etmeye yönelik.

TAHIL KARIŞIMINDAN OLUŞAN TATLI

Pek çok insan için granola özellikle sabahları favori bir kahvaltı olarak granola tercih edilir. Bununla birlikte, granola yemek, kahvaltı saatinde sınırlı kalorinin katlanarak kullanılması anlamında gelir. Özellikle sahip olunanlara dikkat etmeden tüketilen granola kaseleri tam bir kalori bombası olabilir. tüketmek ki pek çok granola ürünü aşırı miktarda şeker içerir ve gerekli besin ve liflerden yoksundur.


Kaynak : https://www.cnnturk.com/saglik/kalbinizin-en-buyuk-katili-sofranizdan-uzak-tutun1

SMM Panel PDF Kitap indir