Kai Sotto kimdir? Filipinli basketbol yıldızının oyuncu profiline yakından bakmak


2022 NBA Draftı’nda draft edilmeyen Kai Sotto, Ulusal Basketbol Ligi’nde Adelaide 36ers formasıyla tekrar forma giyecek. Sıska Filipinli pivot, geçen sezon 36ers formasıyla 23 maçta 4.5 ribaund alarak %50 şut isabeti ile 7.5 sayı ortalama tutturmuştu.

Geçen sezon Avustralya’da oynamaya karar vermeden önce Sotto, dört yıldızlı bir üniversite adayıydı. Daha sonra, Houston Rockets’tan Jalen Green ile takım arkadaşı olabileceği G-League Ignite için oynamak için kolej topundan vazgeçmeye karar verdi. Filipinli, lig tarafından resmi olarak imzalanan ilk uluslararası oyuncu olarak G-League tarihine geçti.

Ancak Ignite için G-League’de oynama şansı, Sotto’nun milli takım taahhüdüyle ilgili komplikasyonlar nedeniyle boşa gitti. 2021 FIBA ​​Asya elemeleri sırasında Filipinler için oynadı. Bayrak için oynadıktan sonra, Sotto ve Ignite sonunda ortaklığa devam etmeme kararı aldı.

G-League’in kaybı, Avustralya Ulusal Basketbol Ligi’nin galibiyeti oldu. Kai Sotto, “Özel Kısıtlı Oyuncu” olarak imzalandı ve bu da onu NBL’de ithal etmek yerine yerel yaptı. Ancak Filipinli yıldızın varlığı, 36’ların 20 yıllık unvan kuraklığını sona erdirmeye yetmedi.

Tüm Filipin ulusu umutsuzca NBA’in nihayet saflarında ilk saf Filipinli basketbol oyuncusuna sahip olmasını umuyordu. Kai Sotto’nun birkaç takım için çalıştığı ancak draft edilmek için yeterince iyi olmadığı bildirildi.

Çalıştığı takımlar arasında Filipinli basketbol efsanesi Jimmy Alapag ile tanışma fırsatı bulduğu Sacramento Kings de vardı. Filipinler’deki çeşitli koçluk görevlerinden sonra, Alapag şimdi NBA Kings’in G-League takımı Stockton Kings ile birlikte.


Kai Sotto için çizim tahtasına geri dön

NBL Rd 20 - Sidney - Adelaide
NBL Rd 20 – Sidney – Adelaide

Birkaç basketbol gözlemcisi ve analisti, 7’3 Kai Sotto’nun potansiyelini görüyor. Onun yapısı, OKC Thunder tarafından Sotto ile aynı draftta 2. seçilen Chet Holmgren’inkine oldukça yakın.

Thunder, 6 Ekim’de Adelaide 36ers’ı bir sezon öncesi maçında ağırlayacak. Sotto ve Holmgren arasında ilginç bir eşleşme olurdu. Ancak eski Gonzaga süperstarı, çok talihsiz bir sakatlık nedeniyle tüm sezon boyunca sahalardan uzak kalacak. Holmgren, Drew League maçında LeBron James’i korurken Lisfranc sakatlığı yaşadı.

Kai Sotto, Chet Holmgren’e kıyasla hala oldukça ham, bu da orada becerilerini geliştirmek için Avustralya’ya dönmesinin büyük bir nedeni. Yine de Thunder çaylağı gibi, NBA’de oynamak istiyorsa çerçevesine daha fazla kas eklemesi gerekecek.

Avustralya’daki basketbolseverler, geçen sezon Sotto’nun potansiyelinin yavaş yavaş ortaya çıktığını görmeye başladı. Taraftarların En Değerli Oyuncusu ödülüne layık görüldü. Başarı kulağa pek hoş gelmeyebilir, ancak bir gün NBA’e girme arayışına doğru bir basamak taşı.


Düzenleyen Michael Macasero
Kaynak : https://www.sportskeeda.com/basketball/news-who-kai-sotto-looking-closely-player-profile-filipino-basketball-star?utm_source=feed&utm_medium=referral&utm_campaign=sportskeeda

SMM Panel PDF Kitap indir