Jurgen Klopp’a özel röportaj: Luis Diaz’ın Liverpool’daki etkisi açıklandı | Futbol Haberleri


Jurgen Klopp, “Bu tür oyunculardan hemen mucizeler beklemeyin” diyor. Gökyüzü sporları. “Ama tam olarak bunu yapmaktan çok uzak değil. Daha uzun devam etsin.”

Liverpool menajeri, Premier Lig’de iki defadan fazla gol atan Porto’nun Ocak ayında imzaladığı Luis Diaz hakkında konuşuyor – şampiyonluk yarışında dinamiği değiştirdi. Jamie Carragher, Liverpool’un gelişi nedeniyle favori olduğunu düşünüyor.

Diaz’ın yeni çevresine uyum sağlamak için daha fazla zamana ihtiyacı olsaydı, bu anlaşılabilir olurdu. Klopp’un kendisi de bunu kabul ediyor. “Her koç bir Ocak anlaşması için aynı şeyi söylerdi. Yaparsın, ama yapabilseydin, yaz aylarında yapardın.”

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Luis Diaz’ın ilk Premier Lig golü de dahil olmak üzere Liverpool için şimdiye kadarki en iyi anları

Kolombiyalı krediyi hak ediyor. “Kesinlikle” diye ısrar ediyor Klopp. Ama aynı zamanda Liverpool’un işe alımı hakkında bir şeyler ortaya koyuyor – hem oyuncu kimliği hem de sorunsuz bir geçiş sağlamak için oyuncu binaya girdikten sonra yapılan sonraki çalışmalar.

“Bir oyuncuyla anlaşmanızın bir nedeni var. Nedeni sahip olduğu kalite. Nedeni ise oyunu oynama şekli.” Ancak Diaz’da, Liverpool’un birçok transferinde olduğu gibi, onu yeteneğinin ötesinde hedeflemenin bir mantığı vardı – uyum sağlayacağına inanıyorlardı.

Klopp, “Luis ile gerçekten özel olan şey, onu gördüğümüzde hemen uyum sağlayacağını biliyorduk,” diye açıklıyor Klopp. “Genelde bu gerçekten zor ama değişmesi gerekmediği için burada gerçekten kendine güvenen bir çocuğumuz var.

“Porto ile gerçekten iyi bir dönemdeydi, Kolombiya için iyi oynuyordu ve bu yüzden buraya özgüvenle geldi. Ama emin olmaya çalıştık, ona söylediğimiz gibi oyun kitabı yüzünden bunu kaybetmemesini sağlamaya çalıştık.” bunu yapmak ve o bunu yapmak zorunda.

“Onun doğal olmasını istiyoruz.”

Analizler onun iyi bir uyum olduğunu gösterdi

Diaz’ın doğal davranması mümkün oldu çünkü kendisinden istenen şey Porto’da kendisinden istenene çok benziyor. Premier Lig kulübüne bu kadarını gösterecek olan istatistiksel analiz zaten yapılmıştı.

Ramm Mylvaganam, 1998 yılında ProZone’u kurarak futbol analitiğine gerçek bir yenilik getirdi. Şirket, şimdi Liverpool’un spor direktörü olan Michael Edwards’ı işe almaya devam edecekti. Mylvaganam’ın en son girişimi AI Abacus, Diaz’daki rakamları kırdı.

AI Abacus ürün müdürü Andy Forrester, “Liverpool’a taşınmadan hemen önce, modellerimiz Diaz’ın teorik olarak büyük ölçüde Liverpool ve Porto arasındaki oyun tarzlarının benzerlikleri nedeniyle koşmaya başlaması gerektiğini önerdi.” Gökyüzü sporları.

Model, bir takımın oyun stilinin ölçülebilir her yönüne etki eder. Liverpool daha iyi. Ama Porto da aynı şeyleri yapmaya çalışıyor. Forrester, “Tempo, yüksek basın, karşı baskı, savunma hattı ve yapı açısından iki takım neredeyse aynı” diye ekliyor.

Jurgen Klopp'a özel röportaj: Luis Diaz'ın Liverpool'daki etkisi açıklandı | Futbol Haberleri

Bu modelleme, Diaz’ın Porto’da 4-4-2 oynadığını düşündüren dizilişlerin ötesine bakıyor. “Gerçek şu ki, Porto’yu izlediğinizde, o kadar yüksek tonda oynuyorlar ki, neredeyse sahada aynı pozisyonları alıyor.

“Liverpool’un bağlantılı olduğu hedefleri simüle ettik ve Diaz, Liverpool kadrosuyla tahmin edilen en yüksek kimyaya sahip olarak açık ara kazanan oldu. Özellikle onun Andy Robertson, Diogo Jota ve Harvey Elliot ile iyi bir bağlantı kuracağını öngördü.”

Diaz’ın AI Abacus modelindeki karşı pres puanı Sadio Mane’den bile daha iyiydi – Roberto Firmino’nun hemen altında. Belirgin bir şekilde, “bağlı oldukları diğer birçok hedeften çok daha yüksekti” – doğru seçim olmasının bir başka nedeni.

Klopp bu analize aşinadır. Kulübün uzun süredir benzer tarzdaki kulüplerden oyuncuları hedeflemesinin nedenlerinden biri de budur. Eskiden Southampton, basında Mauricio Pochettino tarafından eğitildi ve daha yakın zamanda Bundesliga tarafı RB Leipzig tarafından yapıldı.

Klopp, “Onu ilk gördüğümüz andan itibaren, zihinsel olarak başa çıkabilseydi, belirli bir seviyede hemen oynayabilecek bir oyuncu olacağı açıktı” dedi. “Çünkü hissediyorsa üzerindeki baskıyı tamamen kaldıramıyorum.”

Luis Diaz golünü kutluyor (AP)
Resim:
Klopp, Luis Diaz hikayesinin daha yeni başladığını düşünüyor

Yeni bir oyuncunun entegrasyonunun bu saha dışı yönü, verilerden kolayca çıkarılamayan maddi olmayan bir şeydir – ancak işe yarayan ve çalışmayan bir imza arasındaki fark olabilir. Dil engeli şu anda Klopp için bir sorun.

“Bu her zaman oyuncudan oyuncuya tamamen farklı ama Luis ile bariz sebeplerden dolayı bir dil sorunu var. İngilizcesi iyileşene kadar beklemek.

“O zamana kadar burada onunla sürekli görüşen birçok insanımız var. Zaman alacak. O yeni bir kulüpte ve insanların ne beklediğini düşünüyor. Ama burada oldukça doğal. nasıl oynuyorsa öyle oynuyor.”

Yakında, belki de Diaz’ın İngilizcesi geliştiğinde, daha derinlemesine taktik eğitim için bir zaman gelecek. “Önümüzdeki yaz onunla tüm küçük şeyler üzerinde çalışabileceğimiz, bu ince ayarları yapabileceğimiz bir sezon öncesi var.” Bundan önce Liverpool’un kazanması gereken kupalar var ve Klopp yeni transferine yük olmayı planlamıyor. o kadar iyi performans gösterirken gereksiz ayrıntı. Ama şimdi ile Mayıs arasında ne olursa olsun, verdiği mesaj Luis Diaz hikayesinin daha yeni başladığıdır.

“Henüz bir şey olmadı.

“Evet, başlangıç ​​gerçekten iyi oldu. Ama o bizim için uzun vadeli bir proje ve biz onun için uzun vadeli bir projeyiz.

“Gelecek çok şey var.”
Kaynak : https://www.skysports.com/football/news/12040/12572191/jurgen-klopp-exclusive-interview-luis-diazs-impact-at-liverpool-explained

SMM Panel PDF Kitap indir