Jose Mourinho’ya özel röportaj: Roman rönesansı, liderlik tarzı, motivasyon ve bir koç olarak nasıl değişmesi gerektiği | Futbol Haberleri


Avrupa Konferans Ligi’ni küçük bir kupa olarak görmek isteyenler, bunu Avrupa’da 61 yıl sonra ilk kez zaferi kutlayan Roman taraftarlara anlatmak isteyebilirler.

Tiran’daki stadyumdan, Roma’daki Olimpico’yu izleyen taraftarlara kadar bu coşku dizginsizdi. Dikkat çekici bir şekilde, bir düzine yıl içinde herhangi bir İtalyan kulübü tarafından talep edilen ilk Avrupa gümüş eşyası, bir öncekini kazanan aynı koç tarafından teslim edilmişti.

Belli bir Jose Mourinho.

Jose Mourinho, büyük Avrupa finallerindeki yüzde 100 rekorunu korudu
Resim:
Jose Mourinho, büyük Avrupa finallerindeki yüzde 100 rekorunu korudu

Şöhret, Inter’i Şampiyonlar Ligi zaferine götürdüğü 2010’da olduğu gibi değil. Arnavutluk’ta Feyenoord’u yenmesi, beş yıldaki ilk kupasıydı, ancak Tottenham bir kupa finalinin arifesinde onu görevden almamış olsaydı, bekleme daha kısa olabilirdi.

Bu, beşinci Avrupa finalini beş denemede kazanmanın verdiği gözyaşı tepkisini açıklayabilir. ile bu röportaj boyunca Gökyüzü sporları60 yaşına yaklaşırken onu neyin harekete geçirdiğini ve yeniden başarılı olmak için nasıl adapte olması ve gelişmesi gerektiğini açıklayacak.

İlk olarak, şu motivasyon sorusunu ele alalım.

“Eh, bu benim doğam” diyor Gökyüzü sporları.

“Uzun yıllar futbolun içinde olmak isteyen birinin doğasında var. Futbola aşık değilseniz ve futbolda olması gereken her şeyi başarırsanız, bırakırsınız ve madalyalarınızın tadını çıkarırsınız. Ve hayatınızın tadını çıkarırsınız. futbol dışında.

“Ama futbolu seviyorsan bırakmak istemiyorsun. Futbolu seviyorsan yaşlandığını hissetmiyorsun. Taze hissediyorsun, genç hissediyorsun ve bu duygu son günlerine kadar devam ediyor.

“Yani, motivasyon DNA’nın bir parçası.”

Jose Mourinho

Bazı yanıtlarında eski kavgacılığın ipuçları var. Örneğin, Portekiz, İngiltere, İtalya ve İspanya’da kazandığı şampiyonluklar üzerine düşünmesi istendiğinde aklında belirli çağdaşlarının olabileceğini hayal etmek çok mu yaramaz?

“Dahası, bu dört ülkede çok çok erken kazandım. Kazanmak için üç, dört veya beş yıl orada olmama gerek yoktu. Hemen oldu. İlk veya maksimum ikinci sezonda.

“Sanırım bunun nedeni takımı anlamaya çalışmam. Çalıştım. Kendi fikirlerimi uygulamaya çalışarak ama aynı zamanda yerel kültürlere saygı duyarak ve benim durumumda da, farklılıkların en iyisini elde etmeye çalıştım. oyuna yerel duygu ve yaklaşım.”

Ama belki de değişimi kucaklamak için yeni bir istek de vardır. “2000’in genç adamı, 2022’nin genç adamından farklı” diyor. Bağlamda, kaybedilenlere ağıt yakmak yerine kucaklanacak bir meydan okuma gibi geliyor.

Liderlik hala anahtardır.

“Liderlik açısından değişiklikler oldu – şimdi katılımla ilgili.

“Liderlik, insanların sizi takip etmesi gerektiği anlamına gelir. Ve sizi takip etmeleri için size inanmaları gerekir. Normalde empati kurarlarsa, dürüstlük hissederlerse size inanırlar.

“Bir lider olarak benim kişisel durumumda, bunun benim için anlamı, tam olarak insanlarınızı hayal kırıklığına uğratmama sorumluluğu anlamına geliyor. Her zaman onlarla ve onlar için olmalısınız.

“Sana güvenmek zorundalar.”

Jose Mourinho, gelecek sezon Roma'ya katılacak

Mourinho geçen yaz Roma’ya geldiğinde, bu kısa sürede potansiyel bir sorun olarak gündeme geldi. Eski Manchester United oyuncularından ikisi, Chris Smalling ve Henrikh Mkhitaryan, kulüpte üst düzey isimlerdi. İkincisi ile zor bir ilişkiden söz edildi.

Herhangi bir endişe yakında kayboldu. Mourinho’nun atanmasının heyecanla karşılanmasına yardımcı oldu. Yıldız oyuncu Lorenzo Pellegrini, futbol kulübünün üzerinden bir yıldırım düşmüş gibi olduğunu söyledi. Mourinho, fikirlerine açık bir dinleyici kitlesi buldu.

Pellegrini ona doğru zamanda doğru adam dedi.

Tam olarak Roma’nın ihtiyacı olan şey.

Tam da Mourinho’nun ihtiyacı olan şeydi.

Forvet Tammy Abraham menajeri hakkında konuşurken, “Onu her gördüğümde hâlâ şaşkına dönüyorum” diyor. Pellegrini ona dünyanın en iyi koçlarından biri diyor. Abraham onu ​​ilk sıraya koydu ve Mourinho’ya kendisini tekrar özel hissettirdiğini söyledi.

Tiran’da galibiyet golünü atan Nicolo Zaniolo, onu sadece kazanan olarak tanımlıyor ve savunmada daha iyi bir oyuncu olmasına yardım ettiğini belirtiyor. Roma’daki herkesin kendi hikayesi var gibi görünüyor – ve en önemlisi bu hikayelerin hepsi biraz farklı.

“Herkesin iletişim kurmak için farklı bir yola, geri bildirim vermek için, onları motive etmek için farklı bir yola ihtiyacı var. En önemli şey gerçekten onların doğasını bilmek, onlar hakkında her şeyi bilmek. O zaman onlarla neredeyse bireysel olarak etkileşime girebilirsiniz.

“Fransızca’da dedikleri gibi, bir restorana gidip ‘a la carte’ yemek yemeye benziyor diyebilirim. ‘Alakart’ temelde oyuncuyla yapmanız gereken şeydir. Bakmayın sanki hepsi aynıymış gibi çünkü hepsi farklı.”

Belki şaşırtıcı bir şekilde, kendisini doğal bir lider olarak görmüyor.

“Öyle söylemezdim,” diye ortaya koyuyor.

“Aslında genç yaşımda sessiz bir lider olduğumu söylerdim. Ama işim doğası gereği sessiz bir lider olmama izin vermiyor. Her zaman halkın gözü önünde olmalıyım, mecburum. her zaman medya aracılığıyla iletişim kurun ve bu büyük bir fark yaratıyor.”

Ama doğuştan yöneticidir.

Jose Mourinho Serie A grafiği

Smalling, büyük oyunları doğru bir şekilde elde etme yeteneğini vurgular. Brezilyalı defans oyuncusu Roger Ibanez, Mourinho’nun kendisi hakkında her şeyi bildiğine dikkat çekiyor.

Şeytan hala ayrıntıda.

“Başarının anahtarı aynı kalıyor – her şey stratejiyle ilgili. Her şeyi tahmin edemezsiniz, ancak ne kadar hazırlıklı olursanız, eğitime o kadar çok şey katabilirsiniz.

“Bu öngörülemezliği azaltabilirsiniz ve bu da seçimlerinizi ve kararlarınızı kolaylaştırma hissini veriyor. Futbol oyunlarının elbette bazı riskleri olduğunu biliyorsunuz ama elinizden gelenin en iyisini yaparak bu riski azaltmaya çalışmalısınız.”

Önde kalmak için bu yeterli mi?

Mourinho, menajerlik kariyerinin başlangıcında bu kadar hızlı bir başarı elde ettiğinde, Vitor Frade’in yöntemleri ve taktiksel dönemlendirme hakkındaki bu fikirler, çok uzaklara dağıldı. Etkisi o kadar büyük ki, diğerlerinden bir avantaj bulmak eskisinden daha zor olmalı. Ama imkansız değil.

“Oyun son yirmi yılda değişti. Antrenman ve metodoloji açısından, bir maçı yedek kulübesinden bile analiz etmek için birçok yeni farklı aracımız var.

“Bugün elimde 20 yıl önce yasak olan bir şey var, o da stadyumlarda sahip olduğumuz ve bize sahaya farklı bakış açıları kazandırabilecek taktik kameralı bir monitör.

“Antrenör kadrosunda yeni boyutlar ortaya çıktı. Artık çevrede birçok farklı alanda uzmanlaşmış birçok insan var, bu yüzden işi paylaşabilirsiniz. O farklı bir durum.

“Size bir örnek vermek gerekirse, bir süre önce fitness koçunuz vardı. Şimdi performans koçunuz, toparlanma koçunuz, bireysel koçunuz var ve önleme koçunuz var. Çılgınlık. inanılmaz bir boyut.

“Artık çok farklı karakterlere ve egolara sahip bu kadar çok insanla uğraşmak zorundasın. Ayrıca eskisinden çok daha fazla bilgi ile de uğraşman gerekiyor. Bazen en önemli bilgiyi seçmem gerekiyor çünkü her şeyle baş edemiyoruz.

“Bunun Formula 1 takımlarına oldukça benzediğine inanıyorum. Yarış sırasında o kadar çok veriye sahipler ki çok seçici olmaları gerekiyor. Tüm bilgileri öylece sürücüye aktaramıyorlar.”

Oyun değişti ama amaç aynı kaldı. Önce çizgiyi geç. Yarışı kazan. Avrupa futbolunun en ünlü galibi, bir zamanlar başarı ile eşanlamlı bir adam, hala dışarıda rekabet ediyor, hala griddeki yerini almaya kararlı.

XTB büyükelçisi Jose Mourinho, onlarla paylaştığı değerler hakkında

“İyi düşünülmüş strateji, kazanma arzusu, aynı şey yatırım için de geçerli. Bilirsiniz, günün sonunda herkes kazanmak ister. Benim durumumda bu futbolda. İçinde XTB’ler tabi bu farklı bir alan ama başarmak için aynı arzuya sahipsin, her gün öğreniyorsun, her gün daha iyi olmaya çalışıyorsun. Bazen sezgi duygusudur. Ama aynı zamanda çok fazla çalışma, hazırlık ve kendinize yatırım da var.”
Kaynak : https://www.skysports.com/football/news/12040/12638933/jose-mourinho-exclusive-interview-roma-renaissance-leadership-style-motivation-and-how-he-has-had-to-change-as-a-coach

SMM Panel PDF Kitap indir