Jonathan Woodgate özel röportajı: Real Madrid sakatlığı, Middlesbrough ve akıl sağlığını yönetiyor | Futbol Haberleri


Jonathan Woodgate, Real Madrid ve İngiltere için oynadı, memleketi Middlesbrough’u yönetti ve milyonların kıskandığı bir kariyere sahip. Ama eleştiriye de yabancı değil.

Real Madrid’deki ilk çıkışı bir efsanenin eseri. Sakatlığı nedeniyle, kulübe imza attıktan bir yıl sonra geldi ve plana uymadı. Kendi kalesine gol attı ve oyundan atıldı. Eylül 2005’teki o özel gün, gülüp geçebildiği bir gündür.

Woodgate, “İnsanlar bana her zaman çıkışımı ve ne kadar kötü olduğunu soruyor” diyor. Gökyüzü sporları. “Onlara her zaman Real Madrid’deki ilk maçlarının nasıl geçtiğini sorarım. Buna cevabım budur. En ufak bir rahatsızlık duymadım çünkü dünyanın en büyük takımında oynuyordum.”

Jonathan Woodgate, Eylül 2005'te Real Madrid formasıyla kabus gibi ilk maçında görüntülendi.
Resim:
Jonathan Woodgate, Eylül 2005’te Real Madrid formasıyla kabus gibi ilk maçında görüntülendi.

Şimdi 42, yanıtlarında hala bir meydan okuma havası var. Ancak serinin ikinci serisinin lansmanından önce konuşursak Yüzeyin altında Erkek giyim markası Original Penguin ve CALM – Sefil Bir Şekilde Yaşamaya Karşı Kampanya – ile podcast de daha fazla farkındalık var.

Örneğin bu yaralar onda iz bıraktı.

“O sırada gerçekten mücadele ettiğinizi bilmiyorsunuz” diye açıklıyor.

“Hiç kimse buna zihinsel sağlık dendiğini bilmiyordu. Size sadece yumuşak denilirdi.

“Açıkçası zordu. İspanya’dayken bunu zor buldum çünkü bir yıl sakatlandım. Sakatsanız hafta sonu dışarı çıkamazsınız çünkü formda kalmak için elinizden gelen her şeyi yapıyorsunuz.

“Bundan nasıl kurtulacağını asla bilemezsin. Eskiden yaptığım şey gerçekten pozitif kalmak ve sonunda fit olacağına inanmaktı. Ama bu zor çünkü taptığın sporu yapamıyorsun.

“Çoğu zaman ben de aceleye getirildim. Sadece menajer iten değildi, ben de öyleydim. Kendimi daha hızlı geri aldım. Bu muhtemelen kişiliğimde bir kusurdu.

“Gerçeğe çıkmaktan nefret ederdim ve elimden geldiğince uzun süre, genellikle devre arasında kalmaya çalışırdım. Bazen hamstringinizi yırtarsanız imkansızdı ama hamstring’de küçük bir ince ayar olsaydı, baldır ya da uyluk, üzerinde kalmaya çalışırdım.

“Bunun nedeni taraftarların önüne çıkmayı kaldıramamamdı. ‘Yine sakatlandı’ iniltilerini duymak. Bundan nefret ediyordum ve gerçekten utanıyordum. Çıkmaktan biraz utanıyordum. Garip, gerçekten. Başa çıkmak kolay değil ama çıkmalıydım.

“Bencilce davrandım. Takımda bencilce davrandım çünkü her şey olabilirdi. Ama kendimi bunu yapmaya ikna edemedim.”

Jonathan Woodgate, 2006'da Şampiyonlar Ligi maçında Real Madrid'in yerine oyuna girdi.
Resim:
Jonathan Woodgate, 2006’da Şampiyonlar Ligi maçında Real Madrid’in yerine oyuna girdi.

Duygularını paylaşmaktansa silip süpürürdü.

“O zaman bir menajere gidip mücadele ettiğinizi söyleseydiniz, sertleşmeniz gerektiğini söylerdiniz. Öncelikleri var, şu an fit olan oyuncular. Olaya böyle bakıyorlar. Daha çok konuşuluyor. şimdi bu yüzden çok daha iyi işleniyor.

“O zamanlar yöneticilerin empati kurmadığını söylemiyorum çünkü bazı inanılmaz yöneticilerle çalıştım. Bobby Robson inanılmaz bir yöneticiydi. Ama ofisine gidip mücadele ettiğimi söylemeyi hayal etmezdim.

“Sorunlarımı başkasına vermek istemem. Sakatlığımla aileme telefon açmazdım. Kız kardeşime, arkadaşlarıma ya da eşime telefon açmazdım, sadece alırdım. devam et. Belki de yapmalıydım ve yardımcı olabilirdi.

“O zaman farkında değilsin. Geriye dönüp baktığında kesinlikle, kahretsin, harika hissetmiyordum. Ama şimdi bildiklerimi o zaman bilmiyordum.

“Şimdi bildiklerimi o zaman bilseydim, farklı bir hikaye olurdu.”

Woodgate, yönetime başladığından beri kendi deneyimlerinden yararlanmaya çalıştı. “Sakatlanan oyuncularla konuşmam gerektiğini her zaman aklımda tutuyorum” diyor.

“Yaralı oyuncularla konuşmak zorundasın çünkü onunla mücadele ediyorlar. Bu sadece bir merhaba bile olsa. Dün gece yaptıkları hakkında bir sohbet. Birinin onları ve sakatlığı önemsediğini hissetmek onları daha iyi hissettiriyor. Ben olaya böyle bakıyorum.”

Ancak Middlesbrough’daki deneyim hala garipti. Bu onun çocukluk kulübüydü, doğduğu kasaba, bir oyuncu olarak birçok büyüde temsil ettiği takımdı. Bölgede aile varken, iş yoğunluğu vardı.

Middlesbrough'dan Jonathan Woodgate, Wigan'daki DW Stadyumu'nda Wigan Athletic ile Sky Bet Futbol Ligi Şampiyonası maçından önce sıraya girdi.
Resim:
Jonathan Woodgate, Middlesbrough ile oynadığı oyun günlerinde

“Şüphesiz zorlukları vardı” diyor.

“Sosyal medya tarafında ailem ve arkadaşlarımın bu konudaki yorumları okuması zor oldu. Zor. Oradan kovulduğumda zor bir durumdu.

“Ne zaman bir menajer görevden alınsa, bu zor. Ama bu benim memleketimdeki kulüptü. Benim için iyi olan tek şey, o sırada çocuklarımın okulda olmamasıydı. Oyun alanında bazı kötü yorumları olabilirdi. Ben spekülasyon yapıyorum ama sen asla bilemezsin.

“Bu durumu benim kadar zor buldular.”

Görevden alındıktan sonra, sezona girdiği 38 maça ve Middlesbrough ile averaj farkıyla küme düşme bölgesinin dışında kalmasına rağmen, kapatmayı imkansız buldu.

“Denedim ama sürekli düşünüyorsun. Maçları bile izledim. Kapalı kapılar ardındaydılar ama maçları izledim çünkü çocukların iyi olmasını istedim, kulübün ayakta kalmasını istedim. Çalıştığım tüm insanlar. ile hala oradaydı.

“Ne demek istediğimi anlıyorsan, hâlâ içindeydim ama değil.”

Farklı bir şey yapar mıydı?

“Harika bir kadroya sahiptim. Ama yedek kulübesinde bana yardımcı olması için biraz daha tecrübe ekleyebilirdim çünkü tecrübe satın alamazsın. Bazen sohbet edecek birine ihtiyacın olur.”

Geçen yıl Bournemouth’taki koçluk eğitimini ve itibarını geliştirme şansı vardı ama bu deneyim bile hızla çok farklı bir şeye dönüştü.

“Planım, Jason Tindall ve inanılmaz bir koç olan Stephen Purches ile sezon sonuna kadar oraya gitmek, sadece nasıl yaptıklarını görmek ve onlardan neler öğrenebileceğimi öğrenmekti. Ama Jason 48 saat sonra kovuldu. ve ben temelde geçici yöneticiydim.

“Başta kolay olmadı çünkü kimseyi tanımıyordum. Zor bir durumdu. Kime güveneceğimi bilemedim. Ama çok sıcakkanlı bir grup insanla tanıştım. Beni bu şekilde karşılamaları gerekmiyordu. Aşçılar, kitmenler, tıp, herkes yardım etti.”

Woodgate, Nisan 2021’de Şampiyona Ayının Menajeri seçildi ve Bournemouth’u play-off’lara taşıdı ve Brentford karşısında beş dakika içinde tek golle kaybettiler. Geçen yaz ayrıldı ve o zamandan beri doğru fırsatı arıyor.

“Buna bir zaman sınırı koyamazsınız. Asla bilemezsiniz. Paul İnce’nin Reading’de oyuna geri dönmesine bakın. Mark Hughes’un üç yıldır oyun dışı olduğunu düşünüyorum. Asla bilemezsiniz. Yeter ki çok seyredin. futbol ve gelişmeye devam edin. Ama geri dönmek istiyorum.”

Bunu yaptığında, zihinsel sağlık sorunlarını her zamankinden daha iyi anlamış olacak. “Artık daha açık bir toplumuz. İnsanların mücadele etmeleri durumunda yardım almalarını istiyoruz. Ebeveyn ya da arkadaş olsun, gidip insanlarla konuşun.

“Bu sana gerçekten yardımcı olabilir.

“Oyunda bir öncelik haline getirmeliyiz.”

Jonathan Woodgate, erkek giyim markası Original Penguin x CALM (Sefil Yaşama Karşı Kampanya) ile Under the Surface podcast’inin yayınlanmasından önce konuşuyordu.

İkinci serinin ilk bölümünü izleyin
Kaynak : https://www.skysports.com/football/news/12040/12629502/jonathan-woodgate-exclusive-interview-real-madrid-injury-managing-middlesbrough-and-mental-health

Yorum yapın

SMM Panel