İsrailli rakibiyle eşleşmemek için olimpiyatlardan çekilen Nourine’ye 10 yıl ceza

Tokyo Olimpiyat Oyunları’na katılan fakat turnuva esnasında İsrailli rakibiyle karşılaşmak istemediğini söyleyerek aniden çekilen Cezayirli judocu Fethi Nourine, 10 sene spor müsabakalarına katılamayacak.

İsrailli rakibiyle eşleşmemek için olimpiyatlardan çekilen Nourine'ye 10 yıl ceza

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda İsrailli rakibiyle karşılaşmamak için oyunlardan çekilen Cezayirli judocu Fethi Nourine, spordan 10 yıl men cezası aldı.

Milletlerarası Judo Federasyonundan yapılan açıklamada, Tokyo 2020’de 73 kiloda uğraş ederken organizasyondan çekilen Cezayirli judocu Nourine ve antrenörü Amar Benikhlef hakkında açıklanan disiplin soruşturmasının tamamlandığı belirtildi.

Nourine ve antrenörü Benikhlef’in laf konusu eylemiyle olimpiyatları “politik ve dini propaganda” aracı olarak kullanması gerekçesiyle taraflara spordan 10 yıl men cezası verildiği kaydedildi.

Yaşanan olayın spor namına kabul edilemez olduğunun vurgulandığı açıklamada, tarafların karara itiraz etmek için Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesine (CAS) başvurabileceği ifade edildi.

Tokyo 2020’de İsrailli Tohar Butbul ile mümkün son 32 turu eşleşmesinde aleyhinde karşıya gelmeme kararı bölge Nourine ve antrenörü Benikhlef, organizasyondan çekildiklerini duyurmuştu. Kura çekiminin gerisinde açıklamada yer alan Nourine, “Filistin’in mücadelesi benim mücadelemden daha büyük.” ifadelerini kullanmıştı. Nourine, tekrar Tokyo’da düzenlenen 2019 Dünya Şampiyonası’nda aynı gerekçeyle turnuvadan çekilmişti.

Yorum yapın