İskoç Kadınlar Premier Ligi gelecek sezondan itibaren 12 takıma çıkacak | Futbol Haberleri


İskoç Kadınlar Premier Ligi, yeni iki aşamalı lig rekabet formatı onaylandıktan sonra gelecek sezondan itibaren 12 takımlı bir üst uçuşa sahip olacak.

Bu dönem SWPL1’den küme düşme olmayacak, SWPL2’den iki kulüp çıkacak.

İkinci aşama, Kuzey Şampiyonası ve Güney Şampiyonası’nın kazananları ve bir play-off kazananı ile birlikte sekiz takıma dönüşecek.

Resim:
SWPL1, 22 maçtan sonra bölünerek 12 takımdan oluşacak

Hareket, SWPL’nin İskoç Profesyonel Futbol Ligi’nin yönetimi altına girmesiyle aynı zamana denk geliyor.

12 takımlı üst uçuş, iki fikstürün ardından, üst ve alt altı kişi birbiriyle iki kez daha oynayacak şekilde bir bölünmeye sahip olacak.

İlk iki bölüm arasında yükselme ve düşme olacak ve kulüplerin Şampiyona seviyesinden yukarı çıkması için bir yol devam edecek.

SWPL’nin geçici genel müdürü Fiona McIntyre şunları söyledi: “Bu, elit kadın oyunu için gerçekten heyecan verici bir zaman ve yeni rekabet formatımızı onaylamak harika.

“SWPL1 ve SWPL2 için en iyi yol üzerinde anlaşmaya varmak için SWPL kulüpleriyle yakın bir şekilde çalışıyorum ve yeni lig kurulumunun İskoçya’daki oyunu daha da yükselteceğine kesinlikle inanıyorum.”

Rangers şu anda İskoç Kadınlar Premier Ligi'ni yönetiyor
Resim:
Rangers şu anda İskoç Kadınlar Premier Ligi’ni yönetiyor

SPFL CEO’su Neil Doncaster şunları ekledi: “Kadın futbolu son yıllarda inanılmaz bir oranda büyüyor ve bu yeni yapının oyunu bir sonraki seviyeye taşımada rol oynayacağından eminim.

“SPFL’deki herkes bu yeni düzende yapılan çalışmalardan gurur duyuyor ve İskoçya’daki oyunun profilini ve rekabet gücünü artırmada kulüpleri desteklemeye devam etmeyi dört gözle bekliyoruz.”
Kaynak : https://www.skysports.com/football/news/12040/12579761/scottish-womens-premier-league-to-expand-to-12-teams-from-next-season

Yorum yapın