İrlanda 13 – 10 Avustralya


Bundee Aki, sekiz maçlık bir yasaktan dönüşünü açılış denemesiyle kutladı; Jordan Petaia, yarı yarıya Ross Byrne ev sahibi adına kazanmadan önce aynı seviyeye geldi; İrlanda, en son 2016’da başardıklarından bu yana bir takvim yılında Yeni Zelanda, Güney Afrika ve Avustralya’yı yenen ilk ülke oldu.

Son Güncelleme: 20/11/22 12:00

Ross Byrne, İrlanda adına Avustralya'ya karşı maç kazandıran penaltısını kutluyor

Ross Byrne, İrlanda adına Avustralya’ya karşı maç kazandıran penaltısını kutluyor

Ross Byrne dramatik bir geç ceza aldı ve İrlanda kaptan Johnny Sexton’ın kaybının üstesinden gelerek Avustralya’yı 13-10’luk gergin bir galibiyetle yıldızlarla dolu bir yılı tamamladı.

Yedek sinek-yarı Byrne, İrlanda’ya art arda 12. galibiyete eşit bir rekor kazanmak için Dublin’de sadece üç dakika kala sağdan genişten zorlu bir vuruş yaptı.

İrlanda – Denemeler: Aki. Eksileri: Crowley. Kalemler: Crowley, R Byrne.

Avustralya – Tries: Petaia. Eksileri: Foley. Kalemler: Foley.

Andy Farrell’in adamları, hayal kırıklığı yaratan bir yarışmanın büyük bir bölümünde mücadele etti ve 2022’yi daha geçen hafta sonu İtalya’ya yenilen rakiplere karşı ciddi bir gerçeklik kontrolüyle kolayca bitirebilirdi.

İrlanda pivotu Bundee Aki, sekiz maçlık bir cezadan dönüşünü açılış denemesiyle kutladı, ancak Jordan Petaia’nın Wallabies için geçmesinin ardından oyun kapanış aşamalarında dengede kaldı.

İrlanda kaptanı Johnny Sexton geç çekildi ve 10 yaşında Jack Crowley ile değiştirildi – Testine sadece geçen hafta Fiji’ye karşı yedek kulübesinde çıktı. Bekçi Hugo Keenan ve pivot Garry Ringrose başlamak için geldi. Jimmy O’Brien, Rob Baloucoune kadrodan çıkarken ve Mack Hansen sağa geçerken, sol kanatta başlamak için Fiji galibiyetindeki yerini korudu. Forvetlerde başıboş Andrew Porter, fahişe Dan Sheehan, kilit James Ryan, kanat oyuncuları Peter O’Mahony ve Josh van der Flier geri döndü. Bundee Aki, cezasının ardından yedek kulübesine geri döndü.

Avustralya, İtalya’ya şok bir yenilgiye uğrayan ilk XV’de 10 değişiklik yaptı. Loosehead James Slipper 126. Testi için liderliğe geri dönerken, bek Andrew Kellaway, yarı yarıya Bernard Foley, hücum yarı Nic White, fahişe Dave Porecki, ikinci sıra Nick Frost ve Cadeyrn Neville ve arka hatlar Jed Holloway , Michael Hooper, Rob Valetini geldi.

Geçen hafta Test çıkışını yapan Jack Crowley, kale vuruşlarının her ikisinde de başarılı oldu. Onun yerine sekiz dakika kaldı ve Byrne hızlanıp maçı kazandıran penaltıyı yerleştirdiğinde çelik gibi sinirlerini gösterdi.

Wallabies’in son anlarda maçı kazanma şansı hala vardı. Bir diziliş için köşeye atılabilir bir penaltı attılar, ancak tokmak, yandan arkalar birleştiğinde cezalandırıldı. Sonra son saniyelerde, 22’nin içinde bir İrlandalı taç atışını çaldılar, sadece İrlanda’ya galibiyet vermek için bir pas düşürdüler.

İrlandalılar için zor bir akşam, tılsım Sexton’ın sakatlanarak geri çekilmesiyle başladı ve yardımcısı Jack Crowley, 11. saatte yedek kulübesine yükselen ve maçın galibi olduğunu kanıtlayan Byrne’den önce ilk Test başlangıcında beş sayı attı.

İrlanda için zafer, onları en son 2016’da başardıklarından bu yana bir takvim yılında Yeni Zelanda, Güney Afrika ve Wallabies’i yenen ilk ülke haline getiriyor.

Bundan önce, Sir Clive Woodward’ın İngiltere’si, 2002 ve 2003’te başarıyı yöneten son ülkeydi ve başarıyı elde ettikten sonraki yıl Dünya Kupası’nı kaldırmaya devam edecek. Gelecek yıl Fransa’da yapılacak gösterişli turnuvayı dört gözle bekleyen Farrell tarafının nihai hedefi bu olmaya devam ediyor.

Bundee Aki, sekiz maçlık bir cezanın ardından İrlanda Testi tarafına döndüğünde bir deneme yaptı.

Bundee Aki, sekiz maçlık bir cezanın ardından İrlanda Testi tarafına döndüğünde bir deneme yaptı.

İrlanda, bir aşamada 21 aşamayı püskürtmek de dahil olmak üzere, açılış periyodunun büyük bölümlerinde aralıksız Avustralya baskısı karşısında inatla savundu, ancak hücum açısından çok az şey sundu.

Wallabies, Josh Van Der Flier’de Dave Porecki’nin boynunu yuvarlaması nedeniyle, Nic White’ın incelemede reddedilme çabasına rağmen, dördüncü dakika denemesi yaptıklarını düşündüler.

Zayıf – ve bazen huysuz – bir Test maçı, bir kıvılcıma çaresizce ihtiyaç duyuyordu. İrlanda scrum-half Jamison Gibson-Park, yeniden başlatmadan yedi dakika sonra bunu sağlamış görünüyordu, ancak Canberra doğumlu takım arkadaşı Mack Hansen iyi bir boşaltmadan hemen önce temasa geçtiği için skoru daha sonra tebeşirlendi.

Jordan Petaia, Avustralya'nın maçı 10-10'da kısaca eşitleyen ikinci yarı denemesinde gol attı

Jordan Petaia, Avustralya’nın maçı 10-10’da kısaca eşitleyen ikinci yarı denemesinde gol attı

Avustralya, Van der Flier’de yüksek müdahalenin ardından 37. dakikada günah işleyen Folau Fainga’a’nın geçici yokluğu nedeniyle bu noktada kısa bir süre için 13 kişiye düşürüldü.

Karşılaşmanın önemli bir dönemini yara almadan geçiren konuk ekip, Foley’nin ikinci penaltısı ile menzilini bulması sayesinde 56. sırada aynı seviyeye geldi.

İrlanda, 10 dakika sonra, amansız baskının sonunda yedek oyuncu Aki’nin buldozerlerle üzerinden geçerek bir patlama ile geri gelmesiyle sonunda skorbordda önemli bir çentik yaptı.

Jordan Petaia, Avustralya'nın maçı 10-10'da kısaca eşitleyen ikinci yarı denemesinde gol attı

Jordan Petaia, Avustralya’nın maçı 10-10’da kısaca eşitleyen ikinci yarı denemesinde gol attı

Wallabies’in yedeği Petaia, Foley zorlu dönüşümü gerçekleştirirken sağdan açıktan karşıya geçerken sevinç hızla yarıda kaldı. Ancak Byrne, kapanış dakikalarındaki sinirsiz vuruşuyla nihayetinde son sözü söyleyecekti.

Farrell: İrlanda yolunu buldu | Byrne için ‘memnun’

İrlanda teknik direktörü Andy Farrell, İrlanda’nın Avustralya’yı yenerek parlak bir 2022’yi bitirmesinin ardından gelecek yılki Dünya Kupası öncesinde “yapacak çok şeyi” olduğunu kabul ediyor.

Maçtan sonra Farrell, “Asla şüphe yoktu,” diye şaka yaptı. “Ayrabiliriz ve yapacağız ve oyunun her yönünden öğreneceğiz. Ama benim için daha büyük resim, orada olan iki şey var.

“Avustralya, bunu onlar için mutlak bir it dalaşı ve adil oyun haline getirdi. Oyunlarını yürütme biçimleri konusunda cesurlardı. En hafif tabirle, kesinlikle arıza sırasında yıpratıcıydı.

“Ancak teknik, taktiksel olarak birkaç disiplinsiz parçayı ve birkaç hatayı destekleyip yine de bir yol bulmamız iyi bir tarafın ayırt edici özelliğidir.

“Bütün iyi taraflar böyle yapar, savaşın hararetinde her zaman bir yol bulursunuz ve biz bu açıdan çok mutluyuz.”

Maçın galibi Bryne için Farrell şunları söyledi: “Onun için harika. Kesinlikle çok memnun oldum.

“Ross’un mizacını biliyorsunuz, bu onun için çıkmaza girmiş bir durum.

“Penaltı geldiğinde yeterince sert bir vuruştu ama Ross’un aklında üç sayı dışında bir şey yapacağına dair hiçbir şüphe yoktu, bu yüzden ona adil davran.

“Bu şansı bekledi ve onu teslim etti ve bizi çizgiyi aştı.”

Sıradaki ne?

Andy Farrell’in İrlanda’sı, Güney Afrika, Fiji ve Avustralya’ya karşı üç galibiyet alarak 2022 sonbahar uluslararası programını tamamladı. Sırada, 4 Şubat Cumartesi günü Cardiff’te Galler’e karşı başlayacakları 2023 Six Nations’da mücadele edecekler.

İrlanda’nın Sonbahar Enternasyonalleri

5 Kasım Cumartesi İrlanda 19-16 Güney Afrika 17.30
12 Kasım Cumartesi İrlanda 35-17 Fiji 13:00
19 Kasım Cumartesi İrlanda 13-10 Avustralya 20:00

Avustralya için Dave Rennie ve arkadaşları, bu sonbaharda oynadıkları beş maçın sonuncusu için 26 Kasım Cumartesi (15:15 GMT başlama vuruşu) Cardiff’teki Principality Stadyumu’nda Galler ile karşılaşacak.

Avustralya’nın Sonbahar Enternasyonalleri

29 Ekim Cumartesi İskoçya 15-16 Avustralya 17.30
5 Kasım Cumartesi Fransa 30-29 Avustralya 20:00
12 Kasım Cumartesi İtalya 28-27 Avustralya 13:00
19 Kasım Cumartesi İrlanda 13-10 Avustralya 20:00
26 Kasım Cumartesi Galler – Avustralya 15:15
Kaynak : https://www.skysports.com/rugby-union/ireland-vs-australia/report/102518

SMM Panel PDF Kitap indir