İran, Mahsa Amini’nin ölümünün ardından ülkedeki protestolar ve şiddet olaylarında Dünya Kupası’nda İngiltere ile karşı karşıya | Futbol Haberleri


İran, Dünya Kupası kampanyasına Pazartesi günü siyasi bir ilgi odağı altında başlıyor. İngiltere’nin oyuncuları sadece performansa odaklanırken, İran’ın aklında çok daha fazlası olacak. Bazıları hiç olmaması gerektiğini savunuyor.

Katılımları, Eylül ayında 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin polis nezaretinde ölümüyle tetiklenen ülke çapındaki protestoların iktidardaki rejim tarafından kanlı bir yanıtla karşılandığı İran’da muazzam bir türbülansın olduğu bir zamanda gerçekleşti.

Amini, rejimin sözde ahlak polisi tarafından İslami kıyafet kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla tutuklandıktan sonra öldü; içinde bulunduğu kötü durum, ülkede kadın haklarına yönelik baskıya dair uzun süredir devam eden öfke ve küskünlük duygularını yoğunlaştırdı.

İnsan hakları izleme gruplarına göre şimdiye kadar en az 348 protestocu öldürüldü, 15.900 protestocu da gözaltına alındı. Bu haftanın başlarında, İran’ın başkenti Tahran’daki bir mahkeme, olaya katıldığı için tutuklanan bir kişiye ilk ölüm cezasını verdi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Sky Sports News muhabiri Kaveh Solhekol, FIFA’nın İran’ın İslam devletindeki kadınların ‘son derece nahoş’ durumu nedeniyle Katar’daki Dünya Kupası’ndan atılmasını talep eden bir mektup almasının ardından en son durumu özetliyor.

İran’ın Dünya Kupası’na katılımı, bağlam göz önüne alındığında birçok kişiye uygunsuz geliyor. Turnuvadan men edilmeleri için bile çağrılar yapıldı. Ancak şimdi odak noktası, saha dışında beklenen gösteriler arasında oyuncularının Katar’da nasıl hareket edeceğine çevriliyor.

İranlı bir futbol muhabiri ve The Guardian’a katkıda bulunan Sina Saemian, “Bildiğiniz gibi, İran’da futbolun inanılmaz derecede büyük bir takipçi kitlesi var” dedi. Gol Bezan podcast, anlatıyor Gökyüzü sporları.

“Ülkede futbol takıntısı var ama böyle bir şey olduğunda insanların dikkati ve konsantrasyonu başka yere kayıyor. Artık futbol, ​​insanların endişelerini dile getirip seslerini duyurmalarını sağlayan bir platform haline geldi.”

Son örnekler, protestolara yönelik yaygın desteğin ipuçlarını veriyor.

Bu ayın başlarında, İran’ın en büyük kulüplerinden biri olan Esteghlal’in oyuncuları, ülkenin Süper Kupasını kazandıktan sonra kutlama yapmayı reddettiler, bunun yerine kendilerine kupa takdim edilirken asık suratlı bir meydan okuma hareketiyle kollarını kavuşturdular.

Lahey'deki protestocular, polis nezaretindeyken genç bir kadının ölümü üzerine liderlerine karşı çıkan İranlılarla dayanışma içinde desteklerini gösteriyor (resim: AP)
Resim:
Lahey’deki protestocular, polis nezaretindeyken genç bir kadının ölümü üzerine liderlerine karşı çıkan İranlılarla dayanışma içinde desteklerini gösteriyor (resim: AP)

İranlı Mahsa Amini'nin İstanbul'da öldürülmesini protesto eden bir kadın saçını kesiyor (resim: AP)
Resim:
İranlı Mahsa Amini’nin İstanbul’da öldürülmesini protesto eden bir kadın saçını kesiyor (resim: AP)

İranlı kadınlar, İstanbul'daki İran konsolosluğu önünde düzenlenen gösteride Mahsa Amini'nin ölümünü protesto etti.
Resim:
İranlı kadınlar, İstanbul’daki İran konsolosluğu önünde düzenlenen gösteride Mahsa Amini’nin ölümünü protesto etti.

İran milli takım oyuncuları da benzer duyguları dile getirdi.

Saemian, Senegal ile oynanan son dostluk maçından önce formalarının üzerine siyah ceketler giymenin planlanmış bir dayanışma eylemi olmadığı konusunda ısrar ediyor – “bu ceketlerde en başından beri İran rozeti yoktu” diyor – ancak çoğu oyuncu bunu reddetti. milli marşı söylüyor ve birçoğu sembolik siyah bileklikler takıyor.

Saemian, “Hangi tarafta olduklarını göstermek için jestler kullandılar, ancak bence protestocuların bazı kesimlerinin hayal kırıklığı, bunun yeterli olmaması,” diyor. “Öyle olup olmadığını söylemek bana düşmez ama onlar buna inanıyor.

“Oyuncuların siyah bileklikler gibi jestler kullanmak yerine doğrudan protestocuları desteklemek için biraz daha aktif olmaları gerektiğine inanıyorlar.”

İran forveti Mehdi Taremi İngiltere'nin dikkat edilmesi gereken oyuncusu olacak
Resim:
İran forveti Mehdi Taremi yıldız oyuncularından biri

Bazı oyuncular daha önce rejime desteklerini dile getirmişti.

Geçen hafta Nikaragua ile oynanan hazırlık maçı öncesinde diğerleri çekimser kalırken milli marşı imzalarken görülebilen orta saha oyuncusu Mehdi Torabi, 2019’da ülkedeki protestoların bir başka döneminde İran kulübü Persepolis için bir golü gömleğinin altına bir slogan atarak kutlamıştı. “Ülkeyi kurtarmanın tek yolu lidere itaat etmektir.”

Ancak rejim yerine protestoculara destek vermek isteyenler kendilerini ve sevdiklerini tehlikeye atmayı göze alıyor.

Saemian, “2000’lerde İran milli takımı ve Bayern Münih için oynayan Ali Karimi gibi birine sahipsiniz” diyor. “İlk günden beri rejime karşı sesini çok ama çok yükseltti.

“Ülkeden kaçtı. Anladığım kadarıyla mal varlığına el konuldu. Ve ülkeye dönerse tutuklanacağından hiç şüphem yok.”

2014 Dünya Kupası’nda İran’ı temsil eden Hossein Mahini gibi diğerleri zaten sahip. Saemian’a göre savunucu, protestoları desteklemek için sosyal medyada görüşler yayınladığı için kısa süre önce gözaltına alındı.

Bayer Leverkusen'de forma giyen Sardar Azmoun, rejim aleyhine konuştu.
Resim:
Bayer Leverkusen’de forma giyen Sardar Azmoun, rejim aleyhine konuştu.

İran’ın mevcut oyuncuları arasında Bayer Leverkusen’den Sardar Azmoun en çok konuşulan isim.

İran Futbol Federasyonu’nun kamuoyuna açık bir şekilde yorum yapmama talimatını göz ardı ederek Instagram’da “En kötüsü, İranlı kadınların tek bir saç teli için bile ödenecek küçük bir bedel olan milli takımdan atılacağım.” protestolar. “İnsanları kolayca öldürdüğünüz için utanın… Yaşasın İranlı kadınlar.”

Bir rapor, İran’ın baş antrenörü olarak ikinci bir büyü için geri dönen Carlos Queiroz’un İran futbol federasyonunun onu seçmemesi için baskı altında olduğunu iddia ederek, yorumlar onun Dünya Kupası’ndaki yerini şüpheye düşürdü.

Azmoun daha sonra gönderiyi sildi ve kadroya nihai olarak dahil edilmeden önce bir özür diledi, ancak yorumları, ülkedeki mevcut bir futbol figürünün açık muhalefetinin son örneği değildi.

İran’ın plaj futbol takımı oyuncusu Saeed Piramoon, bu ayın başlarında Plaj Futbolu Kupası’nda İran’ın Brezilya’yı yenmesindeki golünü saçını kesme taklidi yaparak kutladı. ülkenin futbol federasyonundan.

Yapılan açıklamada, “Meslek ve spor ahlakına uymayan kişiler hakkında… yönetmeliklere göre işlem yapılacaktır.” denildi. “İran İslam Cumhuriyeti yönetmelikleri, Olimpiyat Etik Kuralları ve FIFA kuralları gereği spor sahalarında siyasi davranışlardan kaçınılmalıdır.”

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

İran Teknik Direktörü Carlos Queiroz, FIFA kurallarına uydukları sürece oyuncularının Dünya Kupası’nı protesto etme hakları olduğunu söyledi.

Queiroz, oyuncularının turnuva düzenlemelerine ve “oyunun ruhuna” uydukları sürece Dünya Kupası sırasında “protesto etmekte özgür” oldukları konusunda ısrar etti, ancak ne kadar ileri gideceklerini göreceğiz. git – eğer gerçekten yaparlarsa.

“Kendimi Manchester’da ayrıcalıklı bir pozisyonda otururken düşündüğümde, sahadaki insanlardan beklentilerimiz konusunda biraz dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum çünkü hiçbir zaman resmin tamamını göremeyeceğiz.” Yaşadıkları ve yapılacak tehditler açısından” diyor Saemian.

“Bazıları hala devam edip konuşmayı tercih ediyor ve alkışlanmaları ve bunu yapmaları için teşvik edilmeleri gerekiyor, ancak kişisel olarak onların konuşması gerektiği, ‘X’, ‘Y’ yapması gerektiği gibi bir tavır almamamız gerektiğini düşünüyorum.” veya ‘Z’, çünkü hiçbir zaman tam resme sahip olamayacağız.”

İran’ın eski oyuncularına gelince, muhalefette öne çıkan tek oyuncu Karimi değil.

Bu hafta, İran’ın en çok forma giyen iki oyuncusu ve ulusal ikonu Ali Daei ve Javad Nekounam, protestocularla dayanışma göstermek için FIFA’nın turnuvaya katılma davetlerini reddetti.

İranlılar Mahsa Amini'nin ölümünü protesto ediyor (resim: AP)
Resim:
İranlılar Mahsa Amini’nin ölümünü protesto ediyor (resim: AP)

Rejim için protestolar lehine yükselen kamuoyunu sansürlemek giderek zorlaşıyor ve İran’ın maçlarının içinde ve dışında gösterilerin yapılmasının beklendiği bir Dünya Kupası sırasında imkansız hale gelebilir.

“İran’da şu ana kadar ya protestoları bildirmemek ya da yaptıklarında onları itibarsızlaştıran bir şey bulmak ve ardından ülke dışında protesto yapanların yapmadığını İranlılara ülke içinde göstermenin bir yolu olarak bununla koşmanın bir karışımı oldu. Onların çıkarlarını yürekten düşünmeyin,” diye açıklıyor Saemian.

“Oyuncular milli marşı söylemezlerse buna nasıl tepki vereceklerini merak ediyorum. Maç devam ederken hala canlı mı gösterecekler? Hayranlar bu olurken?”

Kısmen bu nedenle Saemian, milli takımın turnuvada yer almasının doğru olduğunu düşünüyor.

Queiroz, en son düzenlediği basın toplantısında kadın haklarıyla ilgili sorularla ilgilenmeyi reddetti, ancak ilgi kaçınılmaz.

Saemian, “İran’ın Dünya Kupası’ndan men edilmesi kampanyası, sadece futbol taraftarları değil, bir bütün olarak İranlılar arasında bölücü bir konu oldu” diyor.

İran Teknik Direktörü Carlos Queiroz, Tahran'da basına açıklamalarda bulundu.
Resim:
İran Teknik Direktörü Carlos Queiroz, Tahran’da basına açıklamalarda bulundu.

“Takımın yasaklanması gerekmediği tarafındayım, ancak kampanyanın neyi temsil ettiğini ve iletmeye çalıştığı mesajı göz ardı etmememiz de aynı derecede önemli.

Hepimizin istediği bu mesaj, farkındalığı artırmak ve İran’ın içindekilerin sesini duyurmak.

“Kişisel olarak, milli takımın Dünya Kupası gibi etkinliklere katılmasına izin vererek, oyunculara nerede durduklarını göstermeleri için bir platform sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda insanların protesto ettiğini ve neredeyse her medya kuruluşunun bunu haber yapmasını sağlayacağınızı düşünüyorum. “

Dolayısıyla İran, ülke tarihinde ilk kez eleme aşamasına gelme hedefiyle Dünya Kupası kampanyasına başlarken, gözler ve akıllar muhtemelen başka bir yerde, sporla iç içe geçmiş bir siyasi mücadelede olacak.

İngiltere – İran’ı Pazartesi günü saat 09:00’dan itibaren Sky Sports’un dijital platformlarında canlı takip edin; başlama saati 13:00
Kaynak : https://www.skysports.com/football/news/12040/12750262/iran-face-england-at-the-world-cup-to-a-backdrop-of-protests-and-violence-in-the-country-following-death-of-mahsa-amini

SMM Panel PDF Kitap indir