İngiltere’nin 2022 Dünya Kupası finaline Katar’daki rotası | Futbol Haberleri


Katar’daki 2022 Dünya Kupası çekilişi yapıldı ve İngiltere’nin zafere giden yolu belirlendi – ama Gareth Southgate’in tarafı ile en büyük ödülün arasında kim duruyor?

Rusya’da düzenlenen 2018 Dünya Kupası’nın yarı finaline ulaştıktan ve Euro 2020 finalinde İtalya’ya penaltılarla kaybettikten sonra İngiltere, Katar’da art arda turnuva finallerine ulaşmak için teklif veriyor ve o zamandan beri ilk kupayı kazanarak bir, büyük bir adım daha ileri gidiyor. 1966.

İngiltere, 18 Aralık 2022’de Doha’da yapılacak finalde Dünya Kupası’nı ele geçirme şansına sahip olmak için üç grup aşaması maçı ve ardından üç eleme maçına gitmeli. İşte Üç Aslan’ın finale giden yolu…

Grup aşamaları

B Grubu

 • İngiltere
 • İran
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Galler/İskoçya/Ukrayna

İngiltere potansiyel olarak bir Dünya Kupası finalinde ilk kez ‘Britanya Savaşı’ ile karşı karşıya.

Üç Aslan, Katar’daki grup aşamasında İskoçya, Galler veya Ukrayna’ya karşı oynayacak ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Haziran ayında bu play-off yolu belirlenecek.

Gareth Southgate’in adamları, B Grubu’nu turnuvanın açılış gününde, üst düzey bir uluslararası rekabette hiç karşılaşmadıkları bir taraf olan İran’a karşı başlatacaklar.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

İngiltere, B Grubu’nda berabere kaldıktan sonra Dünya Kupası’nda Galler veya İskoçya ile karşılaşabilir.

Ayrıca, 1950 ve 2010 yıllarında Dünya Kupası finallerinde iki kez karşılaştıkları ve her iki durumda da kazanamayan ABD ile karşı karşıya gelecekler.

İngiltere, bir Dünya Kupası finalinde İskoçya veya Galler ile hiç karşılaşmadı, ancak son Avrupa Şampiyonası deneyimine sahip, Euro 2020 grup aşamalarında İskoçya ile 0-0 berabere kaldı ve grup aşamalarında Galler’i 2-1 yendi. Euro 2016.

son 16

Senegal AFCon başarısını kutluyor
Resim:
Afrika Uluslar Kupası şampiyonu Senegal, Katar’daki 2022 Dünya Kupası’nın son 16 turunda İngiltere ile karşılaşabilir.

İngiltere B Grubunu kazanacak olsaydı, son 16 turu 4 Aralık’ta Al Bayt Stadyumu, Al Khor’da gerçekleşecek ve Üç Aslan’ın A Grubu’ndaki koşuculara karşı eşleştiğini görecekti – Katar, Ekvador, Senegalveya Hollanda.

İngiltere ilerleyip grubu kazanamadıysa, A Grubu kazananları – muhtemelen Hollanda veya Afrika şampiyonları Senegal – 3 Aralık’ta Al Rayyan’daki Khalifa Uluslararası Stadyumu’nda yapılacak 16-son beraberlik ile İngiltere’nin eleme aşamasındaki ilk rakibi olacaktı.

Çeyrek finaller

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Fransız futbol uzmanı Jonathan Johnson, Fransa’nın önceki dünya şampiyonlarının unvanlarını korumayı ne kadar zor bulduklarına karşı dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Grup kazananları İngiltere daha sonra dünya şampiyonlarıyla karşılaşacak Fransa Çeyrek finalde, 2018 Dünya Kupası kazananlarının gruplarının zirvesine çıkarak potansiyel olarak Arjantin, Meksika veya Polonya son 16’da.

Al Khor’daki Al Bayt Stadyumu, arka arkaya ikinci tur için İngiltere’ye ev sahipliği yapacak ve son sekiz beraberlik 10 Aralık’ta gerçekleşecek.

Fransa Dünya Kupası 2018
Resim:
2018 Dünya Kupası galibi Fransa, İngiltere’nin Katar’daki potansiyel çeyrek final rakibi

B Grubu ikincileri ve son 16 galibi olarak İngiltere, yolculuğuna çekilişin diğer tarafında devam edecek ve Arjantin veya Danimarka çeyrek final aşamasında. Three Lions, 9 Aralık’taki son sekiz maçı için mekanlarını Lusail Iconic Stadyumu’na çevirecek.

yarı final

Romelu Lukaku, Belçika'yı Fransa karşısında 2-0 yendikten sonra kutluyor
Resim:
Belçika – FIFA Dünya Sıralamasında ikinci sırada – İngiltere için potansiyel yarı final rakipleri

İngiltere grup birincisi olarak yarı finale çıkarsa, F ve H Gruplarının muhtemel kazananları – Belçika veya Portekiz – Üç Aslan ile 14 Aralık’ta Al Khor’daki Al Bayt Stadyumu’ndaki Dünya Kupası finalinde yer arasında durabilir.

İngiltere’nin grup aşamalarını ikinci bitirdikten sonra Dünya Kupası yarı finaline yolculuğu, potansiyel olarak son dört maçına karşı son dört bir beraberlik oluşturacak. İspanya/Almanya veya Brezilya.

son

Grup birincileri olarak Dünya Kupası finaline ulaştıktan sonra, 2010 kazananları ispanya2014 şampiyonları Almanya veya dört kez kazananlar Brezilya İngiltere’nin üstesinden gelmesi gereken son engel olabilir.

Philippe Coutinho ve Neymar da hedefteydi
Resim:
Dünyanın 1 numaralı ülkesi Brezilya, Dünya Kupası finalinde İngiltere ile karşılaşabilir

Fransa, Belçika veya Portekiz Grup B’de ikinciliği bitirdikten sonra 18 Aralık’ta Lusail İkonik Stadyumu’nda finale çıkmaları durumunda İngiltere’nin potansiyel rakipleri olacaklar.

2022 Dünya Kupası kura çekimi

2022 Dünya Kupası Katar'da berabere kaldı
Resim:
2022 Dünya Kupası Katar’da berabere kaldı
 • Grup A: Katar, Ekvador, Senegal, Hollanda
 • B Grubu: İngiltere, İran, ABD, Avrupa play-off*
 • C Grubu: Arjantin, Suudi Arabistan, Meksika, Polonya
 • D Grubu: Fransa, Kıtalararası play-off 1*, Danimarka, Tunus
 • E Grubu: İspanya, Kıtalararası play-off 2*, Almanya, Japonya
 • F Grubu: Belçika, Gana, Fas, Hırvatistan
 • G Grubu: Brezilya, Sırbistan, İsviçre, Kamerun
 • H Grubu: Portekiz, Kanada, Uruguay, Güney Kore

* Avrupa play-off’u – Galler/İskoçya/Ukrayna

**Kıtalararası play-off 1 – Birleşik Arap Emirlikleri/Avustralya/Peru

***Kıtalararası play-off 2 – Kosta Rika/Yeni Zelanda

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Gary Neville, İngiltere’nin Dünya Kupası grup beraberliklerinden memnun olacağına inanıyor, ancak rakiplerinin her birinin kendilerine karşı oynamak için tutkulu olacağı konusunda uyarıyor.

2022 Dünya Kupası ne zaman ve nerede?

2022 Dünya Kupası, sıcaktan dolayı her zamanki yaz aylarından ziyade kış aylarında Katar’da gerçekleşiyor.

Turnuva başlıyor 21 Kasım Pazartesi Al Khor’daki Al Bayt stadyumunda ev sahibi ülkenin yer alacağı bir maçla.

Final, Noel’den bir hafta önce Doha’daki Lusail Stadyumu’nda oynanacak. 18 Aralık Pazar.

Dünya Kupası formatı ve programı nedir?

2022 Dünya Kupası, dörderli sekiz grupta 32 takımdan oluşacak.

12 günlük bir süre boyunca devam edecek ve kazananların ve ikincilerin son 16 turuna ilerlediğini görecek olan grup aşamasında her gün dört maç oynanacak.

Maçlar sadece final kura çekimlerinden sonra belirli mekanlara atanacak, böylece organizatörler farklı ülkelerdeki televizyon izleyicilerine ve Katar’daki taraftarlara uyacak şekilde en uygun başlama zamanlarını seçebilecekler.

Euro 2020’den farklı olarak, 17 Aralık’ta üçüncülük play-off maçı oynanacak.

Grup aşaması: 21 Kasım-2 Aralık
Son 16: 3-6 Aralık
Çeyrek finaller: 9/10 Aralık
Yarı finaller: 13/14 Aralık
Son: 18 Aralık

Maçlar ne zaman başlayacak?

FIFA, maçların ilk iki turunun yerel saatle 13:00, 16:00, 19:00 ve 22:00’de (Birleşik Krallık’ta 10:00, 13:00, 16:00 ve 19:00) başlayacağını onayladı.

Grup maçlarının son turunda ve eleme turu maçlarında başlama saatleri yerel saatle 18.00 ve 22.00’de (İngiltere saatiyle 15:00 ve 19:00) olacaktır.

Finalin yerel saatle 18.00’de (İngiltere saatiyle 15:00) başlaması planlanıyor.

Mekanlar neler?

Grup maçları sekiz stadyumda gerçekleşecek: Al Bayt Stadyumu, Khalifa Uluslararası Stadyumu, Al Thumama Stadyumu, Ahmed Bin Ali Stadyumu, Lusail Stadyumu, Ras Abu Aboud Stadyumu, Education City Stadyumu ve Al Janoub Stadyumu.
Kaynak : https://www.skysports.com/football/news/12040/12579251/englands-route-to-2022-world-cup-final-in-qatar

Yorum yapın