İngiltere Kadınlar 8 – 0 Norveç Kadınlar


İngiltere, Euro 2022’nin ikinci grup maçında Norveç’e karşı 8-0’lık çarpıcı bir galibiyet almalarına yardımcı olan bir Beth Mead hat-trick’i olarak kendi tarih dilimlerini yarattı.

Lionesses Amex Stadı’nda ayaklanana kadar, hem erkekler hem de kadınlar yarışmasında hiçbir taraf tek bir Euro maçında sekiz gol atamadı. Zafer aynı zamanda onları A Grubu kazananları olarak çeyrek finale kadar görüyor ve kafa kafaya rekorları, en üst sıralarda yenilmeyecekleri anlamına geliyor.

Avusturya’ya karşı oynadıkları açılış maçı gergin ve oldukça gergin bir ilişki olsa da, İngiltere nihayet turnuva öncesi karanlık atlar olarak konuşulan bir Norveç takımına karşı el frenini kaldırdı ve Lionesses’in yarışma kazananları olarak pek çok konuşmasını sağlayacak bir gösteri yaptı. .

Aslında, İngiltere’nin grubun tahmin ettiği en zorlu maçı, keskin bir savunma çalışmasıyla başladığı için, ilk on dakika içinde daha iyi görünen Norveç oldu.

Ancak 12. dakikadan itibaren İngiltere üstün geldi ve görevlerinden vazgeçmedi.

İngiltere, Manchester United defans oyuncusu Maria Thorisdottir’in Ellen White’a beceriksizce faul yapmasıyla erken bir penaltı aldı. Georgia Stanway topu sahada tuttu ve vuruşu yapmak için biraz uzun süre beklemesine rağmen, kaleciyi geçerken güçle odağını bozmadı.

Norveç’in birinci ve ikinci gol arasında birkaç yarı şansı vardı, ancak İngiltere üç dakika sonra farkı ikiye çıkardı. Mead, Lauren Hemp tarafından ustaca geride kalan ve yanlış verilen bir ofsayt için bir VAR kontrolünün ardından ödüllendirilen kalenin karşısında topu kaydırdı.

Resim:
İngiltere, Norveç’i yenerken Beth Mead hat-trick yaptı

Skor tablosunun dışında kalmak istemeyen White, yarım saat işaretinden hemen önce akşamın ilk golünü ve genel olarak 51. İngiltere golünü kaydetti. Manchester City’yi kontrol altında tutamayan yine Thorisdottir oldu. O zaman Beyaz için kolay bir dönüş, adım ve vuruş oldu.

Ancak İngiltere’nin, zaten üç gol avantajını ikiye katlayarak tartışılmaz bir üstünlük kurduğu yedi dakikalık bir dönemdi.

Mead 34. dakikada farkı 4’e çıkardı ve Beyaz yine Maren Mjelde’den topu geri alarak topu Hemp’in önüne attı. Ardından Mead başını sallayarak bir kanat oyuncusundan diğerine uçtu.

Beş dakika sonra, durdurulamaz Mead, Julia Blaksted ve Thorisdottir’i geçerek akşamın ikinci golünü attı ve ardından topu soğukkanlılıkla çaresiz Guro Pettersen’ın yanından geçti.

Beyaz, moladan önce Fran Kirby’nin sahada harika bir orta vuruşuyla karşılaştığında ikincisini netleştirdi ve İngiltere ilk yarıyı akıllara durgunluk veren altı golle bitirdi.

Aradan sonra çok fazla gol şenliği olmasa da, İngiltere her zaman kontroldeydi ve sonunda en büyük sahnelerde oynayabileceklerini bildiğimiz oyunu empoze etti. Elbette rekor kıran bir akşamı tamamlamak için birkaç gol daha vardı.

Alessia Russo ve Beth Mead, İngiltere'nin 7-0 öne geçmesini kutluyor
Resim:
Alessia Russo, İngiltere adına büyük bir uluslararası turnuvada ilk golünü attı.

Alessia Russo, Guro Bergsvand’ı havada yendikten ve Lionesses’in yedinci golünü evinde başıyla selamladıktan sonra oyuna girdikten on dakika sonra İngiltere’deki ilk golünü kaydetti.

Pastadaki kiraz, Mead’in tam zamanlıdan kısa bir süre önce hat-trick hedefiydi. Thorisdottir yine hatalıydı, Keira Walsh’ın ilk çabasını durduramadı ve Mead’in akşamın şaşırtıcı sekizinci golü için atlamasına izin verdi.

Sonuç, İngiltere’nin A Grubu’nun zirvesine çıktığını ve doğrudan eleme turlarına girdiğini görüyor. Önümüzdeki Salı günü Amex Stadyumu’nda B Grubu ikincisi ile karşılaşacaklar. Maalesef Kuzey İrlanda için bu sonuç, Pazartesi günü erken saatlerde Avusturya’ya 2-0 kaybettikten sonra ilk büyük uluslararası turnuvalarından elenmeleri anlamına geliyor.

Sıradaki ne?

İngiltere, EURO 2022 grup aşaması kampanyasını Cuma akşamı saat 20.00’de St Mary’s’de Kuzey İrlanda ile karşılaşacak.

Avusturya, Brighton’daki Amex Stadyumu’nda aynı anda başlayacak olan Norveç’in yanında yer alıyor.
Kaynak : https://www.skysports.com/football/england-women-vs-norway-women/report/459992

SMM Panel PDF Kitap indir