İngiliz Triatlonu erkekler ve trans kadınlar için açık kategori başlatacak | Atletizm Haberleri


“Triatlonun herkes için bir spor olduğuna tutkuyla inanıyoruz. Herkesin bu konuda hassasiyet ve saygıyla yorum yapmasını rica ediyorum. Elit düzeyde (triatlonda) herhangi bir transseksüel sporcudan haberdar değiliz ama yarın ne olacağını veya ne olacağını bilmiyoruz. ertesi gün” – İngiliz Triatlonu

Son Güncelleme: 06/07/22 12:07pm

İngiliz Triatlonu erkekler ve trans kadınlar için açık kategori başlatacak | Atletizm Haberleri

Britanya Triatlonu yakında yarışma için iki kategori sunacak: biri doğuştan kadın olan sporcular için, diğeri ise erkekler, transseksüel kadınlar ve ikili olmayan sporcular için açık kategori.

Karar, şeffaf, adil ve kapsayıcı bir spor yaratmayı amaçlıyor ve aylarca süren araştırma ve istişarelerin ardından varıldı.

Bu, yüzmeyi yöneten dünya kuruluşu FINA’nın geçen ay yaptığı oylamada trans kadınların elit kadın yarışlarında yarışmasını yasaklayan oylamanın ardından geldi.

Bazı yönetim organları açık kategoriler getirmeyi düşünüyor, ancak İngiliz Triatlonunun ilk uygulayan olduğuna inanılıyor.

İngiliz Triatlon İcra Kurulu Başkanı Andy Salmon, hareketi açıklarken, “Triatlonun herkes için bir spor olduğuna tutkuyla inanıyoruz” dedi.

Erkek ergenlik dönemini geçirmiş sporcuların triatlonun yüzme, bisiklet ve koşu disiplinlerinin her birinde “önemli bir avantaja” sahip olduğunu söyledi.

Politika, 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girecek ve Büyük Britanya’daki rekabetçi triatlon etkinliklerinin 12 yaşın üzerindeki sporcular için iki kategoriye ayrılmasını şart koşacak.

Şu anda trans kadınlar, sporcunun testosteron düzeylerinin bir ölçümünü içeren İngiliz Triatlon kriterlerini karşılamaları koşuluyla diğer kadınlarla rekabet ediyor.

Kapsayıcılık konusundaki tartışmanın “karmaşık ve kutuplaştırıcı bir konu” olduğunu kabul etmekle birlikte, Bay Salmon, yönetim organının spor için doğru olanı yapmak istediğini söyledi.

Herkesi bu politikayı hassasiyetle ve saygıyla yorumlamaya davet ediyorum” dedi.

Geçen hafta Kültür Bakanı Nadine Dorries, sporun yönetim organlarının transeksüel içerme konusundaki tartışmayı daha önce çözmediği konusundaki hayal kırıklığını dile getirdi.

Sporu, katılımın ötesinde adaleti korumaya çağırdı, ancak İngiliz Triatlonu, politikasının Kültür Sekreteri ile yakın tarihli bir toplantıdan önce kabul edildiği ve “siyasi baskıdan uzak” formüle edildiği konusunda ısrar ediyor.

Ankete katılan 3.167 İngiliz Triatlon üyesinin %80’i yeni modeli tercih etti. Ankete katılanların 16’sı transseksüel olarak tanımladıklarını söyledi.

İngiliz Triatlonu, üç transseksüel triatloncu ile politika değişikliği hakkında daha ayrıntılı tartışmalar yaptığını söyledi.

Bay Salmon, geleceğe dönük bir politika istediğini söyledi: “Şu anda herhangi bir elit düzeyde transseksüel sporcunun (triatlonda) farkında değiliz, ancak yarın veya ertesi gün ne olacağını bilmiyoruz.”
Kaynak : https://www.skysports.com/athletics/news/12040/12646815/british-triathlon-to-introduce-open-category-for-men-and-trans-women

SMM Panel PDF Kitap indir