İngiliz Jimnastiği taciz raporuyla sarsıldı | ‘Aç, susuz, vücut utandırıldı ve cezalandırıldı’ | Haberler Haberler


Whyte Review 400’den fazla şikayeti inceledi ve sayısız genci küçük düşüren, utandıran ve sporda geçirdikleri zaman nedeniyle kalıcı olarak psikolojik veya fiziksel olarak zarar görmesine neden olan “kabul edilemez bir kültürü” ortaya çıkardı.

Son Güncelleme: 16/06/22 16:03

Whyte Review, İngiliz jimnastikçilerin maruz kaldığı istismarı açıkça ortaya koydu

Whyte Review, İngiliz jimnastikçilerin maruz kaldığı istismarı açıkça ortaya koydu

Genç jimnastikçiler aç bırakıldı ve İngiliz Jimnastik’teki küfürlü bir kültürün parçası olarak ceza olarak halkalardan asıldı.

400’den fazla şikayeti inceleyen Whyte Review, sayısız genci küçük düşüren, utandıran ve sporda geçirdikleri zamandan kalıcı olarak psikolojik veya fiziksel olarak zarar görmesine neden olan “kabul edilemez bir kültürü” ortaya çıkardı.

Raporda, antrenörlerin genç kızları kilolarından dolayı alenen utandırdığı ortaya çıktı – bazı durumlarda jimnastikçiler geç kaldıkları için spor salonunda uzun süre halkaları takmak zorunda kaldılar.

Bir başka genç sporcu da ceza olarak iki saat boyunca kiriş üzerinde dengede kalmaya zorlandı.

Uzun antrenmanlarda gençlerin tuvalete gitmeleri de engellendi ve su içmeleri yasaklandı.

Bir jimnastikçi, dokuz yaşından itibaren düzenli olarak yemin ettiğini bildirdi.

Bir diğeri, “Antrenör yüzümüze o kadar yakın bağırır ve bağırırdı ki, nefeslerinin kokusunu alır ve tükürüklerinin yüzüme indiğini hissederdim” dedi.

Jimnastikçiler ayrıca belirli bir hareketi tamamlayamazlarsa “aptal şapkası” takmaya zorlandılar.

Sporda bir sporcunun kilosu ve görünümü konusundaki takıntı da merkezi bir sorun olarak vurgulandı. İnceleme, “Kilo alma, zaman zaman, diyete karşı eğitimsiz bir tutum ve aşağılayıcı bir dil seçimi ile birlikteydi” dedi.

“Terazilerin zorbalığı koç tarafından yönlendirildi ve oldukça gereksizdi.”

“Jimnastikçiler, koçlarının taleplerini karşılamak için kilolarını düşük tutmak için kendilerini temizlemek veya susuz bırakmak gibi sadece sağlıksız olarak tanımlanabilecek adımlar attılar.”

İnceleme, Netflix belgeselinden sonra istendi Sporcu A ABD jimnastiğinde cinsel istismar iddialarını ortaya çıkardı. İngiltere soruşturmasının bir parçası olarak 30 cinsel istismar iddiası ortaya atılırken, şikayetlerin büyük çoğunluğu fiziksel ve duygusal istismara odaklandı.

Sessizlik kültürü ve bir jimnastikçinin antrenörlerine güvenmesi, şikayette bulunmanın zor olduğu anlamına geliyordu – sorunlar ortaya çıkarsa, bunlarla başa çıkma süreçleri genellikle başarısız oluyordu.

Sporun yönetim organı olan British Gymnastics, spordan, jimnastikçilerden ve sporla ilgili kişilerden kopuk bir “insüler organizasyon” olarak tanımlandı.

İnceleme, “ulusal antrenörler de dahil olmak üzere kulüplerin ve antrenörlerin sorumlu davrandığından emin olamadıklarını” söyledi.

2021’de British Gymnastics’in CEO’luğunu üstlenen Sarah Powell, tam bir özür teklifinde bulundu.

“Geçmişin uygulamaları geleceğin uygulamaları olmayacak.

“Bence bu sadece jimnastikte değil, tüm sporlarda korunmak için bir dönüm noktası.

“Bu gerçek bir özür… yeni bir yol açmalıyız, jimnastik, konuşanların cesareti nedeniyle farklı olacak.”

Kötü niyetli antrenörlerin sporunu denemeye ve kurtarmaya söz verdi, ancak bazılarının hala sporda çalıştığını kabul etti.

Anne Whyte QC, politikacılara sporda bağımsız gözetim eksikliği konusunda keskin eleştiriler içeriyordu.

“Günün hükümeti, antrenörlerin merkezi bir düzenleyicinin olmadığı ve çoğu şikayetin bağımsız çözümlerden yoksun olduğu bir sektör olan spora katılan çocukları korumak için daha fazla önlem alması gerektiğini takdir etmeden önce ne kadar spor skandalı çıkacağı merak ediliyor.

“Ombudsman, doğru yönde atılmış açık bir adımdır.”

İngiltere Spor ve Spor İngiltere ortak bir bildiride şunları söyledi: “Bu İncelemede paylaşılan jimnastikçi deneyimlerini okumak üzücü ve üzücü. Sporda hiç kimse böyle bir istismara maruz kalmamalıdır.

“Mevcut güvence sistemleri, nispeten yakın zamana kadar jimnastikte uzun süredir devam eden kültürel sorunları açıkça tanımlamadı ve bunun için üzgünüz.

“British Gymnastics açık bir şekilde yetersiz kaldı… Finansmanı geri çekmenin sadece onları raporda belirtilen hayati değişiklikleri uygulamaktan alıkoymayacağına, aynı zamanda jimnastikçilerin şimdiki desteğini ve refahını da olumsuz etkileyeceğine inanıyoruz.”

İnceleme tarafından detaylandırılan bulgulardan etkilenen herkes için 0800 587 6696’da ücretsiz, gizli bir NSPCC yardım hattı kurulmuştur.
Kaynak : https://www.skysports.com/other-sports/news/12040/12635046/british-gymnastics-rocked-by-abuse-report-starved-thirsty-body-shamed-and-punished

Yorum yapın

SMM Panel